Bartosz Szydłowski

Igrzyska Wolności 2019

Reżyser, menedżer kultury, inicjator wielu idei kulturalnych, którymi udaje mu się inspirować innych i przede wszystkim nadawać im kształt realny.

Jedenaście lat temu stworzył autorską formułę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który pod jego przewodnictwem ewoluował do najważniejszego teatralnego wydarzenia w Polsce.

Trzynaście lat temu wymyślił wraz z Małgorzatą Szydłowską Łaźnię Nową, tworząc teatr o unikalnym połączeniu zaangażowania społecznego, z ambitnym programem artystycznym.

Dwadzieścia dwa lata temu powołali wspólnie do życia Stowarzyszenie Teatralne Łaźnia, jedno z ważniejszych niezależnych miejsc w Krakowie lat 90-tych.

Jest związany z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie odpowiada za linię programową.

Wierzy, że na artystach spoczywa szczególna odpowiedzialność, zwłaszcza w świecie coraz bardziej pleniącego się technokratyzmu, antyhumanizmu i wulgarnego braku wrażliwości.

Utożsamia się z Nową Hutą – miejscem stygmatyzowanym i marginalizowanym. Wychował się tutaj i za swoją misję uważa konsekwentne rozbudzenie ukrytej energii i potencjału tej dzielnicy.

Wypracował własny styl pracy z aktorami i amatorami. Realizowane przez niego projekty zawsze mocno odwołują się do kontekstu społecznego.

Wyreżyserował m.in. „Pana Pawła” Tankreda Dorsta (1999), „Zabawę” Sławomira Mrożka (2000), „Miłość Fedry” Sarah Kane (2001), „Tatuaż” (2002) Dei Loher; „Wściekliznę Show, albo Fajnych Ludzi” oraz „Pokolenie porno” Pawła Jurka (2003), „Edypa – tragedię sentymentalną z Nową Hutą w tle” / „Edypa – tragedię nowohucką” (2006), „Krwawe wesele, czyli muzyczną opowieść o cygańskim sercu” na motywach dramatu Garcii Lorki (2007), „Moralność Pani Dulskiej, czyli w poszukiwaniu zagubionego czakramu” (2009), „Fakira” / „Fakira, czyli optymizm” (2011), „Wejście smoka. Trailer” (2011), „Antyzwiastowanie” (2012), „Klub miłośników filmu Misja” (2013), „Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego” (2016), „Konformista 2029”, inspirowany powieścią Alberto Moravii oraz „Wałęsa w Kolonos” (premiera 8.092018).

Za dotychczasową działalność został nagrodzony Srebrnym Medalem Ministra Kultury „Gloria Artis”.

Lech Wałęsa

Igrzyska Wolności 2019

Polityk i działacz związkowy, czołowy opozycjonista w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w 1983 laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995.

W sierpniu 1980 roku był jednym z głównych inicjatorów protestu w Stoczni Gdańskiej. Jego działalność doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”. Reakcją totalitarnego państwa na ówczesne wydarzenia było wprowadzenie Stanu Wojennego 13 grudnia 1981 roku. Lech Wałęsa był jednym z pierwszych internowanych.

W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Na wolność trzeba było jeszcze poczekać, wpisując to co działo się w Polsce w przemiany ogólnoświatowe.

W końcu lat osiemdziesiątych zasiadł do rokowań z władzami komunistycznymi przy Okrągłym Stole, czego wynikiem były wybory 4 czerwca 1989 roku i utworzenie niekomunistycznego rządu.

22 grudnia 1990 roku Lech Wałęsa został pierwszym demokratycznie wybranym w wyborach powszechnych prezydentem Rzeczypospolitej Polski.

Stale działał na rzecz przyjęcia naszego kraju do Struktur Paktu Północnoatlantyckiego, oraz do Unii Europejskiej. W roku 1995 założył Instytut Lecha Wałęsy, którego misją jest popularyzowanie dorobku polskiej Solidarności, edukacja młodych pokoleń, wspieranie demokracji i budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na świecie.

Lech Wałęsa był wielokrotnie odznaczany i nagradzany za swoją pokojową walkę i postawę ambasadora międzynarodowej solidarności. Jest kawalerem Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. W 1989 roku został odznaczony najwyższym odznaczeniem amerykańskim dla obcokrajowca – Medalem Wolności. Jest doktorem honoris causa ponad 45 uczelni i honorowym obywatelem ponad 30 miast na świecie.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Krystian Lupa

Igrzyska Wolności 2019

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych; scenograf, grafik, dramaturg, tłumacz oraz profesor sztuki teatralnej. Studiował grafikę na krakowskim ASP, reżyserię w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej i reżyserię dramatu w  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Wyreżyserował takie wybitne spektakle jak m.in.: Nadobnisie i koczkodany (1978), Pragmatyści (1981), Maciej Korbowa i Bellatrix (1986) w Jeleniej Górze oraz Miasto snu (1985), Marzyciele (1988), Bracia Karamazow (1990), Malte (1991), Kalkwerk (1992), Lunatycy. Esch czyli anarchia (1995) w Starym Teatrze w Krakowie. W TR Warszawa reżyser pracował nad premierą Stosunków Klary (2003) oraz Miasta snu (2012).

Krystian Lupa jest laureatem najważniejszych polskich nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Konrada Swinarskiego – przyznawanej przez redakcję „miesięcznika „Teatr” – (1988) za reżyserię przedstawienia „Marzyciele” Roberta Musila w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Nagrody im. Leona Schillera (1992) oraz licznych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. Grand Prix dla „Lunatyków” za najlepszy spektakl zagraniczny we Francji w sezonie 1998/99.

W 2000 został odznaczony austriackim Krzyżem Honorowym Nauki i Sztuki I klasy za działalność na polu kultury, w tym samym roku otrzymał również Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI – Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego za popularyzację polskiego teatru na świecie. W 2005 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Teatralną. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike: w 2002 za Labirynt i w 2004 za Podglądania.

W 2014 otrzymał prestiżową austriacką nagrodę Nestroy Preis w kategorii najlepsza reżyseria – za spektakl „Holzfaellen” w Schauspielhaus Graz. W 2016 otrzymał litewską nagrodę teatralną Złoty Krzyż Sceny za wystawienie Placu Bohaterów Thomasa Bernharda w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie. W 2017 otrzymał nagrody francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Teatru, Muzyki i Tańca za najlepsze przedstawienie zagraniczne oraz najlepszą książkę o teatrze.

 

Fot.: Piotr Skiba

Agnieszka Holland

Igrzyska Wolności 2019

Wybitna polska reżyserka i scenarzystka filmowa i telewizyjna.

Karierę filmową rozpoczęła od współpracy z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą jako mentorem.

Jej debiutem telewizyjnym był film „Wieczór u Abdona” (1975), a jej pierwszym filmem fabularnym był „Aktorzy prowincjonalni” (1978), jeden ze sztandarowych filmów „kina moralnego niepokoju”, wyróżniony nagrodą International Critics Prize na festiwalu filmowym w Cannes w 1980 r.

W 1981 r., po ustawie Marshalla w Polsce, Holland wyemigrowała do Francji.

Na Zachodzie nakręciła kilka filmów, między innymi „Europa Europa” (1990), który otrzymał nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy scenariusz”. Holland otrzymała także nominacje do Oscara w 1985 i 2012 roku (Najlepszy film obcojęzyczny za „Gorzkie żniwa” i „W ciemności”).

Współpracowała ze swoim przyjacielem Krzysztofem Kieślowskim przy scenariuszu z jego trylogii „Trzy kolory”.

Późniejsze filmy Holand to „Zabić księdza”, „Gorzkie żniwa”, „Europa Europa”, „Olivier Olivier” , „Tajemniczy ogród”, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona”, „Trzeci cud”, produkcja HBO – „Strzał w serce”, „Julia wraca do domu”, „Kopia mistrza” i „W ciemności”.

Napisała i wyreżyserowała kilka odcinków niektórych ważnych seriali telewizyjnych w USA, takich jak „The Wire”, „Treme”, „The Killing”, „House of Cards”.

Wyreżyserowała mini-serial „Burning Bush”, trzyczęściowy serial dla HBO Europe, zainspirowany działaniami Jana Palacha, 21-letniego studenta, który podpalił się na Placu Wacława w Pradze w 1969 roku jako protest przeciwko komunistom reżim i okupacja Pragi przez wojska bloku sowieckiego oraz „Rosemary’s Baby”, telewizyjny miniserial, który miał premierę na NBC w maju 2014 roku.

Jej najnowszy film fabularny to „Pokot”, oparty na powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Film miał premierę na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2017), gdzie otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia im. Alfreda Bauera za „otwarcie nowych perspektyw na sztukę filmową”.

Jej ostatnie projekty – serial telewizyjny „1983” miał premierę na Netflix pod koniec 2018 roku, a film fabularny „Gareth Jones” ma zostać wydany jesienią 2019 roku.

Agnieszka Holland pisała i współtworzyła scenariusze do filmów innych reżyserów, a także reżyserowała spektakle dla Telewizji Polskiej.

(fot. Jacek Poremba)

Jerzy Stuhr

Igrzyska Wolności 2019

Aktor i reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, juror w międzynarodowych festiwalach filmowych, autor 8 książek, działa od ponad 20 lat charytatywnie.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej (od 1988) oraz Polskiej Akademii Filmowej, nagradzany wielokrotnie jako aktor i reżyser oraz autor scenariuszy na festiwalach krajowych i zagranicznych, otrzymał wiele prestiżowych nagród za całokształt twórczości.

Urodzony w Krakowie, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (1970) oraz Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1972) – obecnie po zmianie nazwy: Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Wieloletni pedagog i profesor (od 1994) oraz rektor Krakowskiej PWST/obecnie Krakowskiej AST /w latach 1990-1997 oraz 2002-2008; wykładał też na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1999-2013), którego otrzymał tytuł doktora honoris causa w r. 2007; od 1980 także wykładał we Włoszech na uczelniach włoskich, tamże reżyserował i grał w teatrach włoskich ( w sztukach Witkacego i Mrożka); zagrał w filmach we Włoszech m.in. w reżyserii Nanni Moretti’iego („Il Caimano”, 2006 i „Habemus papam”, 2010), Luca Manfredi („Ultimo Papa Re”, 2012); a ostatnio w filmie „I odpuść nam nasze długi” (2018) w reż. Antonio Morabito dla Netflix, pokazywanym jesienią na 34.Festiwalu w Warszawie.

W Polsce zagrał u Krzysztofa Kieślowskiego, Feliksa Falka, Andrzeja Kotkowskiego, Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych.

Aktor kina „moralnego niepokoju”- ogromną popularność zdobył rolami w filmach „Wodzirej”, „Amator”, „Obywatel Piszczyk” czy też „Seksmisja” i w wielu innych.

Stworzył od 1972 roku wiele wspaniałych ról w teatrach krakowskich: w Teatrze Starym im. H. Modrzejewskiej w sztukach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę i Jerzego Jarockiego; sam wiele reżyserował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie ( Gombrowicza, Moliera i Szekspira); wiele lat grał i reżyserował w Teatrze Telewizji; niezrównany w dubbingach („Shrek”, ostatnio w „Twój Vincent”, 2017, „Krół Lew”, 2019).

Obecnie od wielu lat gra i reżyseruje w warszawskim Teatrze Polonia i w Och-Teatrze, ostatnio reżyserował także w Teatrze Nowym w Łodzi i dwukrotnie w Operze Krakowskiej; obecnie gra także w Krakowie w Teatrze Łaźnia Nowa. Od ponad trzydziestu lat nieprzerwanie zachwyca znakomitym monodramem Patrick’a Sueskinda „Kontrabasista”.

Twórca wielokrotnie nagrodzonych w kraju i zagranicą 7 filmów, znakomicie przyjętych przez krytyków filmowych i widzów: „Spis cudzołożnic”(1994), „Historie miłosne” (1997) „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), „Duże Zwierzę” (2000), „Pogoda na jutro”(2003), „Korowód” ( 2007) oraz ostatniego „Obywatel” ( 2013).

Maciej Stuhr

Igrzyska Wolności 2019

Polski aktor filmowy i teatralny.

Z sukcesem bierze udział również w produkcjach serialowych najwyższej próby.

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia aktorskie w krakowskiej PWST.

Zadebiutował na dużym ekranie u Krzysztofa Kieślowskiego w „Dekalogu X” jako 13-latek.

Szybko stał się niezwykle wszechstronnym aktorem realizującym się w filmie i teatrze najwyższej artystycznej rangi, ale także w produkcjach popularnych.

Współtworzy zespół Nowego Teatru. U Krzysztofa Warlikowskiego zadebiutował w 2007 roku w przedstawieniu „Anioły w Ameryce”. Od tamtej pory stworzył role, które weszły do kanonu polskiego teatru m.in. w „(A)pollonii”, „Końcu” i „Francuzach”.

Występował także w spektaklach m.in. u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Smolar. Od dekady występuje u boku aktorki-legendy, Krystyny Jandy w przedstawieniu „Boska”.

Członek Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Arts i Złotego Krzyża Zasługi.

Magda Mołek

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka i prezenterka telewizyjna z 25-letnim stażem.

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Od 12 lat prowadzi autorskie rozmowy w programie „W roli głównej” w TVN Style.

Związana ze stacją od 2004 r. laureatka telewizyjnego Wiktora.

W swojej karierze zawodowej zdobywała doświadczenie na większości szczebli dziennikarskiej pracy, będąc dokumentalistką, reporterem, prowadzącą i wydawcą. Pracowała w radiu, w miesięcznikach dla kobiet, a w telewizji przed i za kamerą.

Pomysłów na rozmowy poszukuje w spotkaniach z ludźmi, w literaturze, w kinie.

Zaangażowana w społeczną kampanię „Rodzić po ludzku”, mającą na celu poprawę standardów opieki okołoporodowej w Polsce.

Pracuje nad pierwszą książką, która będzie zbiorem rozmów z inspirującymi kobietami.

Joanna Bator

Igrzyska Wolności 2019

Pisarka i eseistka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Dla literatury porzuciła pracę akademicką i publicystyczną. Pracowała wcześniej na uniwersytetach w Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Jako wolny strzelec pisała felietony i eseje do „Gazety Wyborczej” i innych pism.

Autorka powieści (Piaskowa Góra 2009, Chmurdalia 2011, Ciemno, prawie noc 2013, Rok Królika 2016, Purezento 2017), a także esejów i reportaży: Japoński wachlarz (2004), Japoński wachlarz. Powroty ( 2011), Rekin z Parku Yoyogi (2014), Wyspa łza (2015), Smaki i znaki (2016). Powieści Joanny Bator tłumaczone są między innymi na niemiecki, francuski, hebrajski, ukraiński, macedoński, słoweński, czeski i węgierski.

Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a wśród nich Nagrodę im. Beaty Pawlak, Nagrodę Polskich Wydawców Książek, Nagrodę Literacką Nike, szwajcarską Spycher Literaturepreis, Silesiankę. W 2014 została uhonorowana zaproszeniem na gościnną profesurę literatury światowej imienia F. Dürrenmatta na uniwersytecie w Bernie, a w latach 2015-16 przebywała w Berlinie jako Artist-in-Residence niemieckiej fundacji DAAD.

Jej bestsellerowa powieść Ciemno, prawie noc doczekała się adaptacji filmowej w reżyserii Borysa Lankosza, w której autorka zadebiutowała aktorsko.

Sylwia Chutnik

Igrzyska Wolności 2019

Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa.

Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie).

Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”;, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura. Obecnie współprowadzi program „Barłóg literacki”.

Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej.

Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.

Laureatka nagród literackich i społecznych.

Elżbieta Bieńkowska

Igrzyska Wolności 2019

Europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Komisji Europejskiej Przewodniczącego Jeana-Claude Juncker’a.

W latach 2007–2013 Minister Rozwoju Regionalnego RP a od 2013 do 2014 r. także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury i Rozwoju w Rządzie Premiera Donalda Tuska.

Jako Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Rozwoju Regionalnego oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju była odpowiedzialna za politykę rozwoju, politykę transportową, w tym nadzór i zarządzanie infrastrukturą transportową (drogi, koleje, lotnictwo, transport morski), mieszkalnictwo, budownictwo oraz wykorzystanie i inwestowanie funduszy strukturalnych z budżetów UE na lata 2004–2006 oraz 2007–2013, a także za opracowanie systemu wdrażania funduszy UE z budżetu na lata 2013-2020.

W latach 1999–2007 pracowała w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Janina Ochojska

Igrzyska Wolności 2019

Pracowniczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, europarlamentarzystka.

Absolwentka Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pracowniczka laboratorium astronomicznego Polskiej Akademii Nauk.

Współzałożycielka „Solidarności” w Toruniu.

We wczesnych latach przeszła chorobę polio.

Podczas leczenia we Francji w latach 80-tych związała się z fundacją humanitarną EquiLibre, której oddział później współtworzyła w Polsce.

Organizatorka pierwszego polskiego konwoju z pomocą humanitarną do oblężonego Sarajewa. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Za swoją działalność publiczną i humanitarną otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia.

Między innymi nagrodę „Kobieta Europy” przyznaną przez Komisję Europejską (1994), Legię Honorową przyznaną przez Prezydenta Republiki Francji (2003), Nagrodę imienia księdza Józefa Tischnera (2006). A także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Marta Zdanowska

Igrzyska Wolności 2018

Literaturoznawczyni, redaktorka, animatorka kultury.

Współtworzy fundację Łódzki Szlak Kobiet i grupę Kolektyw Szechiny.

Pracuje w Domu Literatury w Łodzi.

Cezary Michalski

Igrzyska Wolności 2019

Cezary Michalski, pisarz, publicysta.

Ur. 1963 w Toruniu.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i slawistykę na Sorbonie.

Był członkiem zespołów redakcyjnych „brulionu”, „Debaty”, „Dziennika” oraz współpracownikiem „Tygodnika Literackiego”, „Arcanów”, „Życia”, „Krytyki Politycznej”.

Obecnie jest publicystą „Newsweeka”.

Opublikował zbiory esejów „Powrót człowieka bez właściwości” i „Ćwiczenia z bezstronności”, powieści „Siła odpychania” i „Jezioro radykałów” oraz wywiady-rzeki z Jadwigą Staniszkis, Januszem Palikotem i Grzegorzem Schetyną.

Agata Dąmbska

Igrzyska Wolności 2019

Współprowadzi od 2011 roku niezależny think tank Forum Od-nowa, projektujący i wdrażający zmiany systemowe w sektorze publicznym – głównie w samorządach, ale też administracji centralnej i finansach publicznych.

Jest współautorką raportów Forum Od-nowa: „Samorząd 3.0” i „Administracja 3.0” oraz „Raportu o stanie samorządności terytorialnej w Polsce” pod red. prof. J. Hausnera.

Publikuje w mediach ogólnopolskich i samorządowych, czynnie uczestniczy w konferencjach, prowadzi szkolenia, doradza samorządom, szefuje portalowi polsko-czeskiemu.

Od 1994 r. działa w trzecim sektorze; współtworzyła i liderowała kilku organizacjom pozarządowym.

Zuzanna Radzik

Igrzyska Wolności 2019

Teolożka, publicystka, członkini zarządu Forum Dialogu, organizacji od ponad dwudziestu lat zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim.

Absolwentka teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i religioznawstwa na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, dziś zajmuje się relacjami chrześcijańsko-żydowskimi i katolickim feminizmem.

Autorka książek „Kościół kobiet” i „Emancypantki”. Stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym.

Michał Sapota

Igrzyska Wolności 2019

Prezes HRE Investments.

Filip Katner

Igrzyska Wolności 2019

Prawnik, działacz społeczny i przedsiębiorca.

Strateg ds. Komunikacji Społecznej w Pracowni Pacyfika.

Członek zespołu Uchodźcy.info

Współwłaściciel warszawskiego baru Wozownia.

Na twitterze @KATNERFILIP

Beata Nowicka

Igrzyska Wolności 2019

Ukończyła iranistykę na UJ, dziennikarka.

Przez ostatnie 20 lat przeprowadziła setki wywiadów z wyjątkowymi Polakami ze świata sztuki, polityki show biznesu.

Jest „człowiekiem ucha”, osobą obdarzoną darem wysłuchiwania ludzkich historii.

Wraca do swoich rozmówców po latach, śledzi ich losy.

Autorka bestsellerowych książek, m.in. „Między nami”z Małgorzatą Tusk, „Basia. Szczęśliwą się bywa” z Barbarą Stuhr, „Jak ja to robię” z Ewą Drzyzgą i słynnej „Stuhrmówi” z Maciejem Stuhrem.

Dariusz Szwed

Igrzyska Wolności 2019

Członek Rady Programowej Instytutu Lecha Wałęsy, Koordynator Sieci Miast Progresywnych.

Główny Ekspert projektu UE Horyzont 2020 SCORE (Supporting Consumer Ownership in Renewable Energies).

Ekonomista, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju (ZR), przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu i koordynator kampanii Demokracja Energetyczna.

Były doradca m.in. Ministra Środowiska, Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, współpracownik m.in. Greenpeace, WWF, IUCN, Banku Światowego.

2004-11 przewodniczący partii Zieloni.

2015-18 Doradca Prezydenta Słupska ds. Zagranicznych i Członek Rady Zrównoważonego Rozwoju przy Prezydencie Słupska.

Autor publikacji nt. zielonej polityki i ZR.

Paweł Jarosiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Pełni funkcję sekretarza Polskiego Komitetu ds. Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO.

Od 2018 roku pracuje jako redaktor pomocniczy w czasopiśmie naukowym Ecohydrology&Hydrobiology.

Realizuje doktorat w Katedrze Ekologii Stosowanej, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, pod opieką prof. Macieja Zalewskiego.

W 2018 roku opracował preparat do usuwania zanieczyszczeń z rzek, za który otrzymał złoty medal na Targach Wynalazczości w Paryżu.

Współpracuje ściśle z otoczeniem biznesowym, czego wynikiem jest realizowany przez niego obecnie projekt „Bon na Innowacje”, służący komercjalizacji opracowanego preparatu.

Angażuje się m.in. w projekt RadomKLIMA, którego celem jest adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej.

Jest założycielem Sekcji Ekohydrologii, z którą zorganizował sesję dedykowaną zmianom klimatu podczas konferencji dla młodych (COY 2018), podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Franek Sterczewski

Igrzyska Wolności 2019

Architekt, aktywista, działacz społeczny.

Inicjator poznańskiego Łańcucha Światła w obronie niezawisłości sądownictwa.

Absolwent Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Animator kultury miejskiej.

Kurator wydarzeń związanych z architekturą i stały współpracownik m.in. festiwali: MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival.

Organizator akcji, takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, czy Parking Day, które poza funkcją rekreacyjną pełnią rolę komentarza do stanu społeczno-urbanistycznej tkanki miasta.

Radny Osiedla Św. Łazarz. W latach 2018 – 2019 Koordynator ds. Strategii Rozwoju
Międzynarodowych Targów Poznańskich, odpowiedzialny za otwieranie targów na miasto.

Niezależny kandydat na posła z Poznania.

Janusz Nagiecki

Igrzyska Wolności 2019

Urodził się w 1952 r. w Pabianicach i w tym mieście ukończył szkołę podstawową nr. 9.

W roku 1967 wyjechał do Szczecina, gdzie ukończył Zasadniczą Szkołę Budowy Okrętów, a następnie Technikum Budowy Okrętów.

Pracował jako ślusarz, spawacz, monter kadłubów okrętowych, referent do spraw…

W 1974 roku powrócił do Pabianic i związał się łódzkim środowiskiem muzycznym – najpierw z ruchem amatorskim, a następnie zawodowo utrzymywał się z uprawiania muzyki .

W 1974 roku podjął studia w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi i studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki.

W czasie strajku studenckiego w 1981 roku przewodniczył – w imieniu studentów – jako członek NZS, w negocjacjach z przedstawicielami resortu Kultury i Sztuki na terenie PWSSP w Łodzi.

Tytuł magistra sztuki uzyskał w 1983 r. i podjął zawód grafika, plastyka, designera, projektanta mody.

Swoje autorskie kolekcje wystawiał w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Berlinie, Monachium, Dusseldorfie, Kopenhadze, Londynie, Birmingham, Pradze, Bratysławie.

W 1987 r. w teatrze Stara Prochownia w Warszawie wyreżyserował sztukę Jerzego Broszkiewicza pt. „Dwie przygody Lemuela Guliwiera”.

Był również autorem scenografii i wystawy rysunku.

W 2013 roku wydał swoją pierwszą powieść „Krzywa Gęba”, a w roku 2015 kolejną – „Mistrz”.

Od Grudnia 2015 roku jest aktywnym członkiem Komitetu Obrony Demokracji, Delegatem Regionu KOD Łódź na Walny Zjazd Delegatów.

Łukasz Dąbroś

Igrzyska Wolności 2019

Doktorant w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Absolwent ekonomii oraz ekonomicznej analizy prawa w tej samej uczelni.

Interesuje się polityką gospodarczą i społeczną, ekonomią instytucjonalną, ekonomiczną analizą prawa oraz historią
gospodarczą.

Od początku studiów związany ze środowiskami liberalnymi – współpracował m.in. z Centrum im. Adama Smitha, Forum Obywatelskiego Rozwoju i .Nowoczesną.

Uczestniczył także w szkołach letnich i szkoleniach organizowanych przez American Institute on Political and
Economic Systems, Institute for Economic Studies – Europe oraz ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy).

W życiu zawodowym pracował m.in. jako konsultant (pozyskiwanie funduszy europejskich, ekspansja międzynarodowa polskich przedsiębiorstw) oraz analityk polityczny i ekonomiczny.

Obecnie zajmuje się doradztwem w sferze budowania społeczności internetowych oraz wykorzystania danych w kampaniach promocyjnych.

Maciej Kowalczyk

Igrzyska Wolności 2019

Socjolog z wykształcenia.

Posiada doświadczenie w pracy na rzecz samorządów i społeczności lokalnych zdobyte podczas sporządzania dokumentów strategicznych i badawczych.

Był inicjatorem i prowadzącym wiele procesów konsultacji społecznych.

Uczestnik międzynarodowych projektów poświęconych gospodarce cyrkularnej, zrównoważonego rozwoju i smart city:
REPAiR oraz SCREEN sfinansowanych z Programu Horyzont2020 oraz WATERDRIVE z funduszu INTERREG BALTIC SEA REGION.

Wielokrotny animator warsztatów i szkoleń. Współtwórca Regionalnych Forów Eksperckich.

W młodości aktywnie działał na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego zwłaszcza w mieście i województwie łódzkim.

Dzisiaj przekuwa pasję w pracę zawodową. Ekspert i doradca w rozwoju jednostek samorządu terytorialnego z wykorzystaniem potencjału przestrzennego, gospodarczego oraz społecznego.

Znawca narzędzi komunikacji oraz konsultacji pomiędzy zwaśnionymi środowiskami w dążeniu do znalezienia i wdrożenia dobrych rozwiązań. Zwolennik pracy zespołowej.

Związany ideowo i redakcyjnie z wydawnictwem LIBERTE!

Maria Góralska

Igrzyska Wolności 2019

Siedemnastoletnia aktywistka, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Jej głównym celem jest uświadamianie ludzi ludzi o kryzysie klimatycznym oraz walka o zmiany zarówno na poziomie indywidualnym jak i systemowym.

Oprócz działania w MSK, prowadzi instagramowego bloga i kanał na YouTube, gdzie także szerzy wiedzę o klimacie, zero-waste i działaniu dla środowiska oraz dzieli się swoimi przemyśleniami.

Poza aktywizmem, jest miłośniczką podróży, kultury Japońskiej, etycznej mody, gotowania i tworzenia wegańskich przepisów.

Marzy o otworzeniu zrównoważonej, ekologicznej, wegańskiej restauracji, ale jej priorytetem jest ratowanie planety.

Jolanta Itrich-Drabarek

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych UW (1986).

Doktor nauk humanistycznych (1990).

Doktor habilitowany nauk społecznych, profesor zwyczajny (2018), politolog.

Dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego 1 X 2016-1IX 2019.

Członek Rady Doskonałości Naukowej od VI 2019 r.

Pracowała w administracji publicznej m.in. jako doradca Prezesa Rady Ministrów, wicedyrektor Biura Spraw Społecznych w Kancelarii Prezydenta RP, szef doradców Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Członek Rady Służby Cywilnej w latach 2012-2016.

Autorka licznych publikacji naukowych dotyczących statusu urzędników w Polsce i w Europie, systemów służby cywilnej w UE i na świecie, roli i miejsca administracji publicznej w państwie demokratycznym oraz etyki w służbie publicznej.

Paweł Cywiński

Igrzyska Wolności 2019

Orientalista, kulturoznawca, geograf.

Współtwórca Fundacji Polska Gościnność, która zajmuje się pomocą bezpośrednią uchodźcom w ramach inicjatywy Chlebem i Solą oraz prowadzi największy polskojęzyczny portal na temat uchodźców Uchodźcy.info.

Współtwórca projektu post-turysta.pl.

Redaktor Magazynu Kontakt.

Na co dzień pracuje jako wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.

Jest też współwłaścicielem pracowni doradztwa strategicznego pacyfika.pl .

Wawrzyniec Smoczyński

Igrzyska Wolności 2019

Twórca Polityki Insight, wiodącego dostawcy analiz polityczno-gospodarczych w Polsce.

Wcześniej przez 13 lat pracował jako redaktor i dziennikarz, pisał o sprawach międzynarodowych, polityce unijnej i światowej gospodarce.

Obecnie doradza korporacjom w zakresie scenariuszy politycznych, uczy też kadrę menadżerską myślenia krytycznego i analizy strategicznej.

Open Society Fellow, Marshall Memorial Fellow, Munich Young Leader i IMF Journalism Fellow.

Studiował egiptologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz językoznawstwo ogólne i koptologię na Uniwesytecie w Getyndze.

Zasiada w Europejskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych i jest alumnem Akademii Przywództwa dla Polski.

W 2019 r. opublikował trzy eseje o transformacji, populizmie i wspólnotowości.

Katarzyna Niewczas

Igrzyska Wolności 2019

Edukatorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, trenerka, autorka scenariuszy warsztatów edukacyjnych.

W swojej pracy poszukuje metod, które angażują uczestników i pozwolą im zdobywać nową perspektywę i wiedzę.

Absolwentka Wydziału Psychologii i Instytutu Kultury Polskiej UW.

Michał Kamiński

Igrzyska Wolności 2019

Poseł na Sejm 1997 -2004, 2015-2019.

Poseł do PE 2004 -2007, 2009 -2014.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 2007-2009.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera 2015.

Doradca Premier Ewy Kopacz, współautor wielu kampanii wyborczych w Polsce i za Granicą.

Z wykształcenia amerykanista i politolog.

Publicysta.

Kawaler orderow państwowych Ukrainy, Litwy, Gruzji, Węgier, Portugalii i Malty.

Wybrany Człowiekiem Roku Europejskiego Kongresu Żydów 2013.

Kandyduje do Senatu w ramach paktu opozycji z okręgu 41 ( powiaty podwarszawskie).

Marcin Olender

Igrzyska Wolności 2019

Menadżer ds. Polityk Publicznych i Relacji Rządowych dla regionu centralnej i wschodniej Europy w polskim oddziale Google.

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Prawa Brytyjskiego i Europejskiego oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Pracował w szeregu kancelarii prawnych, jak i w administracji publiczne.

Były naczelnik Wydziału UE w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, gdzie odpowiedzialny był za prawne aspekty społeczeństwa informacyjnego oraz działalności gospodarczej online, od ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa po audiowizualne usługi medialne na żądanie.

Był wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Obecnie pełni funkcję menadżera ds. Polityk Publicznych i Relacji Rządowych dla regionu centralnej i wschodniej Europy w polskim oddziale Google, gdzie zakres jego obowiązków obejmuje przede wszystkim regulacje szeroko pojętej gospodarki internetowej.

Sławomir Witold Nitras

Igrzyska Wolności 2019

Polski polityk, politolog.

Poseł na Sejm V, VI i VIII kadencji.

W latach 2009–2014 poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Od 2014 do 2015 główny doradca premier Ewy Kopacz.

W 1998 ukończył studia w zakresie politologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

W latach 1997–1998 pracował jako asystent w Instytucie Politologii i Filozofii US.

Od 1998 do 1999 był dyrektorem gabinetu wojewody koszalińskiego.

W latach 1999–2002 zasiadał w zarządzie Koszalińskich Kopalni Surowców Mineralnych „Kruszywa Koszalin” S.A.

W latach 1998–2002 był radnym sejmiku zachodniopomorskiego wybranym z ramienia AWS.

W wyborach parlamentarnych w 2005 i 2007 uzyskiwał mandat poselski w okręgu szczecińskim na Sejm V i
VI kadencji jako kandydat PO.

Podczas obu kadencji był członkiem Komisji Skarbu Państwa, w VI kadencji pracował także w Komisji Gospodarki  oraz Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego w okręgu gorzowskim z pierwszego miejsca na liście, uzyskując 107 413 głosów .

W 2014 nie ubiegał się o reelekcję. 2 grudnia tego samego roku został głównym doradcą w gabinecie politycznym premier Ewy Kopacz.

W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 20 930 głosów. Został przewodniczącym Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

W listopadzie 2016 został powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską.

W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, pracował też w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (2015–2018).

Anna Wacławik-Orpik

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka Radia TOK FM.

Autorka audycji „Wywiad pogłębiony” i „Andymateria” we współpracy z Andą Rottenberg oraz książek „Życie-zderzenie czołowe” i „Z krwi, kości i wiary”.

Dwukrotna laureatka nagrody Grand Press w kategorii „Wywiad”. Współpracuje z Vogue Polska.

Monika Mamulska

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Łódzkim i Studiów Zarządzania na Université Jean Moulin Lyon III we Francji.

Przedsiębiorca i manager, współwłaścicielka Biura Tłumaczeń Specjalistycznych ArcusLink, członek Konfederacji Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej Lewiatan i Łódzkiej Izby Przemysłowo Handlowej, partner Młodzi w Łodzi, nominowana w 2014 roku do Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego i Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi Łódzkich Łabędzi jako pracodawca kreujący i wspierający edukację.

Nagrodzona tytułem Człowiek Roku 2018 Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego Województwa Łódzkiego za działalność społeczną.

Społecznik zaangażowany od 2017 roku w walkę o przywrócenie możliwości kontynuacji nauczania indywidualnego na terenie szkoły przez wszystkich uczniów, także z niepełnosprawnością i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, których rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z sierpnia 2017 roku pozbawiły indywidualnego wsparcia i wykluczyły z nauki na terenie szkoły.

Autorka apelu „Pozwólcie wszystkim dzieciom uczyć się w szkole”, pod którym do chwili obecnej podpisało się ponad 103 000 osób w całym kraju. Podpisy wraz z apelem zostały złożone w Kancelarii Premiera z prośbą o interwencję w tej ważnej sprawie, kluczowej dla kilkudziesięciu tysięcy dzieci i ich rodziców w całym kraju, niestety pozostały do dzisiaj bez odpowiedzi.

Autorka petycji 0956/2018 złożonej w Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego w sprawie utrudniania dostępu do edukacji uczniom z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Polsce, skierowanej do dalszych wyjaśnień po jej wystąpieniu w Brukseli i prezentacji jej raportu „WYKLUCZONE I ODIZOLOWANE o dramatach dzieci spowodowanych przepisami oświatowymi Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej” dostępnym na stronie Naszej Demokracji. 

Organizatorka konferencji prasowej w Sejmie w dniu 14 marca br. z apelem do posłów o natychmiastowe zmiany przepisów MEN, relację z wydarzenia obejrzało ponad 200 000 osób.

Panelistka Strefy Społecznej Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku 1 czerwca br. w dyskusji nt: „Powszechne prawo do edukacji, a rzeczywistość uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami”.
Inicjatorka trzech interpelacji poselskich złożonych w Sejmie do Ministra Edukacji Narodowej w 2018 roku.

Autorka wielu publikacji wspierających kampanię na rzecz wyrównywania szans w edukacji m.in. w Liberte.pl „Czy polska szkoła jest dla wszystkich?”, publikowała wielokrotnie w Gazecie Wyborczej, w Krytyce Politycznej, OKO.PRESS, Nasze Czasopismo „MEN – owska eugenika w praktyce”…

Inicjatorka społecznej akcji i autorka projektu wspierającego doradztwo zawodowe w nauczaniu integracyjnym Pracodawcy Gimnazjalistom.

W 2014 roku członek polskiej delegacji przedsiębiorców do Europarlamentu Przedsiębiorstw w Brukseli.

Zna cztery języki obce: angielski, francuski, niemiecki i rosyjski, jest jachtowym sternikiem morskim i motorowodnym, zwycięzcą w I Łódzkich Żaglach Biznesu w 2018 roku.

Joanna Mucha

Igrzyska Wolności 2019

W 2001 r. ukończyła Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim, w 2006 r. również na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia podyplomowe z ekonomiki zdrowia, a w 2007 r. obroniła doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z zakresu problematyki ekonomii opieki zdrowotnej.

W latach 2002-2010 pracowała jako asystent w Instytucie Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Posłanka VI, VII i VIII kadencji Sejmu.

Jest członkiem Komisji Finansów Publicznych.

Była przewodniczącą podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o izbach aptekarskich oraz członkiem podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego oraz podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych.

Pełniła funkcję sekretarza Zespołu do spraw Konwencji Bioetycznej.

W okresie od 18 listopada 2011 do 27 listopada 2013 roku Ministra Sportu i Turystyki. Była Wiceprzewodniczącą Nadzwyczajnej Komisji ds. Deregulacji.

Agnieszka Muras

Igrzyska Wolności 2018

Działaczka społeczna, ekspertka miejska, edukatorka, koordynatorka projektów związana z sektorem pozarządowym w Polsce i za granicą.

Początki zaangażowania społecznego testowała w obszarze edukacji kulturalnej, obywatelskiej i miejskiej współtworząc Świetlicę Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie.

Zajmowała się promocją w Wydawnictwie Krytyki Politycznej oraz komunikacją w Health and Environment Alliance (HEAL Polska).

Obecnie swoje różnorodne doświadczenia przekuwa na pracę z liderami polskich (głównie) małych i średnich miast w Fundacji Szkoła Liderów tworząc program Szkoła LiderówMiast.

Ewa Sufin-Jacquemart

Igrzyska Wolności 2019

Członkini Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet, prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, członkini Zarządu Zielonej Fundacji Europejskiej przy Parlamencie Europejskim.

Aktywistka, polityczka, była dyplomatka, absolwentka socjologii na UW i paryskiej Sorbonie oraz studiów z zakresu rozwoju lokalnego i środowiska na Uniwersytecie Versailles-St Quentin-en-Yvelines we Francji.

W latach 2007-2011 Konsul RP w Luksemburgu.

Po długiej emigracji od 2011r. mieszka w Polsce, działa na rzecz promocji ekologii politycznej i wzrostu świadomości ekologicznej Polek i Polaków.

Michał Hetmański

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożyciel i analityk ds. energii i transportu w Fundacji Instrat.

Ekspert w dziedzinie dekarbonizacji i transformacji energetycznej, pasjonat otwartych danych i transparentności.

Stypendysta DAAD na Uniwersytecie w Mainz (Niemcy) i SEMP na Uniwersytecie w St. Gallen (Szwajcaria), po finansach na warszawskiej SGH i ekonomii na Uniwersytecie w Kolonii.

Paula Sawicka

Igrzyska Wolności 2019

Psycholożka, była nauczycielka akademicka, tłumaczka języka angielskiego.

W latach 70. i 80. związana z opozycją demokratyczną, po roku ’89 zaangażowana w  odbudowę społeczeństwa obywatelskiego, tworzenie nowej, wolnej, „normalnej” Polski.

W latach 1991 – 1998 prowadziła biuro poselsko-senatorskie warszawskich parlamentarzystów Unii  Demokratycznej i Unii Wolności, wśród nich Jacka Kuronia, Bronisława Geremka, Władysława Bartoszewskiego.

W latach 2004-2014 prezeska, a 2014-2016 wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, a od 2016 przewodnicząca jego Rady Programowej  (www.otwarta.org).

Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”. Jest współautorką (z Krzysztofem Burnetko) wyboru tekstów Marka Edelmana „Prosto się mówi jak się wie”.

Maia Mazurkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożycielka i członkini zarządu odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo i walkę z dezinformacją Alliance4Europe.

Koordynatorka Frontu Europejskiego i Wojowników Klawiatury.

Ekspertka ds. Komunikacji i spraw europejskich, adwokat, ll.m,.

Wykształcona w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Tematyką miedzynarodową zajmuje się od 15 lat.

Prowadzi szkolenia z przywództwa oraz political management.

W latach 2011-2015 pracowała w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie była odpowiedzialna za sprawy europejskie i transatlantyckie, a także zarządzanie projektami, oraz relacjami z gośćmi najwyższego szczebla w ramach wydarzeń międzynarodowych.

Współtwórczyni We are Europe, paneuropejskiego stowarzyszenia na rzecz ponadnarodowej demokracji Europejskiej.

Inicjatorka Marszu dla Europy, który odbył się w 16 europejskich miastach w 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich.

W czasach studenckich pełniła funkcje Sekretarza Generalnego oraz Wiceprzewodcniczącej największej młodzieżowej organizacji politycznej w Europie – European Democrat Students.

Była zaangażowana w kampanię referendalną na rzecz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W 2017 r. została wybrana jedną z 25 młodych liderów z UE w ramach EU-Austalia Emerging Leaders Forum. Responsible Leader Fundacji BMW.

Anna Desogus

Igrzyska Wolności 2019

Konsultantka i edukatorka w dziedzinie zero waste, którą woli nazywać po prostu odpowiedzialnym postępowaniem z odpadami, poczynając od zapobiegania ich powstawaniu.

Współpracuje zarówno z sektorem prywatnym, publicznym, jak i organizacjami  pozarządowymi.

Główne tematy, które prezentuje w ramach wykładów oraz warsztatów to redukcja ilości śmieci zgodnie z koncepcją  zero waste,  poprawna segregacja, recykling, kryzys zanieczyszczenia plastikiem.

Prowadzi inicjatywę edukacyjną Ambasada Czystej Planety, którą możecie znaleźć na Facebooku.

Współtworzy Little Greenfinity Network, nowopowstałą sieć zrzeszającą konsultantów zero waste.

Marcin Meller

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia historyk, absolwent Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1991-2003 reporter tygodnika „Polityka”, pracujący często jako korespondent wojenny. W latach 2003-2012 redaktor naczelny polskiej edycji „Playboya”. Od 2000 związany ze stacją TVN. Obecnie prowadzi „Drugie Śniadanie Mistrzów” w TVN24 i „Dzień Dobry TVN” razem z Magdą Mołek.

W latach 2011-12 felietonista tygodnika „Wprost” a od 2012 do dzisiaj tygodnika „Newsweek”

Michał Rusinek

Igrzyska Wolności 2019

Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację.

Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie zajmuje się retoryką i prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing.

Opublikował m.in. „Między retoryką a retorycznością” (2003), „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figury” (2012), „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” (z Anetą Załazińską, 2018), „Pypcie na języku” (2017), „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki” (2019).

Wraz z Katarzyną Kłosińską przygotowuje „Słownik »dobrej zmiany«”.

Radosław Sikorski

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Wykładowca (Senior Fellow) na Uniwersytecie Harvarda oraz doradca w grupie Eurasia. Były minister obrony (2005-2007), minister spraw zagranicznych (2007-2014) i marszałek Sejmu (2014-2015).

Służył jako reporter wojenny w Afganistanie i Angoli (1986-1989). Laureat nagrody World Press Photo.

Był członkiem rzeczywistym Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości i dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej (2001-2005). Wraz z Carlem Bildtem zainicjował Partnerstwo Wschodnie UE.

Zaproponował i pomógł ustanowić Europejską Fundację na rzecz Demokracji oraz Nagrodę Solidarności. W 2014 roku prowadził misję UE w Kijowie, co powstrzymało rozlew krwi na Majdanie.

Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy za „mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne”. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, kierunek: filozofia, nauki polityczne i ekonomia.

Autor książek: “Prochy świętych – podróż do Heratu w czas wojny“, “The Polish House – an Intimate History of Poland” oraz “Strefa zdekomunizowana – wywiad rzeka“.

Łukasz Orbitowski

Igrzyska Wolności 2019

Pisarz. Autor siedmiu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Exodus”, „Tracę ciepło”.

W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TV Kultura prowadzi program „Dezerterzy”.

Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem.

Zdjęcie: Zuza Krajewska

Eliza Michalik

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka, blogerka i felietonistka Gazety Wyborczej i portalu koduj24.

Przez 12 lat prowadziła trzy autorskie programy publicystyczne na antenie Telewizji Superstacja.

Od lat komentuje sprawy społeczne i polityczne, szczególnie angażując się w obronę praw kobiet i wolności słowa.

Bartosz Węglarczyk

Igrzyska Wolności 2019

Karierę rozpoczął jako redaktor i korespondent zagraniczny w Moskwie, Brukseli i Waszyngtonie.

Był szefem departamentu zagranicznego „Gazety Wyborczej”, gdzie kontynuuje pracę do 2011 r.

W latach 2013–2016 Bartosz Węglarczyk zostaje zastępcą redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

W marcu 2016 r. zostaje dyrektorem programowym Onet.pl, a od grudnia 2018 r. przejmuje obowiązki redaktora naczelnego, odpowiadając również za kierunek i linię programową portalu.

Ewa Łętowska

Igrzyska Wolności 2019

Profesor doktor habilitowany nauk prawnych. Członkini rzeczywista PAN, członkini korespondent PAU,  dr h.c. multi.

Pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011).

Autorka książek, artykułów, esejów, felietonów poświęconych prawu (konstytucyjne, cywilne, prawa człowieka) oraz audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych  muzyce poważnej.

Zdjęcie: Agnieszka Pietkiewicz-Kaleta

Jerzy Bralczyk

Igrzyska Wolności 2019

Polonista, językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki.

Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego.

Emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się głównie retoryką języka publicznego, a także kulturą języka.

 

Robert Makłowicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, podróżnik, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej.

W latach 1993–2004 był publicystą Gazety Wyborczej.

Współpracował też z tygodnikami Wprost (2002–2005), Newsweek Polska (od 2005) i Przekrój.

W latach 1998–2008 w TVP był gospodarzem popularnego niedzielnego cyklu reportaży Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Od marca 2008 do marca 2017 prowadził w TVP2 program telewizyjny Makłowicz w podróży.

Justyna Kopińska

Igrzyska Wolności 2019

Reporterka, socjolożka. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem.

Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Autorka książek „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, „Polska odwraca oczy”, „Z nienawiści do kobiet”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała „europejskiego Pulitzera”, czyli European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Po publikacji jej reportaży przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzono zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.

Leszek Balcerowicz

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, były prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej.

Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych.

Wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.

Aleksandra K. Wiśniewska

Igrzyska Wolności 2019

Pracownik humanitarny odpowiadający na konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie.
Zaczynała od zabezpieczania tonących łodzi uchodźców na Morzu Śródziemnym i prowadzenia schroniska dla rodzin w obozie Moria.
Następnie prowadziła badania dla parlamentu brytyjskiego w ukrytych obozach we Francji.
W ramach ONZ, pracowała dla UNDP w Turcji oraz dla UNDP-UNHCR Joint Secretariat nad wojną w Syrii.
W Iraku wspierała prowadzenie obozu dla 70 tys. osób przesiedlonych przez wojnę z ISIS.
Obecnie reprezentantka Polskiej Akcji Humanitarnej w Jemenie.
Laureatka rankingu Forbes Polska „25 przed 25″ w kategorii Działalność Społeczna.
Członek Rady Fundacji Pomocy Dzieciom Happy Kids, prowadzącej 14 Rodzinnych Domów Dziecka.
Absolwentka Polityki i Filozofii na LSE oraz Masters of Public Policy (MPP) na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Była przewodnicząca Polish Business Society w Londynie.
W latach licealnych stypendystka włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do United World College of the Adriatic.”

Areta Szpura

Igrzyska Wolności 2019

Specjalistka od zadań niemożliwych.
Prekursorka polskiej blogosfery i social media.
Ubierała Justina Biebera, a teraz pełnoetatowo ratuje planetę.
Po 10 latach spędzonych w internecie i w świecie mody,  chce żeby dbanie o naszą planetę stało się modne i wiralowe.
Lubi myśleć koncepcyjnie i marzyć, ale jeszcze bardziej lubi działać.

Grażyna Kopińska

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia – filolog, bohemistka. Dziesięć lat pracowała w Instytucie Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk.

W pierwszych wolnych wyborach do samorządu lokalnego, w 1990 r. wybrana na radną gminy Warszawa-Mokotów z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Od 1992 roku zawodowo związana z organizacjami pozarządowymi: w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej prowadziła program wspierania małych i średnich firm, następnie była konsultantem Fundacji Forda na kraje Europy Środkowej.

Od 2000 roku pracuje w Fundacji im. Stefana Batorego. Do grudnia 2012 roku prowadziła Program Przeciw Korupcji, a od 2013 roku pracowała jako ekspert w Programie Odpowiedzialne Państwo, a obecnie w Forum Idei, gdzie koordynuje prace Obywatelskiego Forum Legislacji.

W latach 2000–2002 członkini Grupy Anty-korupcyjnej działającej przy Banku Światowym (Biuro Warszawskie). Od lipca 2004 do września 2006 roku członkini Rady Zamówień Publicznych.

Współautorka raportów i opracowań wydanych przez Fundację im. Stefana Batorego, między innymi: Wybory prezydenckie 2005. Monitoring finansów wyborczych (2006), Przejrzystość procesu stanowienia prawa (2008), Jak walczyć z korupcją? – Zasady tworzenia i wdrażania strategii antykorupcyjnej dla Polski (2010), Polityka antykorupcyjna. Ocena skuteczności polityki antykorupcyjnej polskich rządów prowadzonej w latach 2001–2011 (2011), „Tworzenie i konsultowanie rządowych projektów ustaw” (2014), „Stanowiska publiczne jako łup polityczny” (2018).

Agnieszka Graff

Igrzyska Wolności 2019

Adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, autorka esejów i książek o prawach kobiet i płci w polskim dyskursie publicznym: Świat bez kobiet (W.A.B., 2001), Rykoszetem (W.A.B., 2008), Magma (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011) i Matka Feministka (KP, 2014) oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych poświęconych myśli feministycznej, płci w kulturze popularnej i ruchowi kobiecemu w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

Od lat jest felietonistką „Wysokich Obcasów”.

„Własny pokój” Virginii Woolf w jej przekładzie ukazał się w 1997 nakładem wydawnictwa Sic! a także w 2019 nakładem wydawnictwa Osnova.

Obecnie pisze razem z Elżbietą Korolczuk książkę o międzynarodowej mobilizacji przeciw „ideologii gender” i jej związkach z falą prawicowego populizmu.

Interesuje ją także przemiany męskości, a szczególnie współczesne mizoginiczne subkultury internetowe, ich język i ich miejsce w szerszej formacji alter-prawicy.

Joanna Kos-Krauze

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Reżyserka, scenarzystka i producentka.

Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013-2018, obecne wiceprzewodnicząca.

W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Munka-SFP oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

Ekspertka PISF, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimages.

Jej najnowszy film, „Ptaki śpiewają w Kigali”, został nagrodzony na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym w Karlowych Warach, Chicago, Locarno, Luksemburgu, Kalkucie, Stambule i Gdyni.

Iza Bartosz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka, polonistka, redaktor naczelna wydawnictwa OsnoVa.

Karierę dziennikarską rozpoczynała w dzienniku „Życie“.

Pracowała też w dziale zagranicznym „Vivy“, była redaktor naczelną „Gali“. Swoje serce oddała jednak książkom. Kilka z nich nawet napisała.

Ostatnia „Świat bez Głowy“ – biografia Janusza Głowackiego, została świetnie przyjęta przez krytykę i czytelników.

Wielbicielka twórczości Virginii Woolf jest pomysłodawczynią wydania pod logiem OsnoVy legendarnego eseju „Własny pokój“, który w tym roku obchodzi 90 rocznicę powstania.

OsnoVa Publishing jest nowo powstałym wydawnictwem, które specjalizuje się w publikacjach non-fiction.

Do współpracy zaprasza najlepszych pisarzy, dziennikarzy i osobowości ze świata kultury, sztuki i życia społecznego.

Wywiady, biografie, reportaże i dzienniki to podstawa oferty wydawnictwa.

Dodatkowo OsnoVa, łącząc sztukę z modą i stylem, wydaje albumy i książki pod patronatem magazynu Vogue Polska.

Sebastian Fabijański

Igrzyska Wolności 2019

Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

W 2014 roku odebrał nagrody za najlepszy debiut aktorski za role w filmach „Jeziorak” i „Miasto 44″ na 39-tym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za te same role otrzymał również Tarnowską Nagrodę Filmową.

Popularność i uznanie szerokiej publiczności przyniosły mu filmy, takie jak „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” i „Kamerdyner”, a także seriale „Belfer” oraz „Pakt”.

(fot. Łukasz Głowala)

Paweł Rabiej

Igrzyska Wolności 2019

Absolwent filologii polskiej, studiów dziennikarstwa i psychologii przywództwa.

Współzałożyciel partii Nowoczesna, członek jej zarządu (2015-2017) i rzecznik.

Członek Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji (2017-2018).

W latach 2008-2015 prowadził ośrodek dialogu i analiz Thinktank (ekspertyzy rozwojowe i dialog społeczny), był członkiem rady Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Prowadził liczne projekty restrukturyzacji zarządczej firm i instytucji publicznych (1997-2015), doradzał samorządom w zakresie marketingu, brandingu i smart cities, kierował konsorcjum realizującym na zlecenie MSZ kampanię promocyjną Polski przed wejściem do Unii Europejskiej (1999-2001).

Był dziennikarzem i wydawcą (radiowa Trójka, Gazeta Bankowa, Businessman, Harvard Business Review, Thinktank Magazine).

Marta Makuch

Igrzyska Wolności 2019

Zastępca Prezydenta Miasta Słupska.

Wieloletnia działaczka organizacji pozarządowych, zaangażowana w szereg działań prospołecznych, także ukierunkowanych na aktywizację lokalnych społeczności.

Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu zespołem, pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł krajowych i unijnych oraz realizacji projektów społecznych i inwestycyjnych (także w partnerstwach międzynarodowych).

Aktywistka miejska, zaangażowana w kwestie związane z równouprawnieniem, szczególnie kobiet.

Tutorka oraz trenerka dla ngo; w trakcie swojej pracy zawodowej i społecznej zbudowała liczne partnerstwa i modele współpracy – także z jednostkami samorządu terytorialnego.(współtworzyła Model Kontraktowania Usług Społecznych).

Doradzała wielu samorządom lokalnym w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań zmierzających do poprawy jakości życia mieszkańców.

Za swą działalność na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

Paweł Łysak

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii UW oraz Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST.

Wyreżyserował ponad 30 spektakli na scenach teatrów Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Lublina, Łodzi i Torunia oraz siedemdziesiąt słuchowisk radiowych.

Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Krzyża „za zasługi dla kultury polskiej” (2015), dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Teatr” (2012), Paszportu „Polityki” (2008), nagrody za reżyserię na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010), Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot” (2011).

W latach 2000-2003 wspólnie z Pawłem Wodzińskim kierował Teatrem Polskim w Poznaniu. Od roku 2006 do 2014 był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Od września 2014 r. – dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Od roku 2012 do 2016 był Przewodniczącym Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2014 r. jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, a od 2017 – zastępcą przewodniczącego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

(fot Magda Hueckel)

Zuzanna Nowicka

Igrzyska Wolności 2019

Studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

W wolnych chwilach działa na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, doświadczenie zdobywała między innymi w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w Fundacji im. Bronisława Geremka, stacji TVN i przy kampani sexedpl.

Na Uniwersytecie tworzy z przyjaciółmi przestrzeń do dyskusji na ważne politycznie tematy w ramach koła naukowego im. Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit.

Krystyna Skarżyńska

Igrzyska Wolności 2019

Profesor psychologii, pracuje w SWPS – Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie.

Specjalizuje się w badaniu potocznych przekonań i postaw.

Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych w czasopismach polskich i międzynarodowych i kilkunastu książek, m.i.: „Spostrzeganie ludzi” (1981), „Psychospołeczne aspekty decyzji alokacyjnych” (1986), „Konformizm i samokierowanie jak wartości.

Struktura i funkcje” (1992), „Człowiek a polityka. Zarys psychologii politycznej” (2005), „Między ludźmi…Oczekiwania, interesy, emocje” (2012).

Aktualnie prowadzi badania nad uwarunkowaniami akceptacji agresji w życiu społecznym i w polityce i nad rolą w kształtowaniu postaw politycznych ogólnych schematów świata, zasad moralnych oraz rozumienia wolności.

Komentuje także wydarzenia społeczne i polityczne w mediach (Gazecie Wyborczej, Polityce, Charakterach i Tok-Fm).

Fot. Kamil Broszko

Wadim Tyszkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Polski  samorządowiec, przedsiębiorca, od 2002 roku prezydent Nowej Soli.

Ukończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej na Politechnice Warszawskiej.

Od 1985 do 1987 pracował jako asystent w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Metrologii Elektrycznej Mera-Lumel w Zielonej Górze.

W latach 1986–2002 prowadził własną działalność gospodarczą w branży komputerowej.

Współzałożyciel Stowarzyszenia „Moje Miasto” oraz „Nowosolskiego Forum Niezależnych” .

Członek zarządu partii Nowoczesna.

Redbad Klynstra-Komarnicki

Igrzyska Wolności 2019

Polski aktor i reżyser.

W 1994 ukończył studia aktorskie w PWST w Warszawie.

W latach 2001–2006 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Od 2008 roku występuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie.

Polak pochodzenia holenderskiego.

Xawery Żuławski

Igrzyska Wolności 2019

Polski reżyser i scenarzysta filmowy.

W 1995 ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Jego Chaos (2006) otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 2009 premierę miał jego drugi film fabularny Wojna polsko-ruska, który okazał się sukcesem komercyjnym i artystycznym.

Wykładowca AMA Film Academy w Krakowie.

Syn reżysera Andrzeja Żuławskiego i aktorki Małgorzaty Braunek.

Jan Hartman

Igrzyska Wolności 2019

Polski filozof, polityk i publicysta.

Profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, szef Zakładu Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Autor kilkunastu książek.

Felietonista POLITYKI.

Zajmuje się metafilozofią, filozofią polityki, etyką i bioetyką.

Liberał i postępowiec o pewnych aspiracjach politycznych (współpracuje ze środowiskami lewicowymi).

W 2009 otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyka.

Władysław Frasyniuk

Igrzyska Wolności 2019

Polski polityk, przedsiębiorca, działacz opozycji w PRL.

Poseł na Sejm I, II i III kadencji.

Do NSZZ „Solidarność” wstąpił w 1980 roku.

Zasiadał w Krajowej Komisji Porozumiewawczej oraz Komisji Krajowej związku.

30 czerwca 1981 został przewodniczącym zarządu Regionu Dolny Śląsk.

Należał do Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej,

W latach 1982–1986 kilkukrotnie więziony za działalność opozycyjną.

Był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a w 1989 brał udział w plenarnych rozmowach Okrągłego Stołu.

Były przewodniczący Unii Wolności i Partii Demokratycznej.

Maciej Kisilowski

Igrzyska Wolności 2019

Profesor Prawa i Zarządzania Publicznego w Central European University (CEU) a także dyrektor CEU EMBA – elitarnego programu dla menadżerów wyższego szczebla (emba.ceu.edu).

W swoich badaniach koncentruje się na styku prawa, zarządzania publicznego i strategii.

Jest współautorem „Administrategii” – książki dla praktyków strategicznego zarządzania publicznego, przetłumaczonej na pięć języków.

Prof. Kisilowski jest też współzałożycielem Inkubatora Umowy Społecznej.

Jego artykuły naukowe ukazały się m.in. w Law and Social Inquiry i International Business Review, a komentarze na temat spraw publicznych publikowane były w, m.in., Project Syndicate, The Wall Street Journal, Politico, Haaretz, Foreign Policy, EU Observer, and EURActive.

Prof. Kisilowski uzyskał doktorat i magistra nauk prawnych w Szkole Prawa Uniwersytet Yale, magistra ekonomii i polityki publicznej w Szkoły Spraw Publicznych i Międzynarodowych Uniwersytetu Princeton oraz M.B.A. z wyróżnieniem z INSEADu.

Witold Drożdż

Igrzyska Wolności 2019

Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych w Orange Polska.

Członek Rady Fundacji Orange.

Ukończył prawo i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim.

Absolwent Stanford Executive Programme.

W latach 2007-2010 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialny za rozwój społeczeństwa informacyjnego i rejestry publiczne, przewodniczący rządowego Zespołu „Polska Cyfrowa”, członek rządowego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego oraz międzyresortowego Zespołu ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej.

Laureat nagród Info-Star (2009), INFOSTAT (2009) i Ambasador Gospodarki Elektronicznej (2008).

W latach 2010-2012 wiceprezes Zarządu, a następnie p.o. prezesa Zarządu PGE Energia Jądrowa SA. Od 2012 w Orange Polska SA.

Tomasz Kasprowicz

Igrzyska Wolności 2019

Wiceprezes Fundacji Res Publica.
Partner w Gemini.
Redaktor w Liberte! oraz Res Publica Nowa.
Wykładowa akademicki z doświadczeniem na trzech kontynentach.

Agnieszka Rozner

Igrzyska Wolności 2019

Filozofka polityki, komentatorka i publicystka.

Członkini zespołu politycznego Fundacji Szkoła Liderów.

W latach 2014-2017 sekretarz redakcji i redaktor prowadząca magazynu „Res Publica Nowa”.

Tworzyła dział Idee „Pisma. Magazynu Opinii”.

Od 2018 r. członkini redakcji europejskich sieci czasopism Eurozine z siedzibą w Wiedniu.

Specjalizuje się we współczesnych teoriach przywództwa, koncepcjach demokracji i demokratyzacji, przygotowuje doktorat z filozofii polityki o kulturowych uwarunkowaniach demokracji po roku ‘89.

Pracowała dla Grupy ANG, Fundacji Nienieodpowiedzialni, Wydawnictwa Znak, magazynu „Liberte!” oraz „Gazety Wyborczej”.

Stypendystka Friedrich Naumann Foundation for Freedom.

Marta Lempart

Freedom Games 2019

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Działaczka opozycji demokratycznej – organizatorka i uczestniczka protestów w obronie demokracji i praw człowieka, inicjatorka i koordynatorka krajowa Czarnego Poniedziałku 3/10/2016 – masowych i skutecznych, oddolnych protestów przeciw zakazowi aborcji.

Prawniczka, legislatorka, współautorka ustawy o języku migowym i innych przepisów w obszarze praw osób z niepełnosprawnościami i pomocy publicznej na ich zatrudnianie.

Była dyrektorka w MPiPS i PFRON, certyfikowana przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej do pracy na wysokich stanowiskach państwowych i przez Ministerstwo Finansów w zakresie wdrażania budżetu zadaniowego w administracji rządowej.

Natalia Piórczyńska

Igrzyska Wolności 2019

Literaturoznawczyni, piarowiec.

Wykładowczyni przedmiotów związanych z komunikacją i nowymi mediami.

Popularyzatorka kultury czytania.

Dominika Wielowieyska

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

Absolwentka warszawskiego LO im. Józefa Wybickiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (wydział Wiedzy o Teatrze).

Uzyskała też tytuł MBA w Międzynarodowej Szkole Zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego. Stypendystka amerykańskiej fundacji The National Forum Foundation (dziś The Freedom House).

Wykładała w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie (zagadnienia związane z dziennikarstwem i PR).

Była współzałożycielką i prezeską fundacji Charytatywny Bal Dziennikarzy, stworzonej przez dziennikarzy wielu mediów, a wspomagającej instytucje i ośrodki zajmujące się dziećmi. Teraz zasiada w radzie fundacji.

W „Gazecie Wyborczej” pracuje od 1991 roku. Dziś jest dziennikarką działu publicystycznego, wcześniej była w działach: kultury, krajowym i gospodarczym.

W TVP Info do 2016 roku prowadziła program „Puenta”, potem w TV „Metro” „Crashtest”.

W TOK FM prowadzi programy: poniedziałkowy Poranek w TOK-u i sobotni „Wybory w toku”.

Współautorka książki „Dekady 1985-1994”, z serii poświęconej historii Polski po II wojnie światowej. W 2004 roku nominowana do nagrody „Grand Press” w kategorii „news” za ujawniający aferę orlenowską tekst w GW „Miller, Orlen i UOP”.

Paweł Oksanowicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz radiowy i telewizyjny z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Pracował dla: RMF.FM, Radia Zet, Radia PIN, Radia Kolor. Obecnie – w MUZO.FM (Grupa POLSAT).

Jako prezenter TV pracował w stacjach: RTL 7, TVP2, POLSAT BIZNES.

Redaktor portalu internetowego nienieodpowiedzialni.pl.

Współpracuje z Ośrodkiem Dialogu i Analiz dla biznesu THINKTANK.

Jest moderatorem wydarzeń biznesowych.

Maciej Okraszewski

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz specjalizujący się w tematyce iberoamerykańskiej oraz przestępczości międzynarodowej.

Pisze dla „Polityki”, „Gazety Wyborczej” oraz Onetu.

Komentuje także wydarzenia międzynarodowe na antenach Tok FM i Polskiego Radia, a także przed kamerami TVN24 i Polsat News.

W 2017 r. nominowany do do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo Specjalistyczne” za tekst „Gra w chińczyka” o ustawaniu wyników sportowych przez azjatyckie mafie bukmacherskie.

Prowadzi serwis Dział Zagraniczny (dzialzagraniczny.pl) – serwis o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele albo wcale.

Podcast o tym samym tytule jest najpopularniejszym programem newsowym w polskim iTunes.

Łukasz Grzesiczak

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz i politolog specjalizujący się w tematyce Europy Środkowej.

Na stałe związany z magazynem „Holistic.News”, współpracownik słowackiego czasopisma „Kapitál”.

Publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przeglądzie” i „Aspen Review”.

Michał Zabłocki

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, pisarz i aktywista środowiskowy.

Od ponad 15 lat pracuje dla różnych mediów w Europie. Przez 13 lat związany był z Polską Agencją Prasową, dla której w latach 2010-2012 napisał PAP z Pragi i Bratysławy ponad 1500 korespondencji.

Autor relacji, artykułów, reportaży oraz wywiadów, między innymi z byłym czeskim prezydentem Václavem Klausem oraz byłą szefową słowackiego rządu Ivetą Radičovą.

Z wykształcenia slawista, bohemista i językoznawca, posługujący się biegle kilkoma językami obcymi.

Stypendysta Uniwersytetu Turyńskiego oraz absolwent programu studyjnego Departamentu Stanu USA.

Zafascynowany Europą Środkową, jej mieszkańcami oraz przemianami zachodzącymi w regionie.

W ostatnich latach związany z międzynarodową organizacją środowiskową ClientEarth, gdzie zajmuje się sprawami jakości powietrza.

Marek Miller

Igrzyska Wolności 2019

Teaching Fellow w Google News Lab, CEE.

Obserwator mediów i dziennikarz z 16-letnim stażem. Przez dużą część tego czasu pracował dla największego wydawcy prasy regionalnej w Polsce – Polska Press Grupa – gdzie miał możliwość praktycznej obserwacji procesu cyfrowej transformacji dziennikarstwa od samego początku.

Jako niezależny konsultant mediowy przez wiele lat współpracował z INMA (International News Media Association) – międzynarodową organizacją zrzeszającą światowych wydawców oraz organizacjami takimi jak GEN (Global Editors Network), WAN-IFRA (światowe stowarzyszenie wydawców gazet) oraz FIPP (międzynarodowe zrzeszenie wydawców magazynów).

Przez kilka lat pracował dla Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP), Polskich Badań Czytelnictwa (PBC) oraz Izby Wydawców Prasy (IWP), gdzie organizował konferencje i warsztaty adresowane dla dziennikarzy i wydawców. Był redaktorem naczelnym nieistniejącego dziś serwisu informacyjnego o mediach i dziennikarstwie, Prasa.info.

Współpracował z Agorą, wydawcą “Gazety Wyborczej” przy organizacji wielu konferencji i wydarzeń o tematyce mediów i dziennikarstwa (w tym największej dotąd polskiej konferencji o tej tematyce: Digital Journalism Days).

Jest stypendystą programu Coaching and Leadership organizowanym w Instytucie Poyntera na Florydzie.

Jest aktywnym dziennikarzem publikującym na łamach magazynu “Press”.

Jako tegoroczny Teaching Fellow w Google News Lab, jego zadaniem jest odwiedzanie redakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i szkolenie dziennikarzy w zakresie dziennikarstwa cyfrowego oraz wszelkich tematów z nim związanych, takich jak m.in.: weryfikacja informacji, dziennikarstwo danych, cyberbezpieczeństwo, poszukiwanie i zbieranie informacji i inne.

Anna Augustynowicz

Igrzyska Wolności 2019

Polska reżyserka teatralna.

Od 1992 dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Reżyserowała m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Powszechnym w Warszawie, TR Warszawa, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Starym Teatrze i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Ostatnio również w Teatrze Polskim w Warszawie.

Swój repertuar opiera przede wszystkim na współczesnej dramaturgii polskiej i zachodniej, chętnie sięga po teksty nowatorskie, burzące stereotypy zarówno w sferze myśli, jak i języka, przygotowując ich prapremiery.

Spektakle Anny Augustynowicz, choć nierzadko budzą kontrowersje, spotykają się z dużym uznaniem krytyków i publiczności, co potwierdzają liczne nagrody przyznawane na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach teatralnych.

Reżyserka jest laureatką Paszportu Polityki (1998) za „przedstawienia odważne, mądre, dotykające bolesnych miejsc naszej epoki oraz za kształt artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego”.

Michał Kobosko

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Polski dziennikarz.

Senior Advisor i Country Representative w amerykańskim think-tanku Atlantic Council.

Przez ponad 20 lat współtworzył polski rynek medialny.

Pracę dziennikarza rozpoczął w 1993 r. w dziale ekonomicznym „Gazecie Wyborczej”.

W latach 1996-2003 współtworzył dziennik i portal internetowy „Pulsu Biznesu”.

Od 2004 r. związany z wydawnictwem Axel Springer Polska, gdzie kierował miesięcznikiem „Forbes” i tygodnikiem „Newsweek Polska”.

W 2009 r. kierował projektem połączenia redakcji „Dziennika Polska Europa Świat” i „Gazety Prawnej”, w jej efekcie został pierwszym redaktorem naczelnym „Dziennika Gazety Prawnej”.

W latach 2011-12 przeprowadził projekt uruchomienia pisma „Bloomberg Businessweek Polska“, a następnie był redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost“.

Współautor i prowadzący programy radiowe (RMF FM) i telewizyjne (Polsat News, Wirtualna Polska).

Moderator i gospodarz licznych konferencji, kongresów i paneli dyskusyjnych.

Członek Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Katarzyna Szymielewicz

Igrzyska Wolności 2019

Prawniczka specjalizująca się problematyce praw człowieka i nowych technologii.

Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, a także wiceprzewodnicząca European Digital Rights.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies.

W przeszłości – prawniczka w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, członkini rad społecznych przy Ministrze ds. Cyfryzacji, stypendystka międzynarodowej sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka.

Laureatka wielu nagród, w tym nagrody Radia Tok.fm w 2013 r.

Mateusz Sabat

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, menedżer, ekspert w zakresie zarządzania i komunikacji.

Obecnie prowadzi działalność doradczą i agencję marketingu internetowego.

Współautor pierwszego polskiego raportu o wykorzystaniu big data w polityce.

Wcześniej związany m. in. z Nowoczesną (dyrektor zarządzający kampanii ogólnopolskiej 2015, dyrektor biura analiz i członek zarządu) oraz Fundacją FOR profesora Leszka Balcerowicza.

Absolwent programu ATLAS Think Tank MBA z 2014.

Ukończył także międzynarodowe szkolenia z wykorzystania danych w kampaniach wyborczych: “How to Win: Using Data For Political Strategy and Implementation” oraz “Training and Networking Seminar for ALDE Data Officers”.

Justyna Glusman

Igrzyska Wolności 2019

Pełni funkcję dyrektora-koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w urzędzie m.st. Warszawy.

Odpowiada za politykę klimatyczną oraz zarządzanie terenami zieleni.

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Economics and Political Science, gdzie obroniła doktorat w dziedzinie polityki gospodarczej.

Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w instytucjach administracji publicznej, samorządu terytorialnego oraz w sektorze prywatnym.

Od 15 lat zajmuje się rozwojem regionalnym, programowaniem funduszy unijnych i tematyką zrównoważonego rozwoju.

Od wielu lat działa społecznie na rzecz lepszej przestrzeni miejskiej w Warszawie.

W wyborach samorządowych 2018 kandydatka koalicji ruchów miejskich na urząd prezydenta Warszawy.

Mirosław Proppé

Igrzyska Wolności 2019

Prezes WWF Polska.

Pełnił funkcję partnera i szefa zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej.

Od 1994 roku był związany z KPMG, jedną z największych firm audytorsko-doradczych w Polsce i na świecie.

W swojej długoletniej pracy menadżerskiej prowadził projekty zarówno z obszaru polityki społecznej (przeciwdziałanie bezrobociu i poprawa efektywności polityki społecznej), jak i ochrony środowiska (zagrożenia naturalne, w tym Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym).

Współpracował z przedstawicielami jednostek administracji publicznej, samorządów województw, miast i największych firm.

Jako menadżer odpowiadał za realizację złożonych projektów i kierował licznymi zespołami ekspertów.

Andrzej Kompa

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Nauczyciel akademicki, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ ds. jakości kształcenia.

Historyk, bizantynista, starożytnik, działacz opozycji ulicznej w Łodzi.

Sekretarz Komisji Bizantynologicznej PTH (polski komitet narodowy AIEB), członek-założyciel Centrum Ceraneum oraz Stowarzyszenia Historyków Starożytności.

Sekretarz redakcji „Byzantina Lodziensia”, członek redakcji czasopisma „Studia Ceranea”.

Współpracownik „Byzantinische Zeitschrift”.

Współautor kilku programów studiów.

Naukowo zainteresowany przede wszystkim dziejami Bizancjum między V i IX/X w., historiografią bizantyńską, edukacją, historią społeczną (plus gender), Konstantynopolem.

Centrolewicowy liberał, monarchista parlamentarny, apologeta demokracji liberalnej i kultury tolerancji. Bezpartyjny.

Działa z łódzkim KOD, obywatelami RP, organizacjami LGBT i opozycją prodemokratyczną, aktywnie zaangażowany od czasu agresji politycznej na Trybunał Konstytucyjny RP – przeszło 70 wystąpień politycznych od XII 2015 r. w Łodzi i województwie, Warszawie, Londynie, Dublinie.

Joanna Sadzik

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia WIOSNA, organizującego Szlachetną Paczkę, jeden z największych ogólnopolskich programów społecznych oraz Akademię Przyszłości – nowatorski program edukacyjny dla dzieci w wieku szkolnym.

Od 2012 roku związana z programami pomocowymi dla osób zagrożonych wykluczeniem.

Jest politolożką, menadżerką i trenerką z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i budowaniu zespołów.

Prowadzi szkolenia i doradztwo z zakresu CSR, mądrej pomocy, pracy z wolontariuszami.

Tworzy systemowe rozwiązania, gdzie konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi.

Benedykt Węgrzyn

Igrzyska Wolności 2019

Od 2002 roku wójt gminy Dobra w województwie małopolskim.

Członek Rady Interesariuszy Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Gmina Dobra w 2018 znalazła się na 9 miejscu wśród gmin wiejskich w Ogólnopolskim Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.

Laureat „Krakowskiego Dukata” w 2018 za działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości – nagrody przyznawanej przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie pod honorowym patronatem Wojewody, Marszałka i Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Piotr Feliński

Igrzyska Wolności 2019

Burmistrz Miasta Świdwin.

Magister historii Uniwersytetu Szczecińskiego, absolwent studiów podyplomowych z zakresu administracji i prawa samorządowego oraz prawa podatkowego i rachunkowości, a także Programu Liderzy PAFW prowadzonego przez Szkołę Liderów i Polsko – Amerykańską Fundację Wolności.

Od ponad 10 lat aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, współpracując z organizacjami pozarządowymi z całego kraju.

Z sukcesami angażował się w projekty rewitalizacji parku miejskiego oraz wprowadzenia w rodzinnym mieście budżetu obywatelskiego.

Zwolennik zwiększenia udziału mieszkańców w życiu samorządu lokalnego i podniesienia świadomości obywatelskiej.

Dominik Kwiatkowski

Igrzyska Wolności 2019

Prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Specjalista w zakresie pozyskiwania i rozliczania funduszy krajowych i zagranicznych.

Od blisko 13 lat pracownik Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Współautor i koordynator projektów rewitalizacji społecznej Nowego Portu.

Ekspert Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w Rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS 2015) i Programie Operacyjnym Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (2015-2018).

Koordynator projektów krajowych i zagranicznych w zakresie polityki społecznej.

Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim.

Paweł Kaczmarczyk

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego oraz adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. 

Członek Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk.

Współpracownik IZA (Institute of Labor Economics) i korespondent SOPEMI przy OECD.

W latach 2008-2011 członek Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów (odpowiedzialny za kwestie demograficzne, migracyjne oraz rynek pracy).

Główne obszary badawcze: uwarunkowania i konsekwencje migracji zarobkowych, mobilność osób wysoko wykwalifikowanych i specjalistów, migracja a systemy zabezpieczenia społecznego, polityka migracyjne, metodologia badań migracyjnych, ekonomia rynku pracy, demografia i procesy ludnościowe, ekonomia międzynarodowa.

Jacek Żakowski

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2015, Igrzyska Wolności 2019

Publicysta „Polityki”, komentator „Gazety Wyborczej” i Wirtualnej Polski.

Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas, gospodarz Concilium Civitas i redaktor jej „Almanachu”.

Obecnie też autor piątkowych „Poranków TOK FM”, a do niedawna programów „Rozmowa dnia” i „ReDakcja” w Superstacji.

Wydał kilkanaście książek – ostatnio „Oblężona demokracja” (SIC! 2019).

„Dziennikarz Roku 1997”, laureat m.in. Superwiktora, dwóch Wiktorów, nagrody PEN Clubu, nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Neonu Festiwalu Malta. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego i Komitetu Etyki w Nauce PAN.

Zbigniew Jakubas

Igrzyska Wolności 2019

Przedsiębiorca, biznesmen i inwestor.

Z fiskusem rozlicza się w Polsce. Spółki przez niego kontrolowane zatrudniają około 12 tysięcy osób. Rocznie odprowadzają około 100 mln zł podatków.

Angażuje się w inicjatywy mające na celu wzmocnienie potencjału polskiej gospodarki i ułatwiające polskim przedsiębiorcom ekspansję zagraniczną.

Twórca Grupy Kapitałowej, która grupuje rodzime spółki.

Jedną z najważniejszych inwestycji Zbigniewa Jakubasa jest Mennica Polska SA zajmująca się produkcją monet obiegowych i kolekcjonerskich na potrzeby polskiego i zagranicznych rynków.

Mennica jest ponadto liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej.

Obecnie w skład portfela inwestycyjnego biznesmena wchodzą m.in. spółki z branży kolejowej (Newag), deweloperskiej (Wartico Invest), budowlanej (Energopol Warszawa oraz Centrum Nowoczesnych Technologii), hotelowej, tekstylnej, a nawet filmowej.

Zbigniew Jakubas działalność gospodarczą w Polsce rozpoczął ponad 40 lat temu w 1978 roku, a pierwszą firmę produkcyjną, zajmującą się produkcją odzieży, założył już w 1983 roku.

W przeszłości był właścicielem spółek zajmujących się m.in. montażem komputerów, produkcją wody mineralnej, wydawaniem prasy.

Z sukcesem przejmował i rozwijał wiele firm wymagających restrukturyzacji.

Zbigniew Jakubas otrzymał m.in.:
– w 2014 r. ekskluzywną nagrodę specjalną na gali podsumowującej rok na GPW, jest ona symbolem etycznego prowadzenia biznesu, dzielenia się ze społeczeństwem osiągnięciami, oraz inwestowania w projekty wspierające polski przemysł
– nagrodę za wyznaczenie dobrego kierunku w 2014 roku w kategorii Wizjoner Biznesu
– w 2013 nagrodę Primus Innovatorum Transport Logistyka Infrastruktura
– w 2010 nagrodę Businessman dwudziestolecia 1990-2010”
– w 2019 nagrodę „Tego, który zmienia Polski Przemysł”

Anna Czerwińska

Igrzyska Wolności 2019

Kuratorka wystawy czasowej dla dużych i małych dorosłych pt. „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” (8 listopada 2018 – 1 lipca 2019r. Muzeum POLIN), kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W latach 2004 – 2016 pracowała w Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej zajmującej się upowszechnieniem wiedzy i umiejętności kluczowych dla społeczeństwa obywatelskiego.

Jest autorką tekstów i materiałów edukacyjnych, programów szkoleń i kursów.

Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW, historyczka sztuki, trenerka.

Bogdan Szymanik

Freedom Games 2019

Księgarz i wydawca.

W 1989 roku założył firmę księgarską BOSZ zajmującą się w początkowym okresie sprzedażą książek i prasy niezależnej.

W 1994 roku wraz z żoną Barbarą stworzył wydawnictwo BOSZ specjalizujące się w edycjach książek albumowych.

W swoich poczynaniach wydawniczych dąży do publikowania książek na najwyższym poziomie edytorskim, przyczyniających się do promowania polskiej sztuki, kultury i dziedzictwa historycznego.

Od stanu wojennego mieszka w Bieszczadach.

Renata Sokol Jurković

Freedom Games 2019

Koordynatorka największego oddziału Partii Pametno i członkini zarządu prezydenckiego.

Obecnie pracuje w Wydziale ds. Rozwoju Produktów i Zastosowań Klimatycznych w Chorwackiej Służbie Meteorologicznej i Hydrologicznej ds. Analizy danych klimatycznych i badań wpływu meteorologicznego.

Absolwentka Wydziału Nauki Uniwersytetu w Zagrzebiu.

Ma tytuł magistra meteorologii.

Jest doktorantką z pracy magisterskiej z zakresu klimatologii „Skalowanie w dół statystyki i korekta błędu systematycznego modeli klimatycznych ”.

Opublikowała kilka artykułów naukowych i zawodowych.

Matka trojga dzieci. Codzienna rowerzystka.

Wojciech Kostrzewa

Igrzyska Wolności 2019

CEO polsko-brytyjskiego fintechu Billon Group.

Prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu.

Zasiada w radzie nadzorczej m.in. spółek Grupy Ergo Hestia, radzie dyrektorów szwajcarskiej grupy Stadler Rail.

Wcześniej pełnił funkcję m.in. Prezesa Grupy ITI, Prezesa Rady Nadzorczej TVN SA, Prezesa BRE Banku oraz Polskiego Banku Rozwoju.

Był doradcą Ministra Finansów Leszka Balcerowicza. Wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.

Mikołaj Mirowski

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Historyk, publicysta, pracownik Muzeum Historii Polski.

W Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi projekt „Warszawa dwóch Powstań”.

Naukowo zajmuje się historią ZSRR lat 1917–1941, a także tematyką stosunków polsko-żydowskich; natomiast publicystycznie problematyką pamięci historycznej, jej stykiem z popkulturą a przede wszystkim filmem.

Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” i „Frondzie LUX”.

Współpracownik „Forum Żydów Polskich” i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie prowadzi cykl „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”.

Autor koncepcji i scenariusza programu „Pojedynki stulecia” poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX w., emitowanego we wrześniu-grudniu 2018 r. na antenie TVP Kultura.

Wydał książki: „Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką” (2013) i tom rozmów „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”.

Karolina Sulej

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka – wolny strzelec, reporterka związana z Wysokimi Obcasami, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań na Modą i Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017).

Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015), autorka książki reportażowej o Stanach Zjednoczonych, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island, współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny.

Wraz z Sylwią Chutnik i Mateuszem Kubikiem prowadzi na YouTube program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie.

W przeszłości była m.in. kuratorką sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie 2013, wicenaczelną magazynu o stylu życia „Exklusiv”, redaktor prowadzącą magazynu „Podróże”, redaktorką Wysokich Obcasów i Wysokich Obcasów Extra.

Jest absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu.

Właśnie ukazuje się „Wanderlust”, interaktywna książka-gra w języku angielskim, której jest współscenarzystką dla indie-gamingowej polskiej firmy Different Tales.

Aktualnie pracuje, dla Wyd. Czerwone i Czarne, nad reporterską książką o roli ubrań i rzeczy w obozach koncentracyjnych. O swojej pracy naukowej opowiedziała na konferencji TEDx

Jerzy Wójcik

Igrzyska Wolności 2019

Prezes i były zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, wiodącej codziennej gazety w Polsce, która została założona w 1989 roku jako pierwsze niezależne media w Europie Wschodniej.

Dziś, z 190 000 subskrybentów, Gazeta Wyborcza zajmuje wiodącą pozycję na rynku subskrypcji cyfrowych – 15. miejsce na świecie w Global Digital Subscribe Report.

Nadzoruje literaturę i funkcje sekcji gazety i czasopism, takich jak „Ale Historia”, „Duży Format”, „Książki” i „Wysokie Obcasy”.

W ostatnich latach prowadził liczne serie śledcze i innowacyjne kampanie, takie jak „Witamy w Polsce” (o szybkich zmianach społecznych w kraju postkomunistycznym), „Stacja Europa” (o polskich migrantach zalewających UE), „Powrót ojca” (o ojcostwie w polskich rodzinach).

Jest doświadczonym dyrektorem medialnym z wyjątkowym wglądem w nowoczesne zarządzanie mediami, czego dowodem jest wiele udanych wydawnictw i komercyjnie nowych produktów, takich jak gazeta „Metro” (lider rynku bezpłatnych gazet, wydana w 2002 r.) oraz magazyn „Wysokie Obcasy Extra” (2. co do wielkości magazyn kobiecy premium, wydany w 2010 roku).

Agnieszka Sadowska-Konczal

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorantka w dziedzinie nauk społecznych.

Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste oraz inicjatorka akcji #zwłasnymkubkiem.

Trenerka i edukatorka.

Propaguje ekologiczny styl życia na warsztatach i szkoleniach, a w sieci na blogu http://ekologika.edu.pl

Rafał Gawin

Igrzyska Wolności 2019

Poeta, konferansjer, redaktor, felietonista i reanimator kultury.

Opublikował 3,5 książki poetyckiej, niebawem ukaże się jego poemat „Jem mięso”. W „Liberte!” prowadzi „Wiersz wolny”.

Pracuje w Domu Literatury w Łodzi, gdzie odpowiada za wydawnictwa i poezję.

Sławomir Kalinowski

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, w latach 2002-2018 związany z Katedrą Ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od 2018 roku pracownik IRWiR PAN w Warszawie, od 2019 kierownik Zakładu Ekonomii Wsi.

Zainteresowania badawcze obejmują poziom życia ludności wiejskiej a także zagadnienia związane z niepewnością pracy, problematyką smart villages, ekonomią społeczną, bezrobociem i społecznym aspektem teorii gier.

Autor książki „Poziom życia ludności wiejskiej o niepewnych dochodach” (2015, PWN), współautor książki „Ubóstwo ludności wiejskiej województwa wielkopolskiego” (2007, Wyd. AR w Poznaniu) oraz redaktor naukowy monografii „Bliżej ludzi – programem dla nauk społecznych?” (2018), „Marginalizacja a rozwój społeczny – między teraźniejszością i przeszłością” (2017), „Życie na skraju – marginesy społeczne wielkiego miasta” (2014).

Sekretarz Międzyśrodowiskowej Grupy Badawczej Margines Społeczny Poznania.

Katarzyna Młynek

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor programowa THINKTANK, autorka tekstów, moderatorka debat i konferencji naukowych.

Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii (KUL) oraz absolwentką psychologii (UMCS).

W swojej pracy badawczej łączy wiedzę z obu ukończonych kierunków.

Interesuje się filozofią komunikacji oraz psychologią społeczną.

Zbigniew Gajewski

Igrzyska Wolności 2019

Partner w Ośrodku dialogu i analiz THINKTANK. Pomysłodawca i skuteczny realizator wielu nowatorskich przedsięwzięć społecznych i biznesowych.

Z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Były pracownik naukowy, dziennikarz, redaktor i wydawca.

W latach 2006-2016 pracował w Konfederacji Lewiatan, gdzie jako zastępca dyrektora generalnego odpowiadał za wizerunek i rozwój organizacji. W r. 2011 zainicjował Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. Jako dyrektor EFNI kierował przygotowaniami do sześciu pierwszych edycji Forum.

W latach 2017-19 był dyrektorem generalnym i prezesem zarządu Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy. Od 2007 r. pracuje jako juror Złotych Spinaczy, najważniejszego konkursu branży PR. Jest laureatem nagród branżowych (z zespołem): Złoty Spinacz, Złota EFFIE, Proton. Współpracuje z kilkoma uczelniami wyższymi jako wykładowca komunikacji społecznej.

W Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych jest wiceprzewodniczącym Rady Programowej i jurorem w konkursie na najlepsze przedsiębiorstwo społeczne roku.

Jacek Kozłowski

Igrzyska Wolności 2019

Ekspert ds. samorządu terytorialnego, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych w Rutgers University (USA), wykłada administrację publiczną w Collegium Civitas.

W latach 1979-1989 uczestnik opozycji demokratycznej, redaktor „Przeglądu Politycznego”.

Na początku przemian demokratycznych dyrektor generalny w Urzędzie Rady Ministrów, dyrektor Biura Prasowego Rządu (1990-93), następnie dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej (1994-96).

W latach 1996-2006 pracował w Banku Pekao SA oraz dla wielu polskich i międzynarodowych funduszy inwestycyjnych i spółek giełdowych zajmując się komunikacją i relacjami inwestorskimi.

W latach 2006-07 wicemarszałek województwa mazowieckiego, a w latach 2007-2016 wojewoda mazowiecki i członek Zespołu Ustrojowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Kierowany przez niego Mazowiecki Urząd Wojewódzki został w 2014 roku laureatem konkursu Szefa Służby Cywilnej na najlepszy urząd służby cywilnej w Polsce.

Odznaczony medalem Za Zasługi dla Samorządu (2015).

Joanna Żarnoch-Chudzińska

Igrzyska Wolności 2019

Redaktorka naczelna „Wyborczej” w Łodzi.

Od 1995 roku związana z „Gazetą Wyborczą”.

Pracowała jako dziennikarka, reporterka, redaktorka w redakcjach zielonogórskiej, poznańskiej, lubelskiej.

Z wykształcenia polonistka.

 

Dorota Głowacka

Igrzyska Wolności 2019

Prawniczka w Fundacji Panoptykon, w której zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną praw człowieka w kontekście nowoczesnych technologii, w szczególności swobody wypowiedzi i prawa do prywatności.

W latach 2009-2018 pracowała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jako m.in. koordynatorka programu „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” działającego na rzecz podnoszenia standardów wolności
słowa w mediach tradycyjnych oraz w Internecie.

Pracuje także w projektach edukacyjnych i badawczych Rady Europy, Komisji Europejskiej i Agencji Praw Podstawowych UE.

Ukończyła studia doktoranckie w na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje nad sfinalizowaniem doktoratu.

Jan Krzysztof Bielecki

Igrzyska Wolności 2019

Przewodniczący Rady Doradczej Partnerów EY Polska.

Były Premier Rzeczpospolitej Polskiej, Minister ds. Integracji Europejskiej, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności oraz Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie, jest obecny w życiu politycznym i gospodarczym Polski od ponad 20 lat.

Od października 2003 do stycznia 2010 roku pełnił funkcję Prezesa Banku Pekao S.A. Od 2008 roku do 2013 był członkiem Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał go na kolejną 5-letnią kadencję.

W listopadzie 2009 roku został powołany na Przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) i pełnił tę funkcję do grudnia 2015. PISM jest czołowym środkowoeuropejskim think tankiem zajmującym się polityką zagraniczną, integracją europejską, bezpieczeństwem oraz międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi.

W marcu 2010 r. został powołany przez premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

Podstawowym zadaniem Rady Gospodarczej jest przedstawianie premierowi niezależnej i obiektywnej opinii na temat bieżących i planowanych działań rządu.

Rada ocenia również sytuację społeczno-ekonomiczną Polski na tle zjawisk zachodzących w Europie i gospodarce globalnej. Pełnił swoją funkcję do grudnia 2014. W styczniu 2015 dołączył do EY Polska jako przewodniczący Rady Doradczej Partnerów.

Witold Bereś

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy i teatralny oraz producent filmowy.

Autor o dużym doświadczeniu medialnym: w czasach komunizmu redagował niezależną, podziemną prasę, w latach 90. XX wieku pracował w „Tygodniku Powszechnym” Jerzego Turowicza i współpracował z Radiem Wolna Europa, a następnie był komentatorem radia RMF FM oraz felietonistą Gazety Wyborczej.

Ma za sobą także doświadczenie w pracy telewizyjnej – współtworzył m.in. cenione cykle „Rozmowy na koniec wieku” i „Dobre książki” oraz serial „Filozofia po góralsku” wg ks. Tischnera.

Autor bądź współautor ponad trzydziestu książek. Są wśród nich opowiadania („III RP od płota do płota”, „Opowieści szelmowskie. O Wieliczce i soli dla dorosłych”), eseistyka („Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia III RP”), biografie, jak np. „Tischner – życie w opowieściach (bestseller, nagroda wydawców katoliockich Feniks wysoka sprzedaż, wiele nagród), a także książki-rozmowy, jak np. „Onyszkiewicz – ze szczytów do NATO” czy takie mega-hity jak „Generał Kiszczak mówi prawie wszystko” oraz „Kapuściński: nie ogarniam świata”.

Szczególną wagę ma pierwsza książka, wydana jeszcze w 1988 roku przez emigracyjny Instytut Literacki w Paryżu Jerzego Giedroycia „Tylko nie o polityce – rozmowy Promienistych” oraz tytuły związane z opisywaniem dziedzictwa żydowskiego: „Duchowny niepokorny – rozmowy z ks. Stanisławem Musiałem” oraz wielokrotnie nagradzane i tłumaczone na kilka języków książki o Marku Edelmanie.

Jest współzałożycielem firmy producenckiej, która zrealizowała filmy fabularne dystrybuowane w kinach w całej Polsce. Do nich należą: „Anioł w Krakowie”, „Zakochany Anioł” (2005 – sprzedaż: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia), „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku” (premiera 2007, Los Angeles), „Wszystkie kobiety Mateusza” (2013).

Wybrane filmy dokumentalne: „Goralenvolk – historia zdrady” (2005), „Iran. Córki islamu” (2005), „Dowódca Edelman” (2008 – Jerusalem Film Festival, Asolo International Art Festival, Italy), „Tischner – życie w opowieściach” (2008), „Bartoszewski. Droga” (2012).
Współtwórca Fundacji Świat ma Sens.

Nagrody: Fundacji Polcul (1987), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „za normalny warsztat w nienormalnych czasach” (1989), „As Empiku” za książkę „Kapuściński. Nie ogarniam świata” (2007), „Klio” – nagroda wydawców książki historycznej za „Marek Edelman. Życie. Po prostu” (2008).

Wyróżniony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (1999), Złotym Krzyżem Zasługi (2011), odznaką honorową Centrum Kultury Żydowskiej – Fundacja Judaica (2013), brązowym medalem Gloria Artis (2015), Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta (2015).

Krzysztof Burnetko

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, publicysta, scenarzysta.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, w czasach okresie Polski komunistycznej współredagował opozycyjne, podziemne pismo „Promieniści”, w latach 1988-2005 pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego” (m.in. jako szef działu politycznego), następnie związał się z tygodnikiem „Polityka” (m.in. jako szef działu prawno-śledczego).

Obecnie komentator portalu Polityka.pl należącego do tygodnika „Polityka”, redaktor naczelny pisma Ski Magazyn oraz autor bloga „W śniegu i po śniegu”.

Autor lub współautor – zwykle z Witoldem Beresiem – kilkunastu książek, w tym: „Tylko nie o polityce” (Instytut Literacki Paryż, 1989), „Ze szczytów do NATO: rozmowy z ministrem obrony narodowej Januszem Onyszkiewiczem” (1999), „Duchowny niepokorny: rozmowy z księdzem Stanisławem Musiałem” (2006), „Kapuściński: Nie ogarniam świata” (2007), „Kazik Ratajzer. Bohater z cienia” (2012), „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945-1999” (2012), „Andrzej Wajda. Podejrzany” (2014), „Nasza historia. Opowieść o wolnej Polsce” (2015) oraz kilku książek o Marku Edelmanie, w tym „Marek Edelman. Bóg śpi: ostatnie rozmowy” (2010).

Współautor scenariusza do filmów dokumentalnych Artura Więcka „Barona”: „Komendant Edelman” oraz „Bartoszewski. Droga”.

Jest także autorem kilku raportów ustrojowo-prawnych dla Fundacji im. Batorego (m.in. „Służba cywilna w III RP. Punkty krytyczne”, 2003 oraz „Polityka antykorupcyjna. Ocena skuteczności polityki antykorupcyjnej polskich rządów prowadzonej w latach 2001-2011).

Laureat wielu nagród: nagroda Fundacji Polcul (1987), nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „za normalny warsztat w nienormalnych czasach” (1989), nominacja do nagrody Grand Press miesięcznika Press w kategorii „publicystyka” (2003), As Empiku za książkę „Kapuściński. Nie ogarniam świata” (2007), „Klio” – nagroda wydawców książki historycznej za „Marek Edelman. Życie. Po prostu” (2008).

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2011), odznaką honorową Centrum Kultury Żydowskiej – Fundacja Judaica (2013), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta (2015).

Artur Więcek „Baron”

Igrzyska Wolności 2019

Reżyser filmowy i teatralny, prezes Fundacji Świat ma Sens.

Twórca takich filmów kinowych jak wielokrotnie nagradzany w świecie debiut – „Anioł w Krakowie” (2002) – m.in. nagroda za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Nagroda Publiczności na festiwalu Filmów Polskich w Chicago; film nominowany w czterech kategoriach do Polskiej Nagrody filmowej Orły, „Zakochany Anioł” (2005), „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku” (2007) i „Wszystkie kobiety Mateusza” (2013).

Jego teatralny dorobek obejmuje m.in. „Kabaret filozoficzny” oparty o teksty ks. Józefa Tischnera (Teatr STU, Kraków 2009, przeniesione także w innych wariantach do Teatru Powszechnego, Warszawa 2011 oraz Teatru Polskiego, Szczecin 2014), a także spektakle przygotowywane dla Teatru STU: „O psychiatrach, psychologach i innych psycholach” (wg. Rodrigo Muñoz Avia) oraz „Body Art” Réjane Desvignesa.

Z kolei wśród filmów dokumentalnych należy wymienić „Goralenvolk” i „Tischner – życie w opowieściach”, a wśród dorobku telewizyjnego – „Rozmowy na koniec wieku” (seria 1), „Historia filozofii po góralsku wg ks. Tischnera” (serial telewizyjny) oraz cykl „Archiwum polskich wydarzeń kulturalnych”.

Jego ważnym dziełem jest inny film dokumentalny „Dowódca Edelman” (2008), pokazywany z okazji Dnia Holocaustu w Telewizji Bośnia 1, a także na Warszawskim Festiwalu Filmów o tematyce żydowskiej, Festiwal „Żydowskie Motywy”, XV Festiwal NURT – Kielce (nagroda publiczności), Asolo International Art Festiwal we Włoszech oraz na XVI Jerusalem Film Festival (2009).

Artur Więcek został odznaczony brązowym medalem Gloria Artis (2009), odznaką honorową Centrum Kultury Żydowskiej – Fundacja Judaica (2013) i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015).

Tomasz Organek

Igrzyska Wolności 2019

Lider zespołu ØRGANEK, autor tekstów, opowiadań i muzyki.

Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tomasz Organek jest również Ambasadorem Honorowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz posiadaczem własnej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd.

Dyrektor muzyczny dwóch edycji Orkiestry Męskiego Grania (2016-2017).

W maju br. zadebiutował jako autor powieścią Teoria Opanowywania Trwogi (W.A.B.)

Adam Ringer

Igrzyska Wolności 2019

Dziecko powojennej Warszawy, emigrant roku 1968.

W Szwecji, pracował na wydziale nauk politycznych Uniwersytetu Sztokholmskiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych porzucił karierę akademicką i przeszedł do businessu.  Został konsultantem i członkiem rad nadzorczych wielu szwedzkich firm robiących interesy z Polską. Po kilku latach wrócił na stałe do Warszawy.

Między innymi sprzedawał myśliwce Gripen, sprowadził nad Wisłę koncern paliwowy Preem, odzieżowy KappAhl, był armatorem promowym we współpracy ze Steną Line.

Od 2000 zaangażowany jest w międzynarodową rekrutację i szkolenia lekarzy (www.paragona.com).

W 2003 roku wraz z trójką przyjaciół otworzył w Warszawie kawiarnię Green Coffee. Dziś prezesuje sieci blisko siedemdziesięciu kawiarni Green Caffè Nero, a z każdym rokiem działa ich o kilkanaście więcej.

Sebastian Rejak

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor biura AJC Central Europe.

Wcześniej przez 11 lat pracował w polskim MSZ w dziedzinie stosunków polsko-żydowskich; w latach 2013-2016 pełnił funkcję pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską.

W latach 2016-17, przed dołączeniem do AJC Central Europe, Sebastian był członkiem Zespołu Przygotowawczego Szczytu NATO, a następnie Departamentu Ameryki.

W 2005 roku uzyskał stopień doktora w historii / socjologii z Graduate School for Social Research (przeprowadził swoje badania w U.S. Holocaust Memorial Museum i New School City w Nowym Jorku).

Sebastian jest członkiem Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich i zasiada w radzie doradczej Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich (afiliowanej na Uniwersytecie Oksfordzkim).

Prowadził kursy z historii Żydów polskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz współczesnych amerykańskich tożsamości żydowskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Sebastian opublikował i zredagował kilka artykułów naukowych i książek, m.in. “Thinking After the Holocaust: Voices from Poland”, “Jewish Identities in Poland and America: The Impact of the Shoah on Religion and Ethnicity”, “Inferno of Choices: Poles and the Holocaust”.

Rozmawiał z żydowską i nieżydowską publicznością (w tym w radiu i telewizji) w Warszawie, Krakowie, Budapeszcie, Londynie, Tuluzie, Tel Awiwie, Jerozolimie, Los Angeles, San Francisco i Waszyngtonie.

Sebastian biegle włada językiem angielskim i francuskim i mówi po niemiecku, rosyjsku, włosku i hebrajsku.

Urodzony w 1974 roku, żonaty, z trzema synami i córką.

Aleksandra Pucułek

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz filologii polskiej ze specjalizacją teatrologiczną i edytorską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” najpierw w Lublinie, potem w Łodzi.

Współpracowała z Tygodnikiem „Polityka”. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera.

W „Gazecie Wyborczej” zajmuje się tematyką edukacyjną i społeczną.

Marcin Gołaszewski

Igrzyska Wolności 2019

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, liberał.

Nauczyciel akademicki, literaturoznawca specjalizujący się w literaturze opozycyjnej w III Rzeszy.

Stypendysta w programie MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, laureat Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizator programu FUGA Narodowego Centrum Nauki, liczne stypendia fundacji krajowych i zagranicznych.

Nagrodzony za jakość kształcenia oraz wkład w rozwój stosunków polsko-niemieckich nagrodą Fundacji im. Erwina Steina, byłego sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego RFN.

Wykładał na Uniwersytetach w Niemczech, USA, Rosji, Słowenii, Szwecji i na Węgrzech.

Paweł Rutkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz łódzkiego oddziału Gazety Wyborczej, okazjonalnie prozaik.

W 2016 roku obronił doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.

Autor książki pt. „Słowo i świat. Globalizacja w literaturze i literaturoznawstwie”.

Julia Maciocha

Igrzyska Wolności 2019

Aktywistka, feministka, lesbijka działająca na rzecz walki z przemocą i dyskryminacją.

Prezeska zarządu Fundacji Wolontariat Równości, która koordynuje działania związane z organizacją Parady Równości.

Na wielu polach wspiera kobiety oraz mniejszości społeczne.

Wiktor Schmidt

Igrzyska Wolności 2019

Prezes wykonawczy Netguru, firmy konsultingowej, projektowania produktów i rozwoju oprogramowania, którą założył w 2008 roku.

Netguru oferuje doradztwo, narzędzia i zasoby firmom o różnych kształtach i rozmiarach, aby tworzyć pięknie zaprojektowane produkty cyfrowe w sposób szybki i odpowiadający ich potrzebom.

Jako prezes wykonawczy Wiktor jest odpowiedzialny za obecność firmy na zewnątrz, współdziałanie z kluczowymi inicjatywami, takimi jak wspieranie różnorodności w firmie, opracowywanie śladu społecznego Netguru i wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju.

Pod jego kierownictwem jako byłego dyrektora generalnego Netguru stała się jedną z najszybciej rozwijających się firm w UE, uznaną przez Financial Times, Deloitte i Forbes.

Netguru rósł w tempie prawie 120 procent w 2018 r., Osiągając prawie 19 mln EUR przychodów.

Firma zrealizowała ponad 600 projektów i zatrudnia prawie 600 pracowników z całego świata.

Wiktor to entuzjasta technologii, inwestor i konektor.

Działa jako zapalony mentor w społeczności zajmującej się rozwojem technologii poprzez organizacje takie jak YPO, Hive61 i Startup Weekend.

Wiktor jest również aktywnym inwestorem-aniołem w kilku startupach technologicznych i członkiem rady nadzorczej Ten Square Games, studia darmowych gier.

Krystian Jażdżewski

Igrzyska Wolności 2019

Profesor medycyny, genetyk, endokrynolog, twórca Programu Badamy Geny.

Odkrył gen odpowiedzialny za raka tarczycy.

Wraz z zespołem Warsaw Genomics odkrył unikalną metodę analizy genetycznej, dzięki której udało się ponad 20-krotnie zmniejszyć koszt wielogenowych testów genomowych.

Dzięki tej innowacji, możliwe było uruchomienie w 2017 roku pierwszego w świecie genomowego programu przesiewowego obejmującego całą populację.

Celem program jest znalezienie wszystkich osób, obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka, i zaproponowanie im zindywidualizowanych działań prewencyjnych.

Uhonorowany główną nagrodą Polskiej Rady Biznesu w kategorii “Wizje i innowacje” (2017), tytułem “Człowiek Roku” Czytelników Gazety Wyborczej w kategorii „Nauka/Innowacje” oraz tytułem „Jeden ze 100 Najbardziej Wpływowych Osób w Polskiej Medycynie” tygodnika “Puls Medycyny”.

Dominika Maison

Igrzyska Wolności 2019

Profesor, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Główne obszary zainteresowań naukowych to: utajone postawy konsumenckie, nieświadome motywy i potrzeby, zachowania finansowe oraz badania skuteczności kampanii społecznych i CSR.

Obok pracy naukowej od początku lat 90-tych zajmuje się badaniami społecznymi, marketingowymi i konsumenckimi, łącząc z sukcesem naukę z praktyką.

Właścicielka firmy Maison&Partners specjalizującej się w strategicznych badaniach marketingowych i społecznych. Współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi na świecie (m.in. USA, Belgia, Włochy, Indonezja).

Autorka publikacji na temat współczesnych Polaków, min.: Polak w świecie finansów (PWN, 2013); Psychologia konsumenta (PWN, 2014); Polki. Spełnione Profesjonalistki, Rodzinne Panie Domu czy Obywatelki Świata (WUW, 2014) oraz ostatnio wydanej: The Psychology of Consumer Financial Behavior (Springer, 2019).

Paulina Hennig-Kloska

Igrzyska Wolności 2019

Posłanka na sejm RP VIII kadencji, wybrana z listy Nowoczesna Ryszarda Petru. Obecnie Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska.

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Ekonomistka i politolożka z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu biznesem, na stanowiskach Dyrektora Centrum Biznesowego Banku, Dyrektora Generalnego w spółce prawa handlowego.

Edyta Kocyk

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożycielka i Prezeska zarządu SiDLY, spółki technologicznej, twórcy innowacyjnego systemu teleopieki opartego na autorskiej opasce telemedycznej SiDLY Care, który został doceniony przez  kilka tysięcy użytkowników w całej Europie i uzyskał wiele międzynarodowych wyróżnień.

Autorka kilkunastu publikacji nt. innowacji, IoT, zarządzania.

Za swoje dotychczasowe osiągnięcia w obszarze rozwoju technologii teleopieki ukierunkowanej na realizację m.in. polityki senioralnej Edyta Kocyk otrzymała ok. 30 nagród na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Jako doktorantka SGH, oraz założycielka startupu SiDLY, łączy świat innowacji telemedycznych wearable z pasją i nauką.

W 2018 r. została wybrana Europejskim CEO Roku uzyskując tytuł European Leadreship Award, oraz odznaczona medalem prof. Abramowskiego za wybitne osiągnięcia we wdrażaniu innowacji w obszarze realizacji polityki społecznej.

Dariusz Standerski

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, prawnik, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

Dyrektor programowy Wiosny i Komitetu Wyborczego Lewicy.

Wiceprezes Fundacji Kaleckiego. Kandydat w wyborach do Sejmu RP, lider pilskiej listy Lewicy.

Konrad Szołajski

Igrzyska Wolności 2019

Autor scenariuszy, słuchowisk i powieści.

Reżyser filmów fabularnych („Człowiek z…” 1993, „Musisz żyć” 1997, „Operacja KOZA” 1999, „Kop głębiej” 2011 ) i dokumentalnych („I Bóg stworzył seks” 2011, „Walka z szatanem” 2015, „Dobra zmiana” 2018), książek: „Człowiek z krwi i kości” 1992, „Musisz żyć” 1998, „Wisłocka, czyli jak to ze Sztuką kochania było” 2017, „Zlecenie: walka z szatanem” 2019.

Specjalizuje się we współczesnych utworach dokumentalnych i fabularnych o charakterze społecznym z elementami humoru i prowokacji intelektualnej.

Prowadzi firmę ZK Studio, zajmującą się produkcją filmową. Filmy ZK Studio dystrybuowane są w wielu krajach.

Leszek Koczanowicz

Igrzyska Wolności 2019

Kulturoznawca, politolog, filozof.

Pracuje w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, Filia we Wrocławiu.

Zajmuje się kulturowymi kontekstami polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki.

Interesuje się filozofią kultury, współczesną kulturą i sztuką.

Prowadził badania i wykłady na wielu uczelniach zagranicznych, w tym na Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytecie w Buffalo i Uniwersytecie Oksfordzkim oraz w Helsińskim Kolegium Studiów Zaawansowanych (HCAS).

Autor wielu książek, m.inWspólnota i emancypacje. Spór o społeczeństwo postkonwencjonalne(2005), Politics of Time. Dynamics of Identity in Post-Communist Poland (2008), Lęk nowoczesny. Eseje o demokracji i jej adwersarzach (2011) i Politics of Dialogue: Non-Consensual Democracy and Critical Community (2015), Democracy, dialogue, memory: expression and affect beyond consensus (2019 z Idit Alphandary).

 

Jarosław Makowski

Igrzyska Wolności 2019

Filozof, teolog, publicysta, miejski aktywista, radny miasta Katowice.

W latach 2010-2015 szef think tanku Instytut Obywatelski w Warszawie.

Swoje teksty publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Liberte!”.

Autor między innymi: „Kobiety uczą Kościół”, „Wariacje Tischnerowskie”.

Ostatnio wydał książkę: „Pobudka, Kościele” (2018).

Ralf Fröhlich

Igrzyska Wolności 2019

Prezydent LGBTI Liberals of Europe, sieci krajowych organizacji LGBTI w ścisłej współpracy z liberalnymi partiami politycznymi w ich kraju.

Celem sieci jest rozwijanie i promowanie liberalnej polityki LGBTI oraz ułatwianie dialogu między partiami liberalnymi a społecznością LGBTI.

Ralf był aktywny w partiach liberalnych zarówno w Szwecji, jak i Niemczech, a jego życie zawodowe doprowadziło go zarówno do Rady Europy, Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i Szwedzkiej Izby Handlowej.

Obecnie jest prezesem agencji komunikacyjnej i liderem projektu utworzenia nowej międzynarodowej akademii ruchu esperanckiego.

Frédéric Martel

Igrzyska Wolności 2019

Francuski pisarz i dziennikarz, doktor nauk społecznych.

Pełnił rolę attaché kulturalnego ambasady Francji w Stanach Zjednoczonych i Rumunii.

Wykładał w ESSEC Business School, w Instytucie Nauk Politycznych Sciences-Po w Paryżu oraz gościnne na Uniwersytecie Harvarda.

Jest autorem dziesięciu książek, m.in. wydanych również w Polsce: Polityka kulturalna Stanów Zjednoczonych, Mainstream. Co podoba się wszędzie na świecie.

Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w dwudziestu krajach.

Jako badacz Martel zajmuje stanowisko „Senior Research Fellow” na uniwersytecie ZHdK w Zurychu oraz w Centrum Badań Naukowych CERI w ramach Instytutu Nauk Politycznych Sciences-Po Paris, gdzie prowadzi badania nad soft power, dyplomacją wpływu, branżami kreatywnymi, mediami oraz Internetem.

Jest także ekspertem przy Komisji Europejskiej w ramach zespołu ds. kultury zainicjowanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej pod nazwą „New Narrative for Europe”.

Martel prowadzi audycję radiową Soft Power na France Culture. Jest także głównym reporterem internetowego magazynu Slate.fr.

Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie ukazała się w kilkunastu językach (m.in. po francusku, włosku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku, polsku, rumuńsku, niderlandzku). Przekłady na kolejnych pięć języków są w toku (na niemiecki, słoweński, chorwacki, portugalski brazylijski i bułgarski). Książka trafiła na pierwsze miejsce list bestsellerów w Anglii, Irlandii, Australii, Belgii, Szwajcarii, anglojęzycznej części Kanady oraz Holandii, znalazła się również na liście bestsellerów „New York Times” w Stanach Zjednoczonych.

 

 

Christal Morehouse

Igrzyska Wolności 2019

W ramach Open Society Initiative for Europe (OSIFE) jest starszym specjalistą ds. Programu, odpowiedzialnym za wspieranie dialogu na wysokim szczeblu w państwach członkowskich UE.

Dołączyła do Open Society Foundations w listopadzie 2015 r.

W latach 2006-2015 pracowała dla Fundacji Bertelsmann w Niemczech, Brukseli i Waszyngtonie.

Była Starszym Kierownikiem Projektu pracującym w kilku obszarach programistycznych, takich jak budowanie sieci think tanków i wspieranie dialogów wysokiego szczebla w Europie oraz migracja.

W ciągu ponad ośmiu lat pracy w organizacji przeprowadziła analizę polityki i opublikowała informacje na temat międzynarodowego szkolnictwa wyższego, talentów, przedsiębiorczości, migracji i integracji.

Jej wcześniejsze publikacje to: „An End to Manels” (OSF 2018); „How to keep a competitive edge in the talent game” (Rowman i Littlefield 2014); „Europe’s not got Talent” (Project Syndicate 2014); „Europe needs a talent offensive” (Policy Network, 2014).

W 2006 roku była szefową biura prof. Dr Rity Süssmuth, byłej prezydent niemieckiego Bundestagu.

W latach 2003-4 była analitykiem ds. Badań w Federalnym Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców.

Dr Morehouse ukończyła doktorat z nauk politycznych na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie w 2008 roku.

Uzyskała tytuł magistra nauk politycznych na Free University w Berlinie oraz tytuł licencjata na Uniwersytecie Wittenberga w Ohio.

Jest członkinią Phi Beta Kappa i była stypendystką Fulbrighta.

Jest potomkinią Henry’ego L. Morehouse’a, imiennika Morehouse College.

Grzegorz Mackiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Prezydent Pabianic.

Samorząd zna od podstaw – był przewodniczącym kilku komisji, przewodniczącym Rady Miejskiej, w latach 2011-2014 wiceprezydentem i od 2014 r. prezydentem miasta.

W 2018 r. został wybrany ponownie na stanowisko prezydenta, otrzymując w pierwszej turze 72 proc. głosów.

Pracował również w Starostwie Powiatowym w Pabianicach jako kierownik Biura Rady Powiatu i naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Spraw Obywatelskich.

Był kierownikiem działu marketingu w Pabianickiej Fabryce Narzędzi.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Ewa Wójciak

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia filolog, od lat 70 jest współtwórczynią Teatru Ósmego Dnia — na początku studenckiego, a od lat 80 zawodowego teatru o silnym profilu społecznym i politycznym.

Zdecydowane zaangażowanie i bezkompromisowość artystów TÓD szybko sprowadziły na nich represje polityczne ze strony władz PRL: aresztowania, rewizje, fingowane procesy, a na koniec zlikwidowanie teatru i wydalenie jego członków z kraju.

Ewa Wójciak wyjechała z Polski w 1987 roku z paszportem „w jedną stronę.” Przez parę lat teatr mieszkał we Włoszech, utrzymując się z grania spektakli w Europie.

Po upadku Muru Berlińskiego, pierwszy premier demokratycznego rządu w Polsce Tadeusz Mazowiecki oficjalnie zaprosił Teatr Ósmego Dnia do powrotu do kraju.

Po 1989, Ewa Wójciak pełniła w TÓD rolę kierownika artystycznego a potem przez 14 lat była jego dyrektorem.

Jest współautorką i autorką najważniejszych manifestów i spektakli teatru, wielokrotnie prezentowanych w krajach Europy, Ameryki Łacińskiej i Azji, a także w Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Ewa Wójciak angażowała się również otwarcie w działalność polityczną — współpracowała z opozycją demokratyczną, Komitetem Obrony Robotników, współzakładała Poznański Studencki Komitet Solidarności, za co została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.

Wraz z kolegami z zespołu zwróciła order prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, w proteście przeciw pominięciu Adama Michnika w obchodach rocznicy Marca 1968.

W 2014 roku, po czternastu latach, została odwołana z funkcji dyrektora z powodów politycznych, a teatr znów poddany został szykanom ze strony władz.

Pomimo tego, Ewa Wójciak pozostaje aktorką i współtwórczynią TÓD; nadal kontynuuje też swą działalność społeczną i polityczną.

Angażuje się i wspiera wolnościowe i demokratyczne inicjatywy, kandydowała do parlamentu europejskiego z list Ruchu Palikota, a także Wiosny Roberta Biedronia.

Zabierać głos w ważnych dla rzeczywistości sprawach preferuje jednak przez sztukę, nie partyjną politykę.

Robert Sobiech

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor Centrum Polityki Publicznej w Collegium Civitas.

Zajmuje się analizami i ewaluacją polityk publicznych, komunikacją społeczną i badaniami opinii publicznej.

Pracował w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

Autor wielu publikacji i analiz przygotowanych dla administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych oraz organizacji międzynarodowych (m.in. OECD, UNDP, UNDCP, European Social Dialogue Committee in Central Government Administrations).

 

Photo: copyright Collegium Civitas

Anita Sowińska

Igrzyska Wolności 2019

Członkini zarządu Wiosna Roberta Biedronia, liderka regionu łódzkiego. Ekonomistka, absolwentka studiów podyplomowych MBA; specjalistka w zakresie zarządzania zmianami (Certified Professional in Accelarating Transitions; Climate-KIC).

Działa społecznie w obszarze zrównoważonego rozwoju i demokratycznego państwa prawa.

Interesuje się zagadnieniami z pogranicza ekologii i ekonomii, tj. gospodarka obiegu zamkniętego i energetyka.

Anna Ciarkowska

Igrzyska Wolności 2019

Pisarka, poetka. Z wykształcenia literaturoznawczyni i filolożka, z zamiłowania zbieraczka mikrohistorii, kolekcjonerka snów.

Debiutowała tomem poetyckim _Chłopcy, których kocham._

W marcu 2019 ukazała się jej druga książka – _Pestki_ – intymne zapiski o koniecznościach, powinnościach i dziewczęcym uwikłaniu w słowa.

Jacek Bożek

Igrzyska Wolności 2019

Założyciel i prezes Klubu Gaja, z zawodu społeczny innowator.

Ekspert w dziedzinie działań społecznych w obszarze ochrony środowiska i zwierząt.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie społeczeństwa obywatelskiego (2011).

Zaangażowany w programy Klubu Gaja o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in. w Ogólnopolską Kampanię „Teraz Wisła” (od 1994); programy edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę” (od 2005) i „Święto Drzewa” (od 2003).

Twórca programu edukacji społecznej „Droga Wojownika Gai”.

Prowadzi wykłady i warsztaty.

W pracy wykorzystuje różne formy działań artystycznych.

Reżyseruje happeningi, spektakle m. in. “Żyjący świat”; współautor książek “Antologii praw zwierząt” (1995), „Jak uratować rzekę” (1997), „Save the River” (1997), „Człowiek i pies” (2003), „Ekologia wyzwaniem XXI wieku” (2011), „O zmienianiu świata Droga Wojowników Gai” (2013).

Dorota Nieznalska

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu.

W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, Kierunek Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów.

Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo.

W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne.

Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn.

Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

Beata Moskal-Słaniewska

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka magisterskich dziennych studiów dziennikarskich oraz podyplomowych studiów z zakresu integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Ponad 20 lat związana była z lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi mediami, była m.in. sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym „Wiadomości Świdnickich”.

Kierowała również innymi lokalnymi czasopismami.

Współpracowała z tygodnikiem „Niedziela”, Polskim Radiem Wrocław czy gazetą „Słowo Polskie”.

Od lat zaangażowana jest w lokalne sprawy społeczne. Jest inicjatorem akcji „Dobra Gwiazdka”.

Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”.

Była współzałożycielem Stowarzyszenia Kobiet w Świdnicy.

Anna Szybist

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowo Zarządzania Zasobami Ludzkimi WSZiB w Krakowie.

Managerka kultury, organizatorka koncertów charytatywnych i akcji społecznych w Krakowie.

W latach 2014-2018 radna Miasta Krakowa. Pracowała m.in. w Komisji Kultury i Ochrony Zabytków oraz Ekologii i Ochrony Powietrza.

Laureatka ponad 20 ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej. Śpiewała w Piwnicy pod Baranami.

Obecnie zajmuje się content marketingiem i mediami społecznościowymi.

Aleksandra Jarosz

Igrzyska Wolności 2019

Twórczyni gier niezależnych.

Łączy psychologię, sztukę i design, aby stworzyć wartościowe doświadczenie.

Jej najnowszy tytuł to „Fantastic Fetus” (www.fantasticfetus.com), która jest ciążową grą protestacyjną typu Tamagotchi, w której opiekujesz się ciężarną kobietą i tworzysz płód z supermocami.

Poprzednią grą, nad którą pracowała w Pigmentum Game Studio, była „Indygo”, narracyjna gra przygodowa o depresji.

Jest także psycholożką, grafikiczką i projektantką gier.

Obecnie pracuje nad doktoratem na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Hanna Cichy

Igrzyska Wolności 2019

Interesuje się finansami publicznymi, rynkiem pracy i polityką społeczną.

Doktorantka w Katedrze Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Absolwentka ekonomii i ekonomicznej analizy prawa na SGH.

Poprzednio pracowała dla Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, gdzie odpowiadała za ocenę ekonomicznych skutków prawa gospodarczego.

Wcześniej przygotowywała projekty ustaw gospodarczych i społecznych w Nowoczesnej oraz była związana z Fundacją Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Kaja Kallas

Igrzyska Wolności 2019

Estońska polityczka. Obecnie przewodnicząca estońskiej Partii Reform.

Wcześniej była posłanką do Parlamentu Europejskiego, gdzie jej głównym celem była strategia jednolitego rynku cyfrowego, polityka energetyczna i polityka konsumencka.

Przed przeprowadzką do Brukseli była członkiem parlamentu Estonii, gdzie przewodniczyła Komisji Spraw Gospodarczych.

Wcześniej pracowała jako radczyni prawna, specjalizując się w europejskim i estońskim prawie konkurencji.

W Parlamencie Europejskim była członkinią Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

Była sprawozdawczynią wspólnie opracowanego sprawozdania strategicznego „Towards a Digital Single Market Act”, w którym wzywa się do ambitnych działań w celu usunięcia barier w cyfrowym świecie, a także uniknięcia przeszkód w rewolucji technologicznej poprzez nadmierną regulację sektora.

Paulina Kieszkowska-Knapik

Igrzyska Wolności 2019

Adwokatka, od 20 lat doradza przedsiębiorcom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza prawa farmaceutycznego, ustawy refundacyjnej i ustawy o działalności leczniczej, najpierw pracując w międzynarodowych kancelariach, a od 2014 prowadząc wraz ze wspólnikami własną kancelarię KRK.

Od wielu lat rekomendowana przez polskie („Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”) oraz międzynarodowe („Chambers Europe”, „Who’s Who”, „PLC Which Lawyer”) rankingi jako najlepszy specjalista prawa farmaceutycznego w Polsce.

Doradza pro bono organizacjom pacjentów.

Jest laureatką nagrody Prawnika Roku 2016 w kategorii spraw precedensowych rankingu „Rzeczpospolitej” przyznanej jej za prowadzenie spraw pro bono dla pacjentów w sporach o finansowanie terapii, a także nagrody – Kryształowej Gwiazdy Krajowego Forum Chorób Rzadkich. Ma także tytuł Kobieta adwokatury 2017.

Współzałożycielka Fundacji Lege Pharmaciae, organizacji pozarządowej powstałej w celu analizowania i poddawania debacie publicznej regulacji prawnych w sektorze ochrony zdrowia.

Działa także w Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego.

Jest współzałożycielką inicjatywy #Wolnesądy.

Piotr Pacewicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, aktywista, doktor psychologii.

W latach 80. redaktor podziemnego „Tygodnika Mazowsze”.

Przy Okrągłym Stole sekretarz Bronisława Geremka w zespole „Solidarności” ds. reform politycznych.

Jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, w latach 1995-2010 jej wicenaczelny.

Autor kilku tysięcy wywiadów, analiz,  reportaży i komentarzy, autor programu TV i książki „Pociąg osobowy”.

Twórca akcji społecznych „Rodzić po ludzku”, „Szkoła z klasą”, „Narkopolacy”, „Media bez kobiet”, „Polska biega”.

Feminista, laureat Nagrody Różnorodności Kongresu Kobiet (2014). Broni praw osób LGBTQ.

Współautor (z Martą Konarzewską) książki „Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu”.

Odznaczony Tęczowym Laurem (2000), nagrodą Hiacynt w kategorii media (2008), europejską nagrodą „Tolerancja″ (2007).

Członek Rady Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Od czerwca 2016 redaktor naczelny portalu śledczo-analitycznego OKO.press.

 

Mirosław Sopek

Igrzyska Wolności 2019

Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Tytuł doktorski otrzymał na Wydziale Chemicznym w zakresie Chemii Teoretycznej.

Pracował jako asystent i wykładowca na Politechnice Łódzkiej (modelowanie molekularne), Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej (e-commerce/kryptografia) oraz w Szkole Filmowej w Łodzi (grafika komputerowa).

W 1989 roku założył firmę Mako Typesetting, którą w roku 1993 przekształcił w spółkę MakoLab.

W latach 1996–2000 pracował za granicą: najpierw jako naukowiec i programista w HyperCube, Inc. w Waterloo w Kanadzie, a następnie jako kierownik projektów informatycznych i projektant systemów w HyperCube USA, Inc. w Gainseville – Florida w USA.

W 2007 roku przekształcił MakoLab w Spółkę Akcyjną, która w grudniu tegoż roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od marca 2008 pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu MakoLab SA d/s technologii.

Był także prezydentem Chemical Semantics, Inc. z siedzibą w Gainesville, na Florydzie (USA).

Od 2016 roku zarządza amerykańskim oddziałem MakoLab, a w roku 2018 uruchomił start-up LEI.INFO działający w obszarze identyfikacji cyfrowej firm.

Pod jego kierunkiem spółka MakoLab przekształciła się w Agencję Rozwiązań Cyfrowych (Digital Solutions Agency). Firma obecnie specjalizuje się w usługach cyfrowych dla sektora motoryzacyjnego i finansowego. Posiada oddziały zagraniczne w Paryżu, Londynie oraz w Gainesville w USA.

Ponadto Mirosław Sopek nadzorował powstanie zespołu Badań i Rozwoju w MakoLab SA, który zajmuje się m.in. technologiami semantycznymi. W ramach tych aktywności trzykrotnie organizował międzynarodowe konferencje (MakoLab Semantic Day w Paryżu i w Warszawie) oraz rozpoczął współpracę MakoLab z zespołem schema.org (konsorcjum Google, Bing & Yahoo) i konsorcjum EDMC (zrzeszającego firmy sektora finansowego). W ramach tej współpracy powstały rozszerzenia schema.org dla przemysłu motoryzacyjnego oraz dla bankowości.

Mirosław Sopek jest założycielem i współzarządzającym dla dwóch wspólnot (Community Groups) w ramach konsorcjum W3C–GAO (ontologie motoryzacyjne) i FIBO (ontologia finansowa). Obecnie rozwija nowatorskie rozwiązania w ramach technologii Blockchain (GraphChain oraz Kwantowy Blockchain).

Udziela się również poza zawodowo: jest członkiem zarządu Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense w Łodzi oraz założycielem wydawnictwa World Without End Publishing popularyzującego nietypowe przekłady biblijne na język polski.

Ewa Szmitka

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka socjologii UŁ, współzałożycielka Sieci Pizzerii Fiero, obecnie doradczyni przedsiębiorstw społecznych w Centrum Opus.

Współzałożycielka Klubu Sportowego Kontra – jedynego w Łodzi i chyba w całej Polsce klubu sportowego zrzeszającego piłkarki, siatkarki i koszykarki amatorki.

Inicjatorka projektu ,,Kobiety na boiska”! Realizatorka wielu inicjatyw sportowych: Sportowego Pikniku Rodzinnego Fiero! Cup, Turnieju amatorskiej piłki nożnej, siatkówki plażowej i koszykówki ulicznej kobiet – Fiero! Women’s Cup.

Obecnie gra w piłkę nożną w trzecioligowej Zawiszy Fiero Rzgów, wybrana do Zarządu Klubu (Klub przez 70 lat miał tylko sekcję piłki nożnej mężczyzn), w Łódzkim Związku Piłki Nożnej działa w Komisji do spraw futsalu i beach soccera, promuje piłkę nożną kobiet wszędzie gdzie się da i jak się da.

Następny jej projekt będzie nosił nazwę ,,Sportsmenki do Zarządów!”

Anna Kurowska

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowana nauk społecznych, ekonomistka i politolog, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Autorka badań i publikacji z zakresu polityki rodzinnej, w szczególności instrumentów godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Kierowniczka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów badawczych w tej tematyce (granty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki).

Specjalizuje się w badaniach ilościowych i analizie polityki społecznej w perspektywie zorientowanej na realne możliwości (capability approach).

Jej profil naukowy można znaleźć tutaj.

Andrzej Leder

Igrzyska Wolności 2019

Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i obronił doktorat z filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Zajmuje się filozofią polityczną i filozofią kultury, stosując narzędzia fenomenologiczne i psychoanalityczne, zwłaszcza psychoanalizę Lacana.

Opublikował książki w języku polskim, angielskim (The Changing Guit of Myths, 2013) oraz w niemieckim (Polen im Wachtraum. Die Revolution 1939–1956 und ihre Folgen, 2019).

Jego główne dzieło z filozofii politycznej Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historyczne (2014) było szeroko dyskutowane w Polsce i nominowane do nagród literackich i naukowych.

Publikował także artykuły w angielskich i francuskich przeglądach filozoficznych.

Alicja Pacewicz

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Szkoła z Klasą.

Inicjatorka i współautorka licznych programów edukacyjnych: Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej (KOSS), Szkoła z Klasą 2.0, Nauczycielka I Klasa, Ślady Przeszłości, Młodzi Głosują, Solidarna Szkoła, Noc Bibliotek, Włącz się. Młodzi i Media, Filmoteka Szkolna. Akcja! i in.

Autorka podręczników i publikacji metodycznych do wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości.

Współorganizatorka międzynarodowych projektów edukacyjnych, w tym sieci Networking European Citizenship Education (NECE).

Członkini Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności oraz Rady Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego.

Marta Poślad

Igrzyska Wolności 2019

Politolożka i socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i University of Cambridge.

W 2005 r. współtworzyła inicjatywę Wybieram.pl, która przekształcona w stowarzyszenie była przez nią prowadzona przez cztery kolejne lata.

Jest stypendystką programu Humanity in Action, absolwentką Warsztatów Praw Człowieka prowadzonych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

W pracy naukowej bada systemy wyborcze, procesy demokratyzacji i realizowanie idei demokratycznych we współczesnych społeczeństwach.

Pracuje w dziale polityki publicznej i relacji rządowych Google, gdzie zajmuje się m.in. zagadnieniami wpływu nowych technologii na procesy społeczne.

Tomasz Trela

Igrzyska Wolności 2019

Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, ukończył także podyplomowe studium finansów i strategii spółek na Uniwersytecie Łódzkim.

Od 2010 roku był radnym Rady Miejskiej, a od 2013 roku pełnił również funkcję przewodniczącego Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Jako Pierwszy Wiceprezydent odpowiedzialny jest za zadania związane z edukacją, przedsiębiorczością i rynkiem pracy, gospodarką komunalną oraz sportem i rekreacją.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektorka forumIdei Fundacji Batorego, była ambasador RP w Moskwie i wiceminister Spraw Zagranicznych.

Przez lata związana z warszawskim Ośrodkiem Studiów Wschodnich.

Doktor nauk społecznych, specjalizuje się w polityce zagranicznej.

Nina Gabryś

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożycielka Stowarzyszenia „Sto Lat Głosu Kobiet”, organizatorka Obchodów stulecia Praw Wyborczych Polek w Krakowie i autorka akcji „Kultura Niepodległa Kobiet”.

Radna Miasta Krakowa VIII kadencji i przewodnicząca krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania.

Koordynatorka akcji „In vitro dla krakowian”.

Feministka i autorka bloga „Polityczka”.

Z wykształcenia historyczka, stypendystka Narodowego Centrum Kultury i programu „Humanity in Action”.

Na co dzień pracuje jako projektant treści i projektant wystaw interaktywnych dla instytucji kulturalnych, muzeów i centrów nauki.

Piotr Voelkel

Igrzyska Wolności 2019

Współwłaściciel Grupy Kapitałowej Vox – firm z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz, współtwórca Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu.

Założyciel Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej oraz prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym.

Jest współwłaścicielem Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Da Vinci: szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum akademickich.

Mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych.

W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej.

Krystyna Szumilas

Igrzyska Wolności 2019

Posłanka, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży w Sejmie RP. Była Ministra Edukacji Narodowej w drugim rządzie premiera Donalda Tuska.

W latach 1975-1991 pracowała w szkole podstawowej w Knurowie jako nauczycielka matematyki. W latach 1991-2001 w samorządzie (w Urzędzie Miasta w Knurowie i Starostwie Powiatu Gliwickiego). Uczestniczyła w procesie przejmowania szkół przez samorząd oraz zarządzała pracą szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych.

Poselski mandat sprawuje nieprzerwanie od roku 2001. Od listopada 2007 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej jako sekretarz stanu była odpowiedzialna za jakość w edukacji, w tym za podstawę programową, podręczniki, sposób organizacji pracy szkół, nadzór pedagogiczny i doskonalenie nauczycieli.

18 listopada 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski powołał ją na urząd Ministra Edukacji Narodowej w drugim rządzie premiera Donalda Tuska. Tekę ministra przekazała swojej następczyni dwa lata później. W Sejmie RP VIII kadencji jest wiceprzewodniczącą Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży.

Marek Tatała

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, wiceprezes zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

Studiował ekonomię i ekonomiczną analizę prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz ekonomię i nauki polityczne na University of Bristolu w Wielkiej Brytanii. Ukończył CPPR-ACE Winter School in Public Policy Research Methods w Kochi, w Indiach.

Absolwent programów “Atlas Leadership Academy” i “Think Tank MBA” organizowanych przez amerykańską Atlas Network oraz programu “Advancing Democracy” organizowanego przez Friedrich Naumann Foundation i American Jewish Committee.

Twórca inicjatywy „Legalnie nad Wisłą”.

Komentator wydarzeń polityczno-gospodarczych w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Marcin Urbaniak

Igrzyska Wolności 2019

Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, gdzie zajmuje się głównie etyką środowiskową, neuroetyką oraz moralnością w świecie zwierząt.

Organizator cyklicznych konferencji naukowych, poświęconych zagadnieniom dobrostanu i praw zwierząt oraz ochrony przyrody.

Autor specjalistycznych publikacji z zakresu etyki, ekologii, filozofii ewolucji.

Prywatnie realizuje się jako aktywista społeczny, współpracując z organizacjami pozarządowymi, w których zajmuje się edukacją ekologiczną, a także koordynacją działań i projektów na rzecz ochrony zwierząt oraz przyrody.

Karolina Kuszlewicz

Igrzyska Wolności 2019

Adwokatka, ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt i przyrody. Feministka i publicystka, autorka bloga „W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokata”.

Obrończyni praw zwierząt w procesach sądowych, znana między innymi z wygrania w 2016r. przed Sądem Najwyższym sprawy o ochronę karpi przed niehumanitarnym traktowaniem. W 2018r. powołana
przez Polskie Towarzystwo Etyczne na funkcję Rzeczniczki ds. ochrony zwierząt.

Pełnomocniczka strony społecznej w obronie „wolnych krów” z Deszczna.

Członkini Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Pisze m.in. dla portalu prawo.pl i Krytyki Politycznej.

W listopadzie 2017r. nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy
Jutra”

Karolina Lewicka

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka polityczna Radia Tok FM, prowadząca program „Wywiad polityczny”.

Wcześniej przez kilkanaście lat związana z TVP. Była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie kampanie wyborcze w latach 2005-2015.

Laureatka nagrody „Wolność słowa” Stowarzyszenia Unio de Periodostes Valencias.

Politolog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wykłada w Collegium Civitas.

Interesuje się historią, marketingiem politycznym i teatrem.

Martin Svárovský

Igrzyska Wolności 2019

Szef programu strategii bezpieczeństwa i starszy pracownik w European Values Think-Tank (od 2019).

Wcześniej przez 19 lat pracował w czeskim ministerstwie spraw zagranicznych, w tym jako zastępca dyrektora Departamentu Europy Środkowej i zastępca dyrektora ds. Planowania polityki, zastępca szefa misji ambasad czeskich w Budapeszcie i Warszawie.

Jest autorem koncepcji Forum Czesko-Polskiego oraz mechanizmów zlecania analiz dla MSZ („schemat analiz operacyjnych”).

Svárovský regularnie publikuje artykuły na temat polityki bezpieczeństwa, stosunków transatlantyckich i czeskiej polityki zagranicznej (www.russkiivopros.com, www.onwar.eu, www.aktualne.cz).

Jarema Piekutowski

Igrzyska Wolności 2019

Główny ekspert ds. społecznych „Nowej Konfederacji”, socjolog i publicysta, stały współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych UW i Fundacji Pole Dialogu, współwłaściciel przedsiębiorstwa non-profit Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego sp. z o.o. Członek Laboratorium Więzi.

Jego najważniejsze zainteresowania badawcze i publicystyczne związane są z kulturą, rynkiem pracy i społeczeństwem obywatelskim.

Publikował swoje artykuły m.in. w „Rzeczpospolitej” („Plus Minus”), „Tygodniku Powszechnym” i „Więzi”.

Jest autorem i współautorem wielu publikacji, np. „Kultura i rozwój. Analizy, rekomendacje, studia przypadków” pod redakcją Jerzego Hausnera, Izabeli Jasińskiej, Mikołaja Lewickiego i Igora Stokfiszewskiego (2017) oraz „Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy” (2017).

Wydał także powieść biograficzną pt. „G.K.Chesterton” (Wydawnictwo eSPe). Pochodzi ze Szczecina, mieszka w Warszawie.

Andrzej Zybała

Igrzyska Wolności 2019

Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH), naukowo zajmuje się zagadnieniami stosunków pracy, polityki publicznej, rządzenia publicznego, dialogu społecznego.

Redaktor naczelny kwartalnika Studia z Polityki Publicznej/Public Policy Studies, wydawanego w SGH.

Autor wielu artykułów i książek akademickich.

Ostatnio opublikował książkę pt. „Polski umysł na rozdrożu. Wokół kultury umysłowej w Polsce” (2016).

Autor wielu tekstów publicystycznych, m.in. w dzienniku Rzeczpospolita.

Agnieszka Zakrzewicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka i pisarka specjalizująca się w tematyce kościelnej i watykańskiej, łodzianka z urodzenia mieszkająca w Rzymie, skąd jako korespondentka polskich mediów opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu.

W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu, sekularyzacji współczesnego społeczeństwa oraz przemian Kościoła katolickiego w epoce „postwojtyłowej“.

Autorka czterech książek.

Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazały się dwa tomy jej krytycznych rozmów o współczesnym Kościele katolickim, „Głosy spoza chóru” i „Watykański labirynt”.

Ta ostatnia została przełożona również na j.włoski i wydana przez Newton Compton Editori. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Zagranicznych we Włoszech od 2000 r.

Wielokrotnie gościła w telewizji włoskiej komentując wydarzenia w Polsce.

Jako prelegentka występowała na Festiwalu Internazionale w Ferrarze, na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, na Festiwalu Flash Back w Turynie.

Bálint Magyar

Igrzyska Wolności 2019

Po uzyskaniu tytułu doktora w dziedzinie ekonomii politycznej oraz magistra historii i socjologii na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie rozpoczął karierę naukową (1977-1990) w różnych instytutach badawczych.

W latach 1979-1990 był działaczem praw człowieka w opozycji antykomunistycznej. Od momentu powstania w latach 1988–2009 był jednym z przywódców Węgierskiej Partii Liberalnej (Sojusz Wolnych Demokratów). W latach 1988–1990 uczestniczył w projektowaniu nowej demokracji i negocjowaniu pokojowych przemian.

Był członkiem parlamentu węgierskiego (1990-2010). Jako minister edukacji (1996-1998; 2002-2006) zainicjował i przeprowadził reformy w szkolnictwie publicznym i wyższym.

Był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Rozwoju (2006-2008) i sekretarzem stanu ds. Polityki rozwoju związanym z funduszami UE (2007-2008).

Dr Magyar był członkiem Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) (2008-2012).

Od 2010 r. jest starszym badaczem w Financial Research Institute w Budapeszcie.

Od 2010 roku jest zaangażowany przez Unicef, Open Society Foundation i Europejskie Centrum Praw Romów w różne misje jako konsultant w celu usprawnienia reform edukacyjnych w niektórych krajach Europy Wschodniej (Republika Mołdowy, Bułgaria, Macedonia, Rumunia, Czechy). W latach 2011-2014 brał udział w różnych misjach jako ekspert NDI (USA) we wspieraniu przemian demokratycznych i obserwator wyborów w Libii i Tunezji.

Od września 2015 r. do października 2016 r. Był członkiem Open Society Fellow, który przeprowadzał badania porównawcze w reżimach postkomunistycznych. W 2017 r. Wygłosił seminarium jako profesor Hans Speier w The New School for Social Research w Nowym Jorku.

Od 2013 roku redagował i publikował – odnawiając język opisowy – kilka książek na temat reżimów postkomunistycznych. Jego książka o węgierskim państwie mafii została opublikowana – poza językiem węgierskim – również w języku angielskim, rosyjskim, bułgarskim i polskim. Książka: Uparte struktury – rekonceptualizacja postkomunistycznych reżimów, zredagowana i częściowo napisana przez niego, ukazała się w lutym 2019 r. w CEU Press.

W okresie od października 2018 r. do czerwca 2019 r. Był starszym pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Zaawansowanych CEU w Budapeszcie.

Olle Schmidt

Igrzyska Wolności 2019

Wiceprzewodniczący Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), liberalnej fundacji i think tanku partii Alde.

Jest również starszym konsultantem Hume Brophy, specjalizującym się w usługach finansowych.

Członek Parlamentu Europejskiego w latach 1999-2004, 2006-2014.

Lider delegacji w PE dla szwedzkiej partii liberalnej Liberalerna.

W Parlamencie Europejskim był członkiem Komisji Gospodarczej i Monetarnej, zastępcą członka Komisji Ochrony Konsumentów i Rynku Wewnętrznego, Komisji Kontroli Budżetowej, członkiem Specjalnej Komisji ds. Przestępczości Zorganizowanej, Korupcji oraz prania pieniędzy, członek specjalnej komisji ds. kryzysów finansowych, gospodarczych i społecznych oraz członek delegacji Parlamentu Europejskiego do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

Od 2013 do 2015 roku był wiceprezesem partii Alde.

Był bezpośrednio wybieranym członkiem trzech poziomów politycznych w Szwecji: parlamentu krajowego, parlamentu regionalnego w Skanii i rady miejskiej Malmö.

Był także członkiem kierownictwa Partii Liberalnej 2007-2014.


photo: Ghislain Bruyere

Agata Czachórska

Igrzyska Wolności 2019

Pasjonatka zrównoważonego rozwoju, od lat związana z CSR.

W IKEA od 2009 r.; zajmowała się m.in. wdrażaniem eko-standardów, kampaniami CRM i działalnością społeczną, współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz procesem partycypacji i dialogu z mieszkańcami w inwestycjach komercyjnych.

Obecnie kieruje projektem Circular IKEA Poland, skupiając się na innowacjach i rozwoju oferty cyrkularnych usług oraz aktywności, w tym na możliwościach przedłużania życia produktów wyposażenia domu oraz na modelu subskrypcji mebli.

Danuta Hübner

Igrzyska Wolności 2019

Pierwsza polska komisarz Unii Europejskiej w latach 2004-2009.

Posłanka do Parlamentu Europejskiego od 2009.

Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych (2014-2019) i Komisji ds. Polityki Regionalnej PE (2009-2014).

Od lipca 2019: członkini Komisji Handlu Międzynarodowego, Komisji Gospodarczej i Monetarnej, Delegacji do wspólnej komisji parlamentarnej UE-Meksyk oraz Delegacji do Europejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.

Koordynatorka Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Spraw Konstytucyjnych.

Była minister ds. europejskich, była szefowa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Od 2011 premierka Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.

Andrea Virág

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Węgierska badaczka i analityczka w Republikon Institute, gdzie odpowiada także za projekty międzynarodowe. 

W 2015 roku uzyskała tytuł licencjata nauk politycznych na Wydziale Prawa i tytuł licencjata historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie (ELTE). Studiowała statystykę ankietową na ELTE TÁTK (Wydział Nauk Społecznych), gdzie uczyła także statystyki studentów studiów licencjackich.

Wcześniej uczestniczyła w różnych projektach badawczych w ramach ELTE i na Węgierskiej Akademii Nauk, zyskując cenne doświadczenie w zakresie ilościowych metod badawczych.

Jej główne zainteresowania badawcze obejmują zachowania wyborców i system polityczny Węgier.

Joanna Ellmann

Freedom Games 2018, Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gdańskiej Akademii Debaty.

Prezeska Fundacji Aureus Link zajmującej się wspieraniem przedsiębiorczości.

Radna Osiedla Św. Łazarz w Poznaniu.

Była członkiem i szefem wielu sztabów wyborczych.

Jej wielką pasją jest mechanika kwantowa, sztuka i kultura amarneńska, twórczość Witkacego, Oscara Wilde’a, Davida Lyncha, aktualne wydarzenia polityczno-społeczne.

Andrzej Dragan

Igrzyska Wolności 2019

Łączy ogólną teorię względności z teorią kwantową na Uniwersytecie Warszawskim.

Profesor wizytujący na Uniwersytecie w Singapurze, laureat nagrody „Polityki”, Ministra Edukacji Narodowej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, European Science Foundation i Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Fotograf Roku brytyjskiego magazynu „Digital Camera”, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes, zdobywca Best in Show brytyjskiego magazynu „Creative Review” i Złotego Miecza KTR za debiutancki film (Dylatacja czasu), nominowany do nagrody Yacha za debiutancki teledysk (Behemoth).

Jolanta Kurska

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Politolożka, prezeska Fundacji “Centrum im. Prof. Bronisława Geremka”.

Tłumaczka książek.

Autorka “Rozmów w Awinionie” (opublikowanych także w języku francuskim).

Współpracuje regularnie z francuskimi czasopismami naukowymi, takimi jak “La vie des idées” (Collège de France), “Hermès” (CNRS, francuski PAN), kwartalnikiem “Commentaire” oraz z francuską prasą codzienną.

Publikuje także w Gazecie Wyborczej.

Jowita Michalska

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Prezeska Digital University, fundacji zajmującej się rozwojem strategicznych kompetencji cyfrowych, która współpracuje z MIT, Harvard Business School, Stanford University, NYU Stern oraz wieloma prelegentami i wykładowcami z całego świata.

Fundacja zajmuje się edukacją managerów w obszarze nowych technologii organizując: programy dla kadry zarządzającej, wyjazdy studyjne, warsztaty, szkolenia i konferencje.

Ambasadorka Singularity University – amerykańskiego think-tanku edukacyjnego z Doliny Krzemowej, który kształci i inspiruje liderów do stosowania technologii, które stawiają czoła wielkim wyzwaniom ludzkości.

Detmar Doering

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Przedstawiciel Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności (FNF) na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie w Pradze. Do 2015 roku był dyrektorem Liberales Institut (Instytutu Wolności) – think tanku FNF-u w Berlinie.

Studiował filozofię i historię na Uniwersytecie w Kolonii (w 1990 roku otrzymał tytuł doktora w zakresie filozofii politycznej) oraz na University College London.

Jest autorem licznych publikacji na tematy wolnościowe z perspektywy filozoficznej oraz artykułów w niemieckich i międzynarodowych periodykach naukowych oraz dziennikach w zakresie ekonomii, polityki i historii.

Od 1996 roku jest członkiem Mont Pelerin Society.

Tomasz Mazur

Igrzyska Wolności 2019

Współczesny praktykujący stoik, dr filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UW, gdzie przez dwanaście lat wykładał filozofię i prowadził seminaria poświęcone teoriom wartości oraz filozofii stoickiej.

W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej i rozpoczął organizację publicznych spotkań, wykładów, warsztatów i seminariów mających na celu popularyzację stoicyzmu jako sztuki życia.

Od roku 2017 jest zaangażowany w projekt Stoic Way, w ramach którego uruchomiony został kurs praktyki stoickiej online.

Wydał szereg książek popularyzujących filozofię jako taką, a także filozofię stoicką, między innymi: O stawaniu się stoikiem (2014) oraz Wielki spokój. Trzydzieści antycznych lekcji dobrego życia według Muzoniusza Rufusa (2018).

Prowadzi spotkania, warsztaty oraz indywidualne konsultacje filozoficzno-stoickie.

Zawodowo pełni obecnie także funkcję Koordynatora Programu Matury Międzynarodowej (IBDP) w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym „Dwójka” im. Pawła Jasienicy, w codziennej pracy wykorzystując strategie i wartości stoickie.

Jego najnowsza książka, wydana nakładem Wydawnictwa Znak Zakazana historia filozofów, będąca wielopoziomową i wielowątkową beletrystyczną zachętą do filozofii, łączącą elementy burleski, romansu i historii filozofii.

Joanna Scheuring-Wielgus

Igrzyska Wolności 2019

Parlamentarzystka VIII kadencji polskiego parlamentu, socjolożka.

Absolwentka Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Menadżerka kultury.

Renata Mieńkowska-Norkiene

Igrzyska Wolności 2019

Wykładowczyni i pracowniczka naukowa Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 2010 r. do 2019 r. wykładowczyni na Uniwersytecie Michała Romera w Wilnie.

Autorka ponad 60 publikacji naukowych (głównie na temat integracji europejskiej), uczestniczka i liderka wielu projektów badawczych oraz związanych z działalnością organizacji pozarządowych, samorządów i młodzieży, finansowanych z Unii Europejskiej.

Stypendystka Reńskiego Uniwersytetu im. Fryderyka Wilhelma w Bonn, Uniwersytetu w Wilnie, EURAC – Akademii Europejskiej w Bolzano Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, Liechtenstein-Institut w Liechtensteinie, London School of Economics and Political Science oraz SciencePo w Paryżu.

Stażystka Dyrekcji Generalnej Personelu i Administracji Komisji Europejskiej w Brukseli.

Współproducentka litewskiego talk-show, pt.: „W środku Europy”.

Komentatorka wydarzeń politycznych, społecznych i gospodarczych w mediach.

Ekspertka FRSE w zakresie oceny wniosków w Programie Erasmus+.

Piotr Beniuszys

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Polski politolog i socjolog.

Członek zespołu redakcyjnego i autor licznych publikacji w „Liberté!”.

Specjalizuje się w tematyce ewolucji myśli liberalnej oraz w historii zachodnioeuropejskich partii liberalnych.

Marcin Gerwin

Igrzyska Wolności 2019

Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i demokracji deliberacyjnej, koordynator paneli obywatelskich.

Z wykształcenia politolog.

Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, która doprowadziła do zorganizowania pierwszego budżetu obywatelskiego w Polsce na poziomie miasta.

Autor książek „Żywność i demokracja”, „Żywność przyjazna dla klimatu” oraz przewodnika po panelach obywatelskich.

Michał Wawrykiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Adwokat. Prowadzi własną praktykę w Warszawie od 2003 roku.

Od początku kryzysu konstytucyjnego w 2015 roku zaangażowany w obronę praworządności.

Ekspert zespołów parlamentarnych ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności oraz ds. Reformy Wymiaru Sprawiedliwości, autor licznych opinii dla BAS na temat ustaw dotyczących sądownictwa.

2017 roku współzakładał inicjatywę #WolneSądy, która stale zajmuje się działaniami na rzecz niezależności sądownictwa, przygotowuje filmy, infografiki i relacje na żywo (w sumie ponad 450 materiałów), organizuje protesty, demonstracje, debaty i konferencje.

Wraz z #WolnymiSądami nagrodzony za działalność publiczną nagrodami Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 rok.

W 2018 roku był jednym z inicjatorów Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS). W ramach KOS reprezentuje represjonowanych sędziów sądów powszechnych oraz sędziów SN i NSA powyżej 65. roku życia w postępowaniach mających na celu zablokowanie usunięcia ich ze stanu czynnego na podstawie ustawy o SN z 2017 roku.

Wraz z adw. Sylwią Gregorczyk-Abram w imieniu sędziów SN i NSA występuje przed TSUE w postępowaniach wywołanych zadanymi przez SN pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi niezależności sądownictwa, w tym odnośnie KRS i Izby Dyscyplinarnej.

Jest współautorem wydanej w 2019 roku książki „Konstytucja. Praworządność. Władza sądownicza. Aktualne problemy trzeciej władzy w Polsce”, która opisuje naruszenia praworządności i działania obronne podjęte przez środowiska prawnicze i obywatelskie.

Daniel Milo

Igrzyska Wolności 2019

Starszy pracownik naukowy w GLOBSEC Policy Institute.

Studiował prawo na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie i posiada stopień doktora prawa w zakresie prawa karnego.

Jego głównym obszarem wiedzy jest ekstremizm, cyberhate, międzynarodowe sieci ekstremistyczne i wykorzystanie propagandy przez zagraniczne podmioty.

Opublikował lub był współautorem kilku publikacji na ten temat, w tym raportu analitycznego opisującego powiązania między Kremlem a skrajnie prawicowymi podmiotami politycznymi na Słowacji.

Wcześniej pracował jako przewodniczący krajowej antyrasistowskiej organizacji pozarządowej na Słowacji, doradca Biura OBWE ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w Warszawie oraz koordynator polityki anty-ekstremistycznej w Biurze Ministra Spraw Wewnętrznych.

Magdalena Gałkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Ekofeministka, weganka.

Działaczka społeczna, aktywistka, polityczka.

Członkini zarządu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, współorganizatorka protestu przeciwko ustawie antyaborcyjnej w 2016 roku w Łodzi.

Przewodnicząca łódzkiego koła oraz koordynatorka regionalna woj. łódzkiego Partii Zieloni, kandydatka z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego 2019.

Aktywistka w Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz w Łódzkim Ruchu Antyłowieckim, działaczka oddolnych ruchów społecznych Polska Dla Zwierząt oraz Strajk dla Ziemi Łódź.

Członkini komitetów obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej: Ratujmy Kobiety 2017 oraz Projekt Świeckie Państwo.

Przemysław Staciwa

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz telewizyjny, reporter.

Współpracuje z Liberté! i Krytyką Polityczną.

Laureat Kryształowego Ekranu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Marta Florkiewcz-Borkowska

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, trenerka edukacyjna, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji oraz rozwoju osobistego, trenerka i ekspertka w wielu ogólnopolskich programach związanych edukacją cyfrową i medialną.

Autorka artykułów dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji oraz zastosowania arteterapii w edukacji a także wielu innowacji pedagogicznych.

Prelegentka na konferencjach edukacyjnych, współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi, współorganizatorka całodniowej konferencji online EduMocOnline, dyplomowana arteterapeutka, uczestniczka warsztatów doskonalących i programu Futur Classroom Lab w Brukseli, prelegentka na konferencji TEDxRawaRiver  w Katowicach.

Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Fanka nauki metodą projektu, design thinking, odwróconej klasy, uczenia przez nauczanie oraz nowoczesnych technologii.

Propagatorka wykorzystywania gier planszowych, zabaw aktywizujących i metod kreatywnych w edukacji oraz łączenia offline’u z onlinem.

Nauczycielka Roku 2017.

Microsoft  Innovation Educator Expert 2018–2019. Wyróżniona przez Wysokie Obcasy w gronie 50 Śmiałych Kobiet 2017 roku.

Nominowana w plebiscycie Gazety Wyborczej „Ludzie Roku 2018” w kategorii „Wzorowe sprawowanie”.

Koordynatorka projektu „Pożeracze Smutków” oraz współkoordynatorka projektu kampanii społecznej Słowa Krzywdzą.

Barbara Nowacka

Igrzyska Wolności 2019

Polska polityk i działaczka feministyczna, liderka Inicjatywy Polskiej i Koalicji Obywatelskiej.

Z wykształcenia informatyczka. W latach 2015–2017 współprzewodnicząca partii Twój Ruch. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma „Foreign Policy”.

Od 1993 działała w telefonie zaufania prowadzonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Po śmierci matki w 2010 została współzałożycielką i wiceprezesem zarządu Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

W lipcu 2014 roku stanęła na czele think tanku Twojego Ruchu „Plan Zmian”, a w listopadzie tego samego roku wstąpiła do TR. Od czerwca 2015 kierowała zespołem mającym przygotować komitet wyborczy ugrupowań lewicowych w wyborach parlamentarnych. W tym samym miesiącu została współprzewodniczącą Twojego Ruchu, dołączając do Janusza Palikota po wprowadzeniu do statutu tej partii parytetowego przywództwa.

W wyborach parlamentarnych w 2015 była liderką koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica i jej kandydatką do Sejmu w okręgu warszawskim. W lutym 2016 została współzałożycielem stowarzyszenia Inicjatywa Polska. We wrześniu 2018 przystąpiła wraz z Inicjatywą Polską do Koalicji Obywatelskiej.

W styczniu 2017 wraz z komitetem inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” otrzymała międzynarodową nagrodę „Dla wolności kobiet” im. Simone de Beauvoir „za działania w ochronie praw kobiet i sprzeciwu wobec próbom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji”.

W lipcu 2017 została pełnomocnikiem komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, postulującego projekt ustawy m.in. liberalizującej ustawodawstwo dotyczące aborcji i wprowadzającej ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń przeciwnych ustawie.


Zdjęcie Adrian Grycuk || CC 3.0

Paweł Pieniążek

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Jego artykuły ukazywały się m.in. na portalu Gazeta.pl, w „Gazecie Wyborczej” i „Krytyce Politycznej”.

Autor książek Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii (Wydawnictwo Czarne 2019), Wojna, która nas zmieniła (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017) i Pozdrowienia z Noworosji (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015). Przekład tej trzeciej ukazał się w Stanach Zjednoczonych ze wstępem profesora Timothy’ego Snydera.

Dwukrotnie nominowany do nagrody MediaTory, a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody „Ambasador Nowej Europy”.

Stypendysta Poynter Fellowship in Journalism na Yale University.

Anna Wojciuk

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowana, politolożka na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się problematyką siły państw na arenie międzynarodowej.

Prowadziła badania naukowe m.in. na Harvard University, Columbia University, Cornell University, European University Institute.

Autorka książek: Imperia wiedzy. Edukacja i nauka jako czynniki siły państw na arenie międzynarodowej [wyd. międzynarodowe Routledge 2018] oraz Dylemat potęgi. Praktyczna teoria stosunków międzynarodowych.

Prezeska stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej.

Antoni Dudek

Igrzyska Wolności 2019

Profesor nauk humanistycznych, kierownik Katedry Instytucji i Zachowań Politycznych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W latach 2011-16 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2018 wiceprezes stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej.

Autor i współautor kilkunastu książek z zakresu historii Polski w XX wieku oraz dziejów polskiej myśli politycznej.

Najważniejsze prace w jego dorobku dotyczą dziejów Polski pod rządami komunistycznymi (Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970, Kraków 1995; PRL bez makijażu, Kraków 2008), transformacji ustrojowej (Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990, Kraków 2004) oraz przemian systemu politycznego współczesnej Polski (Historia polityczna Polski 1989-2015, Kraków 2016; Od Mazowieckiego do Suchockiej. Polskie rządy w latach 1989-1993, Kraków 2019).

Krzysztof Dudek

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Adwokat, manager kultury.

W latach 80-dziesiątych działacz opozycji demokratycznej. Członek władz krajowych Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wiceprzewodniczący NZS Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnik Pomarańczowej Alternatywy (Diecezja Łódzka) kilkakrotnie zatrzymywany przez SB.

Radny sejmiku województwa łódzkiego. Przewodniczący kapituły orderu „Zasłużony dla polszczyzny” przyznawanego przez Prezydenta RP. Odznaczony srebrnym krzyżem zasługi, jubileuszowym krzyżem AK.

Twórca projektu „Prawo do kultury prawem człowieka”.

Dyrektor naczelny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a do „dobrej zmiany” Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Piotr Siergiej

Igrzyska Wolności 2019

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu.

Pracował jako redaktor działu Eko w portalu wyborcza.pl, redaktor prowadzący w portalu ChronmyKlimat.pl oraz rzecznik w Koalicji Klimatycznej.

Publikował w m.in. Gazecie Wyborczej i Tygodniku Powszechnym.

Michał Boni

Igrzyska Wolności 2019

Polityk i kulturoznawca. Wieloletni wykładowca w Katedrze Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zaangażowany w działalność ruchu „Solidarności” od 1980 roku, od 1989 roku członek władz krajowych „Solidarności”, a w 1990 roku także Przewodniczący Regionu „Mazowsze” Zarządu.

W 1991 roku objął stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zaś w latach 1992-93 pełnił funkcję sekretarza stanu w tym ministerstwie, gdzie odpowiadał m.in. za politykę rynku pracy.

Poseł na Sejm pierwszej kadencji. Od 1995 roku dyrektor Programu Reform Polityki Społecznej przy Fundacji Batorego. W latach 1996-97 był dyrektorem i członkiem Instytutu Spraw Publicznych. Od 1998 do 2001, główny doradca Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Do roku 2007, konsultant w Enterprise Investors w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, a od roku 1994 Członek Komitetu Naukowego Wsparcia Wspólnoty dla oceny Narodowego Programu Rozwoju i Programów Operacyjnych.

Kluczowy ekspert współpracujący w kształtowaniu Narodowego Planu Rozwoju oraz Narodowego Planu Działań na lata 2007-2013.

Do roku 2007 pełnił funkcję doradcy w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Od stycznia 2008 roku, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest jednym z autorów „Solidarność pokoleń 50+” w całej, który został zaprojektowany, aby pomóc ludziom ponad 50 w powrocie na rynek pracy.

W 2009 roku został powołany na urząd Ministra – członka Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od 2008 roku był Szefem Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. Pod jego kierownictwem zespół przeprowadził ocenę społeczno-gospodarczą kraju i uczestniczył w rozwoju strategicznych planów rządu. Wśród niektórych z najważniejszych dokumentów są: „Raport z polskiego kapitału intelektualnego”, „Powrót. Nawigacja dla powracających.”, „Wyzwania Polska 2030. Rozwój” oraz „Młodzież 2011”.

18 listopada 2011 roku został zaprzysiężony na Ministra Cyfryzacji i Administracji.

Od 25 kwietnia 2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W wyborach do europarlamentu z 26 maja 2019 roku nie uzyskał ponownego mandatu.

Miłosz Hodun

Igrzyska Wolności 2019

Doktor i prawnik związany z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Reykjaviku.

Członek zarządu Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), think tanku partii ALDE.

Doradca ds. międzynarodowych Nowoczesnej. Wcześniej ekspert w Kancelarii Prezydenta RP.

Członek zarządu Stowarzyszenia Projekt: Polska.

Współtwórca i pierwszy przewodniczący Projekt: Polska.is, organizacji młodych Polaków na Islandii.

Redaktor publikacji „European Atlas of Democratic Deficit”, „The New Word”, „Liberal Agenda Against Online Hate Speech”.

Katalin Cseh

Igrzyska Wolności 2019

Węgierska polityk i lekarka, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Pracowała m.in. w szpitalach w Barcelonie i Rio de Janeiro, a także jako nauczycielka akademicka.

Działała w organizacji młodych liberałów LiFE.

W 2015 roku należała do założycieli organizacji Momentum, przekształconej później w partię pod nazwą Ruch Momentum. Została jej rzecznikiem do spraw międzynarodowych i przewodniczącą grupy roboczej do spraw zdrowia. Była członkinią kolegialnego prezydium partii, z którego odeszła w roku 2018 po wyborczej porażce tego ugrupowania.

W 2019 roku została członkinią „Team Europe”, liczącej siedem osób grupy liderów Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w wyborach europejskich, w których również uzyskała mandat eurodeputowanej IX kadencji.

Zdjęcie: Lcanohdp // CC 4.0

Marek Belka

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista i polityk, europarlamentarzysta, profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, urzędnik w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Dwukrotnie wicepremier i minister finansów (w 1997 i w latach 2001–2002), od 2 maja 2004 do 31 października 2005 premier RP, od 11 czerwca 2010 prezes Narodowego Banku Polskiego.

W 2005 roku został mianowany na stanowisko sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE); obowiązki na tym stanowisku objął z początkiem 2006.

Następnie, w styczniu 2009 roku, został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 2010 roku został uhonorowany Odznaką Honorową „Bene Merito”.

Bernard Guetta

Igrzyska Wolności 2019

Francuski dziennikarz i publicysta, specjalista w zakresie geopolityki, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Od 1978 do 1990 był zatrudniony w redakcji dziennika „Le Monde”. Od 1979 pełnił funkcję korespondenta na Europę Środkową i Wschodnią. Relacjonował m.in. wydarzenia w Polsce, w tym strajki w sierpniu 1980, I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” i wprowadzenie stanu wojennego.

W 1981 został wyróżniony prestiżową nagrodą dziennikarską Prix Albert-Londres.

Od 1983 pracował jako korespondent w Waszyngtonie, a od 1988 w Moskwie.

Po odejściu z „Le Monde” kierował redakcjami magazynu „L’Expansion” (1991–1993) i tygodnika „Le Nouvel Observateur” (1996–1999). Przez 27 lat był też felietonistą publicznej stacji radiowej France Inter, kończąc w niej pracę w 2018.

W wyborach w 2019 z listy zorganizowanej wokół prezydenckiego ugrupowania LREM uzyskał mandat posła do Europarlamentu IX kadencji.

Zdjęcie: David.Monniaux // CC 3.0

Ricardo Silvestre

Igrzyska Wolności 2019

Specjalista ds. międzynarodowych w portugalskim think tanku Liberal Social Movement.

Finalista kursu magisterskiego w zakresie dyplomacji i stosunków międzynarodowych. Jego zainteresowania obejmują ochronę demokracji w erze digitalizacji, promocję liberalizmu społecznego jako alternatywy dla neoliberalizmu oraz interesy europejskie i północnoamerykańskie.

Prowadzi Liberal Europe Podcast – projekt realizowany z ramienia Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), którego celem jest szerzenie liberalnych wartości i idei w Europie i na świecie. Podcast można znaleźć tutaj.

Uzyskał tytuł doktora w zakresie Exercise Physiology, jest profesorem na prywatnym uniwersytecie w Lizbonie i starszym specjalistą w portugalskim rządzie. Współpracuje także z Human Performance Lab.

Piotr Augustyniak

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowany filozofii, tłumacz, eseista, autor książek, artykułów i performansów teatralnych.

Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W latach  2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.  Wydał m.in. „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” oraz „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy”.

Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” oraz zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikował również w „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Respublice”, „Tygodniku Powszechnym”.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wraz z Bartoszem Szydłowski prowadzi cykl spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka myślenia”.

Tom G. Palmer

Igrzyska Wolności 2019

Przewodniczący w Advancing Liberty i wicedyrektor wykonawczy ds. programów międzynarodowych w Atlas Network, gdzie odpowiada za tworzenie programów operacyjnych w 14 językach i zarządzanie programami dla międzynarodowej sieci think tanków. Starszy doradca w Instytucie Katona oraz dyrektor Cato University. Zanim dołączył do Cato był członkiem H. B. Earhart w Hertford College na Uniwersytecie Oksfordzkim i wiceprezesem Instytutu Studiów Humanistycznych na George Mason University.
Regularnie prowadzi wykłady w Ameryce Północnej, Europie, Eurazji, Afryce, Ameryce Łacińskiej, Indiach, Chinach i innych krajach azjatyckich oraz na Bliskim Wschodzie z zakresu nauk politycznych, teorii wyboru publicznego, społeczeństwa obywatelskiego oraz moralnych, prawnych i historycznych podstaw praw indywidualnych.
Publikował recenzje i artykuły na temat polityki i moralności w takich czasopismach naukowych jak „Harvard Journal of Law and Public Policy”, „Ethics”,” Critical Review”, „Constitution Political Economy”, a także w takich czasopismach jak „Slate”, „Wall Street Journal”,” New York Times”, „Die Welt”, „Caixing”, „Al Hayat”, „Washington Post” i londyński „The Spectator”.
Jest autorem książki „Realizing Freedom: Libertarian Theory, History, and Practice” (wydanie rozszerzone, 2014) oraz redaktorem „Morality of Capitalism” (2011), „After the Welfare State”  (2012), „Why Liberty” (2013), „Peace, Love & Liberty” (2014) i „Self-Control or State Control? You Decide” (2016).

Jürgen Martens

Igrzyska Wolności 2019

Poseł niemieckiego Bundestagu i przewodniczący Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), politycznej fundacji partii ALDE.

Po czterech latach pełnienia funkcji wiceprezesa został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Forum Liberalnego w 2016 roku.

Jest byłym ministrem stanu ds. sprawiedliwości i spraw europejskich Saksonii. Pełnił także funkcję członka Europejskiego Komitetu Regionów i był wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Europejskich niemieckiego Bundesratu.

Daniel Kaddik

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor wykonawczy Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), politycznej fundacji Europejskiej Partii Liberalnej, ALDE. Przy współpracy z 40 organizacjami członkowskimi, ELF prowadzi działania w całej Europie, aby wprowadzić do ​​debaty politycznej nowe idee, zapewnić platformę do dyskusji i dać obywatelom szansę na podzielenie się opiniami.

W latach 2012-2019 był dyrektorem biura Europy Południowo-Wschodniej Fundacji Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności, organizacji non-profit, która promuje wartości liberalne, praworządność i wolność gospodarczą. Poprzez prowadzenie konsultacji politycznych i realizację programów edukacyjnych, Fundacja działa w ponad 60 krajach.

Pracował także dla Fundacji w Niemczech, Indiach i Rosji, aktywnie uczestniczy w promowaniu przedsiębiorczości oraz odpowiedzialności osobistej i politycznej. Jego główne zainteresowania obejmują liberalne rozwiązania polityczne, ekonomię i nauki społeczne, a także przedsiębiorczość i partycypację obywatelską w procesie rządzenia.

Jest absolwentem Uniwersytetu w Erfurcie w zakresie Governmental Studies, Uniwersytetu w Hamburgu w ramach europeistyki oraz Uniwersytetu w Birmingham na kierunku studiów międzynarodowych.

Gabriela Morawska-Stanecka

Igrzyska Wolności 2019

Adwokatka, działaczka społeczna, feministka, członkini Zespołu do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, wiceprezeska partii Wiosna Roberta Biedronia do spraw prawno-legislacyjnych.

Absolwentka WPiAUJ. Od 26 lat prowadzi działalność prawniczą – obecnie jako właścicielka Kancelarii Prawa Medycznego. Od lat w działalności prawniczej specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem spółek, prawem nieruchomości oraz prawem medycznym.

Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej spółek Skarbu Państwa; w latach 1994-2006 brała udział w procesach restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, w tym górnictwa węgla kamiennego. W latach 2009-10 była członkiem Rady Nadzorczej Południowego Koncernu Energetycznego SA IV kadencji.

Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, pomagając im pro bono w rozwiązywaniu problemów prawnych oraz świadcząc pomoc prawną.

Aktywna uczestniczka akcji Tydzień Konstytucyjny, organizowanej przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, czynna uczestniczka akcji łańcuch światła Śląsk, organizatorka Czarnego Piątku w Katowicach 23 marca 2018 r.

Masha Gessen

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Masza Gessen jest rosyjsko-amerykańską dziennikarką i autorką dziesięciu książek non-fiction.

Jej ostatnia książka – „Przyszłość to historia: jak totalitaryzm odzyskał Rosję” – zdobyła nagrodę National Book Award 2017 za non-fiction.

Gessen jest także autorką bestsellera The Man Without a Face: The Unlikely Rise of Vladimir Putin (2012).

Członkini zespołu redakcyjnego w The New Yorker. Pisze o LGBT i trumpizmie.

Narodowa członkini Fundacji New America.

Uczy w Amherst College i mieszka w Nowym Jorku.

Zdjęcie: Tanya Sazansky

Hanna Zdanowska

Igrzyska Wolności 2019

Zanim objęła urząd prezydenta Łodzi przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi, w styczniu 2007 zrezygnowała z zasiadania w niej w związku z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi. W 2007 została wybrana do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego. W wyborach samorządowych w 2010 została zgłoszona jako kandydatka na prezydenta Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej. 5 grudnia tego samego roku zwyciężyła w drugiej turze wyborów z Dariuszem Jońskim, 13 grudnia została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta miasta. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, wygrywając w pierwszej turze głosowania.

Sofia Nerbrand

Igrzyska Wolności 2019

Szwedzka opiniotwórczyni i dziennikarka.

Swoją karierę rozpoczęła jako główna scenarzystka w Dagens Nyheter, VLT i VK w 1998 r. W latach 2002–2005 była redaktorem i sekretarzem redakcji magazynu „Axess”.

Następnie założyła liberalny magazyn społeczny „Neo”, w którym pełniła funkcję redaktorki naczelnej i dyrektorki generalnej.

Była także niezależną felietonistką w „Svenska Dagbladet” przez siedem lat, a przez pewien czas felietonistką w „Allehandzie Ystad”.

Obecnie jest przewodniczącą liberalnego think tanku Bertil Ohlin Institute oraz członkinią zarządu liberalnego i zielonego think tanku Fores.

Nils Erik Forsgård

Igrzyska Wolności 2019

Fińsko-szwedzki historyk idei i autor.

Jest profesorem nadzwyczajnym historii idei na Uniwersytecie w Helsinkach od 2004 r. i profesorem gościnnym w dziedzinie kultury na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

Forsgård jest członkiem Europejskiego Parlamentu Kultury.

Zasiadał w redakcji czasopisma New Argus w latach 1998–2011. Od 2008 roku jest liderem fińsko-szwedzkiego think tanku Magma.

Tomasz Kamiński

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Adiunkt w Katedrze Studiów Azjatyckich, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Europeista, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polityku UE wobec Chin oraz politycznej roli Państwowych funduszy majątkowych.

Stały współpracownik czasopisma „Liberté!”.

Ma ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu projektami unijnymi i konsultingu.

Pasjonat innowacyjnych metod nauczania i wykorzystywania gier w edukacji. Twórca edukacyjnej gry komputerowej „Zarządzenie projektami unijnymi”.

Stypendysta w EUI we Florencji. Członek University Association for Contemporary European Studies oraz Polskiego Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych. Autor książki „Sypiając ze smokiem. Polityka Unii Europejskiej wobec Chin”.

Publikacje dr Kamińskiego można znaleźć na portalach www.academia.edu oraz www.researchgate.net

Adam Bodnar

Igrzyska Wolności 2019

Prawnik, działacz społeczny, Rzecznik Praw Obywatelskich.

W latach 2004-15 związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu. Ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W latach 2013-2014 członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. W latach 2001-2004 pracował jako prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Od 2006 roku wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do czasu objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl.

W 2011 r. został odznaczony Nagrodą Tolerancji przez polskie organizacje LGBT. Pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od września 2015 roku.

Wojciech Sadurski

Igrzyska Wolności 2019

Profesor filozofii prawa na Uniwersytecie Sydnejskim i profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego.

Naukowo zajmuje się teorią i filozofią prawa, prawem konstytucyjnym porównawczym i filozofią polityczną.

Jego ostatnie książki to Poland’s Constitutional Breakdown (OUP 2019), Constitutionalism and the Enlargement of Europe (OUP 2012), Equality and Legitimacy (OUP 2008), i Rights before Courts (Springer 2005 i 2014).

Wykładał m.in, na wydziałach prawa Uniwersytetu Yale, New York University i Fordham University.

Jest członkiem rad nadzorczych  programowych licznych think tanków, w tym Instytutu Spaw Publicznych i Fundacji Helsińskiej Praw Człowieka.

Paweł Potoroczyn

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata.

Od 2008 do 2016 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. W 2017 roku został dyrektorem generalnym SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego, zajmował to stanowisko do 2018 roku. Publikował w czasopismach polskich i zagranicznych.

W 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdyni za debiutancką powieść „Ludzka rzecz” (Wydawca W.A., Warszawa 2013).

Marek Safjan

Igrzyska Wolności 2019

Polski prawnik, sędzia, specjalista w zakresie prawa cywilnego, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1998–2006 prezes Trybunału Konstytucyjnego, od 2009 roku pełni funkcję sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Od roku 2000 Wielki Oficer Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 2010 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.W 2004 otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.

W roku 2006 został laureatem Nagrody Kisiela, a w 2007 uhonorowany w Strasburgu Medalem Pro merito za działalność jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego i zaangażowania w prace i działalność europejskich instytucji badawczych i akademickich.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Igrzyska Wolności 2019

Działaczka społeczna, polityczka i badaczka edukacji.

Współpracowniczka Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a we Wrocławiu, członkini międzynarodowego ruchu na rzecz demokratyzacji Europy DiEM25. Jedna z organizatorek Czarnego Protestu przeciwko ustawie antyaborcyjnej w 2016 roku, za swoje zaangażowanie umieszczona – wraz z Barbarą Nowacką – przez amerykański magazyn „Foreign Policy” na liście 100 najważniejszych intelektualistów na świecie. Przez ponad 3 lata, do lutego 2019, była członkinią Zarządu Krajowego Partii Razem. Obecnie bezpartyjna.

W 2018 obroniła pracę doktorską w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. Reprodukcja – opór – upełnomocnienie. Radykalna krytyka edukacji we współczesnej zachodniej myśli społecznej.

Marek Migalski

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Polski politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na stanowisku adiunkta w Zakładzie Systemów Politycznych Polski i Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Jest także wykładowcą w Instytucie Europeistyki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się zagadnieniami współczesnych systemów politycznych i partyjnych.

Publikował artykuły na temat polskiej sceny politycznej w prasie, m.in. w „Dzienniku”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Wprost”.

Autor książek pod tytułem: „Naród urojony” (2017, Biblioteka Liberté!), „Budowanie narodu. Przypadek Polski w latach 2015-2017” (2018, Biblioteka Liberté!) i „Mgła, emocje, paradoksy. Szkice o (polskiej) polityce” (2019, Biblioteka Liberté!).

Jarosław Gugała

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, prezenter telewizyjny.

W latach 90’ dyrektor I Programu TVP oraz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Reporter i prezenter Wiadomości oraz programów publicystycznych.

Od 2003 dziennikarz TV Polsat.

Prowadzący programy informacyjne, komentator i publicysta POLSAT NEWS.

Był szefem Wydarzeń oraz Pionu Publicystyki i Informacji TV POLSAT.

Współpracuje jako dziennikarz z wieloma tytułami prasowymi i rozgłośniami radiowymi.

Wykładowca dziennikarstwa: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet SWPS i Collegium Civitas.

W latach 1999-2003 dyplomata – ambasador RP w Urugwaju.

Absolwent iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich z ekonomii w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Hobby: piosenka literacka. Muzyk i autor tekstów oraz przekładów.

Współtwórca Zespołu Reprezentacyjnego wykonującego poezję śpiewaną i piosenki literackie.

Adam Szłapka

Igrzyska Wolności 2019

Polityk, politolog, poseł na Sejm VIII kadencji. Sekretarz generalny Nowoczesnej.

Były dyrektor Fundacji Projekt: Polska i ekspert w Kancelarii Prezydenta RP w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego.

Członek Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Csaba Toth

Igrzyska Wolności 2019

Strateg polityczny, dyrektor węgierskiego liberalnego think tanku Republikon Institute, członek zarządu Europejskiego Forum Liberalnego (ELF).

Anna Dziewit-Meller

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Polska dziennikarka o żydowskich i rosyjskich korzeniach.

Znana również jako prowadząca programów poświęconych literaturze w radiu Chilli Zet oraz stacji TVN.

Jest również autorką – jak dotąd opublikowane zostały m.in. jej współautorskie zbiory wywiadów jak „Głośniej! Rozmowy z pisarkami”, powieść „Disko” oraz „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji”, którą napisała wraz ze swoim mężem.

W 2016 roku Dziewit-Meller zaczęła prowadzić kanał internetowy poświęcony książkom bukbuk.pl. Współpracuje również z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Magda Melnyk

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Publicystka, analityczka i reportażystka.

Członkini redakcji „Liberté!”.

Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Specjalizuje się w obszarze państw hispanojęzycznych, transformacjach ustrojowych, ruchach społecznych i prawach kobiet.

Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Plusie Minusie”, „Wysokich Obcasach”, portalach „Polityki” i „Newsweeka”

Nakładem wydawnictwa LIBERTÉ! w 2019 roku ukazała się jej książka o nacjonalizmach w Hiszpanii pt. „Dlaczego Hiszpania trzeszczy?”.

Sylwia Gregorczyk-Abram

Igrzyska Wolności 2019

Adwokatka, specjalizuje się w postępowaniach i sądowych, prawie cywilnym i karnym. Współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy” oraz członkini zarządu Stowarzyszenia im. Profesora Zbigniewa Hołdy.

Od kwietnia 2016 roku jest koordynatorką do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Od wielu lat współpracuje w sposób stały z organizacjami i inicjatywami społecznymi, które podejmują próby przeprowadzania zmian systemowych oraz organizuje dla nich wsparcie finansowe. W swojej działalności pro bono realizuje misję wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. W 2016 została nagrodzona tytułem prawnika pro bono.

W ramach KOS reprezentuje sędziów SN i NSA powyżej 65. roku życia w postępowaniach mających na celu zablokowanie usunięcie ich ze stanu czynnego na podstawie ustawy o SN z 2017 roku.

Występuje także przed TSUE w postępowaniach wywołanych zadanymi przez SN pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi niezależności sądownictwa.

Błażej Lenkowski

Igrzyska Wolności 2019

Politolog, publicysta, przedsiębiorca. Twórca i prezes zarządu Fundacji Liberté!, wydawcy czasopisma „Liberte!”

Leszek Jażdżewski

Igrzyska Wolności 2019

Polski politolog, publicysta, redaktor naczelny „Liberté!”.  Ekspert ds. polityki międzynarodowej, Członek Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego. Współautor książek: „Liberal reflections on life chances and social mobility in Europe” oraz „Democracy in Europe Of the People, by the People, for the People?”. Jest zaangażowanym społecznikiem, m.in. wiceprezesem Fundacji Industrial wiceprzewodniczącym Forum Liberalnego, sekretarzem Towarzystwa Integracji Transportu, członkiem rady Think–Tanku, członkiem European Convention on Liberal Democracy, wspólnie z m.in. Robertem Kaganem, indywidualnym członkiem LYMEC–European Liberal Youth. Uznany przez Fundację „Teraz Polska” za jednego z 25 liderów na kolejnych 25 lat.

Katarzyna Lubnauer

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Przewodnicząca Nowoczesnej, jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Klubu PO-KO.

Dr matematyki, nauczyciel akademicki, polityczka, posłanka VIII kadencji sejmu, kandydatka z 2 miejsca w wyborach do sejmu z Warszawy.

Jedna z liderek inicjatywy ustawodawczej „Świecka Szkoła”.

Liberałka. Czasem feministka.

Sławomir Sierakowski

Igrzyska Wolności 2019

Polski socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

Ukończył MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda. Obecnie Richard von Waizsäcker Fellow w Robet Bosch Academy w Berlinie.

Jest członkiem zespołu „Polityki”, stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”.

Adam Wajrak

Igrzyska Wolności 2017, Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, przyrodnik, podróżnik.

Działacz na rzecz ochrony przyrody.

Autor książek o tematyce przyrodniczej m.in.: „Wilki”, „Lolek”, „Umarły las” czy „To zwierzę mnie bierze”.

Honorowy obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej.

Nagrodzony medalem Ligi Ochrony Przyrody.

Magdalena M. Baran

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Doktor filozofii, historyk idei, publicystka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi.

Doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, prowadziła gościnne wykłady na Uniwersytecie w Siegen, Julius-Maximilians-Universität w Würzburu oraz Uniwersytecie w Murcji.

Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą.

Autorka książek Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą (Liberté! 2018) oraz Oblicza wojny (Arbitror 2018).

Pracuje nad kolejną książką zatytułowaną The Tools of War oraz nad serią wywiadów Opowiedz mi Polskę…

Zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika Liberté!

Prelegenci

Bartosz Szydłowski

Igrzyska Wolności 2019

Reżyser, menedżer kultury, inicjator wielu idei kulturalnych, którymi udaje mu się inspirować innych i przede wszystkim nadawać im kształt realny. Jedenaście lat temu stworzył autorską formułę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który pod jego przewodnictwem ewoluował do najważniejszego teatralnego wydarzenia w Polsce...

Przeczytaj więcej

Lech Wałęsa

Igrzyska Wolności 2019

Polityk i działacz związkowy, czołowy opozycjonista w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w 1983 laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995...

Przeczytaj więcej

Krystian Lupa

Igrzyska Wolności 2019

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych; scenograf, grafik, dramaturg, tłumacz oraz profesor sztuki teatralnej. Studiował grafikę na krakowskim ASP, reżyserię w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej i reżyserię dramatu w  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie...

Przeczytaj więcej

Agnieszka Holland

Igrzyska Wolności 2019

Wybitna polska reżyserka i scenarzystka filmowa i telewizyjna. Karierę filmową rozpoczęła od współpracy z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą jako mentorem.

Przeczytaj więcej

Jerzy Stuhr

Igrzyska Wolności 2019

Aktor i reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, juror w międzynarodowych festiwalach filmowych, autor 8 książek, działa od ponad 20 lat charytatywnie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (od 1988) oraz Polskiej Akademii Filmowej, nagradzany wielokrotnie jako aktor i reżyser oraz autor scenariuszy...

Przeczytaj więcej

Maciej Stuhr

Igrzyska Wolności 2019

Polski aktor filmowy i teatralny. Z sukcesem bierze udział również w produkcjach serialowych najwyższej próby. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia aktorskie w krakowskiej PWST...

Przeczytaj więcej

Magda Mołek

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka i prezenterka telewizyjna z 25-letnim stażem. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Od 12 lat prowadzi autorskie rozmowy w programie „W roli głównej” w TVN Style...

Przeczytaj więcej

Joanna Bator

Igrzyska Wolności 2019

Pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Dla literatury porzuciła pracę akademicką i publicystyczną. Pracowała wcześniej na uniwersytetach w Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Jako wolny strzelec pisała felietony i eseje do „Gazety Wyborczej” i innych pism...

Przeczytaj więcej

Sylwia Chutnik

Igrzyska Wolności 2019

Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa.
Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Laureatka nagród literackich i społecznych...

Przeczytaj więcej

Elżbieta Bieńkowska

Igrzyska Wolności 2019

Europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Komisji Europejskiej Przewodniczącego Jeana-Claude Juncker'a. W latach 2007–2013 Minister Rozwoju Regionalnego RP a od 2013 do 2014 r. także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury i Rozwoju w Rządzie Premiera Donalda Tuska...

Przeczytaj więcej

Janina Ochojska

Igrzyska Wolności 2019

Pracowniczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, europarlamentarzystka. Absolwentka Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowniczka laboratorium astronomicznego Polskiej Akademii Nauk.

Przeczytaj więcej

Marta Zdanowska

Igrzyska Wolności 2018

Literaturoznawczyni, redaktorka, animatorka kultury. Współtworzy fundację Łódzki Szlak Kobiet i grupę Kolektyw Szechiny. Pracuje w Domu Literatury w Łodzi... 

Przeczytaj więcej

Cezary Michalski

Igrzyska Wolności 2019

Cezary Michalski, pisarz, publicysta. Ur. 1963 w Toruniu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i slawistykę na Sorbonie...

Przeczytaj więcej

Agata Dąmbska

Igrzyska Wolności 2019

Współprowadzi od 2011 roku niezależny think tank Forum Od-nowa, projektujący i wdrażający zmiany systemowe w sektorze publicznym – głównie w samorządach, ale też administracji centralnej i finansach publicznych.

Przeczytaj więcej

Zuzanna Radzik

Igrzyska Wolności 2019

Teolożka, publicystka, członkini zarządu Forum Dialogu, organizacji od ponad dwudziestu lat zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim...

Przeczytaj więcej

Michał Sapota

Igrzyska Wolności 2019

Prezes HRE Investments

Przeczytaj więcej

Filip Katner

Igrzyska Wolności 2019

Prawnik, działacz społeczny i przedsiębiorca. Strateg ds. Komunikacji Społecznej w Pracowni Pacyfika. Członek zespołu Uchodźcy.info...

Przeczytaj więcej

Beata Nowicka

Igrzyska Wolności 2019

Ukończyła iranistykę na UJ, dziennikarka. Przez ostatnie 20 lat przeprowadziła setki wywiadów z wyjątkowymi Polakami ze świata sztuki, polityki show biznesu...

Przeczytaj więcej

Dariusz Szwed

Igrzyska Wolności 2019

Członek Rady Programowej Instytutu Lecha Wałęsy, Koordynator Sieci Miast Progresywnych. Główny Ekspert projektu UE Horyzont 2020 SCORE (Supporting Consumer Ownership in Renewable Energies)...

Przeczytaj więcej

Paweł Jarosiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Pełni funkcję sekretarza Polskiego Komitetu ds. Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO. Od 2018 roku pracuje jako redaktor pomocniczy w czasopiśmie naukowym Ecohydrology&Hydrobiology...

Przeczytaj więcej

Franek Sterczewski

Igrzyska Wolności 2019

Architekt, aktywista, działacz społeczny. Inicjator poznańskiego Łańcucha Światła w obronie niezawisłości sądownictwa. Absolwent Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu...

Przeczytaj więcej

Janusz Nagiecki

Igrzyska Wolności 2019

Urodził się w 1952 r. w Pabianicach i w tym mieście ukończył szkołę podstawową nr. 9. W roku 1967 wyjechał do Szczecina, gdzie ukończył Zasadniczą Szkołę Budowy Okrętów, a następnie Technikum Budowy Okrętów. Pracował jako ślusarz, spawacz, monter kadłubów okrętowych, referent do spraw…

Przeczytaj więcej

Łukasz Dąbroś

Igrzyska Wolności 2019

Doktorant w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent ekonomii oraz ekonomicznej analizy prawa w tej samej uczelni. Interesuje się polityką gospodarczą i społeczną, ekonomią instytucjonalną, ekonomiczną analizą prawa oraz historią
gospodarczą.

Przeczytaj więcej

Maciej Kowalczyk

Igrzyska Wolności 2019

Socjolog z wykształcenia. Posiada doświadczenie w pracy na rzecz samorządów i społeczności lokalnych zdobyte podczas sporządzania dokumentów strategicznych i badawczych. Był inicjatorem i prowadzącym wiele procesów konsultacji społecznych...

Przeczytaj więcej

Maria Góralska

Igrzyska Wolności 2019

Siedemnastoletnia aktywistka, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Jej głównym celem jest uświadamianie ludzi ludzi o kryzysie klimatycznym oraz walka o zmiany zarówno na poziomie indywidualnym jak i systemowym...

Przeczytaj więcej

Jolanta Itrich-Drabarek

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych UW (1986). Doktor nauk humanistycznych (1990). Doktor habilitowany nauk społecznych, profesor zwyczajny (2018), politolog...

Przeczytaj więcej

Paweł Cywiński

Igrzyska Wolności 2019

Orientalista, kulturoznawca, geograf. Współtwórca Fundacji Polska Gościnność, która zajmuje się pomocą bezpośrednią uchodźcom w ramach inicjatywy Chlebem i Solą oraz prowadzi największy polskojęzyczny portal na temat uchodźców Uchodźcy.info. Współtwórca projektu post-turysta.pl...

Przeczytaj więcej

Wawrzyniec Smoczyński

Igrzyska Wolności 2019

Twórca Polityki Insight, wiodącego dostawcy analiz polityczno-gospodarczych w Polsce. Wcześniej przez 13 lat pracował jako redaktor i dziennikarz, pisał o sprawach międzynarodowych, polityce unijnej i światowej gospodarce...

Przeczytaj więcej

Katarzyna Niewczas

Igrzyska Wolności 2019

Edukatorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, trenerka, autorka scenariuszy warsztatów edukacyjnych. W swojej pracy poszukuje metod, które angażują uczestników i pozwolą im zdobywać nową perspektywę i wiedzę...

Przeczytaj więcej

Michał Kamiński

Igrzyska Wolności 2019

Poseł na Sejm 1997 -2004, 2015-2019. Poseł do PE 2004 -2007, 2009 -2014. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 2007-2009. Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera 2015...

Przeczytaj więcej

Marcin Olender

Igrzyska Wolności 2019

Menadżer ds. Polityk Publicznych i Relacji Rządowych dla regionu centralnej i wschodniej Europy w polskim oddziale Google. Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego...

Przeczytaj więcej

Sławomir Witold Nitras

Igrzyska Wolności 2019

Polski polityk, politolog. Poseł na Sejm V, VI i VIII kadencji. W latach 2009–2014 poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji...

Przeczytaj więcej

Anna Wacławik-Orpik

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka Radia TOK FM. Autorka audycji "Wywiad pogłębiony" i "Andymateria" we współpracy z Andą Rottenberg oraz książek „Życie-zderzenie czołowe” i „Z krwi, kości i wiary"...

Przeczytaj więcej

Monika Mamulska

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Łódzkim i Studiów Zarządzania na Université Jean Moulin Lyon III we Francji. Przedsiębiorca i manager, współwłaścicielka Biura Tłumaczeń Specjalistycznych ArcusLink...

Przeczytaj więcej

Joanna Mucha

Igrzyska Wolności 2019

W 2001 r. ukończyła Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim, w 2006 r. również na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia podyplomowe z ekonomiki zdrowia, a w 2007 r. obroniła doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z zakresu problematyki ekonomii opieki zdrowotnej.

Przeczytaj więcej

Agnieszka Muras

Igrzyska Wolności 2018

Działaczka społeczna, ekspertka miejska, edukatorka, koordynatorka projektów związana z sektorem pozarządowym w Polsce i za granicą.Początki zaangażowania społecznego testowała w obszarze edukacji kulturalnej, obywatelskiej i miejskiej współtworząc Świetlicę Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie...

Przeczytaj więcej

Ewa Sufin-Jacquemart

Igrzyska Wolności 2019

Członkini Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet, prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, członkini Zarządu Zielonej Fundacji Europejskiej przy Parlamencie Europejskim...

Przeczytaj więcej

Michał Hetmański

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożyciel i analityk ds. energii i transportu w Fundacji Instrat. Ekspert w dziedzinie dekarbonizacji i transformacji energetycznej, pasjonat otwartych danych i transparentności...

Przeczytaj więcej

Paula Sawicka

Igrzyska Wolności 2019

Psycholożka, była nauczycielka akademicka, tłumaczka języka angielskiego. W latach 70. i 80. związana z opozycją demokratyczną, po roku ’89 zaangażowana w  odbudowę społeczeństwa obywatelskiego, tworzenie nowej, wolnej, „normalnej” Polski...

Przeczytaj więcej

Maia Mazurkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożycielka i członkini zarządu odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo i walkę z dezinformacją Alliance4Europe. Koordynatorka Frontu Europejskiego i Wojowników Klawiatury...

Przeczytaj więcej

Anna Desogus

Igrzyska Wolności 2019

Konsultantka i edukatorka w dziedzinie zero waste, którą woli nazywać po prostu odpowiedzialnym postępowaniem z odpadami, poczynając od zapobiegania ich powstawaniu. Współpracuje zarówno z sektorem prywatnym, publicznym, jak i organizacjami  pozarządowymi...

Przeczytaj więcej

Marcin Meller

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia historyk, absolwent Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-2003 reporter tygodnika „Polityka", pracujący często jako korespondent wojenny...

Przeczytaj więcej

Michał Rusinek

Igrzyska Wolności 2019

Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie zajmuje się retoryką i prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing...

Przeczytaj więcej

Radosław Sikorski

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Wykładowca (Senior Fellow) na Uniwersytecie Harvarda oraz doradca w grupie Eurasia. Były minister obrony (2005-2007), minister spraw zagranicznych (2007-2014) i marszałek Sejmu (2014-2015)...

Przeczytaj więcej

Łukasz Orbitowski

Igrzyska Wolności 2019

Pisarz. Autor siedmiu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Exodus”, „Tracę ciepło”. W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TV Kultura prowadzi program „Dezerterzy”...

Przeczytaj więcej

Eliza Michalik

Igrzyska Wolności 2019

Przez 12 lat prowadziła trzy autorskie programy publicystyczne na antenie Telewizji Superstacja. Od lat komentuje sprawy społeczne i polityczne, szczególnie angażując się w obronę praw kobiet i wolności słowa...

Przeczytaj więcej

Bartosz Węglarczyk

Igrzyska Wolności 2019

Karierę rozpoczął jako redaktor i korespondent zagraniczny w Moskwie, Brukseli i Waszyngtonie. Był szefem departamentu zagranicznego "Gazety Wyborczej", gdzie kontynuuje pracę do 2011 r. W latach 2013–2016 Bartosz Węglarczyk zostaje zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita"...

Przeczytaj więcej

Ewa Łętowska

Igrzyska Wolności 2019

Profesor doktor habilitowany nauk prawnych. Członkini rzeczywista PAN, członkini korespondent PAU,  dr h.c. multi. Pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011)...

Przeczytaj więcej

Jerzy Bralczyk

Igrzyska Wolności 2019

Polonista, językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego...

Przeczytaj więcej

Robert Makłowicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, podróżnik, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej...

Przeczytaj więcej

Justyna Kopińska

Igrzyska Wolności 2019

Reporterka, socjolożka. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International - Pióro Nadziei...

Przeczytaj więcej

Leszek Balcerowicz

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, były prezes Narodowego Banku Polskiego. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej. Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych...

Przeczytaj więcej

Aleksandra K. Wiśniewska

Igrzyska Wolności 2019

Pracownik humanitarny odpowiadający na konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie. Zaczynała od zabezpieczania tonących łodzi uchodźców na Morzu Śródziemnym i prowadzenia schroniska dla rodzin w obozie Moria. Następnie prowadziła badania dla parlamentu brytyjskiego w ukrytych obozach we Francji...

Przeczytaj więcej

Areta Szpura

Igrzyska Wolności 2019

Specjalistka od zadań niemożliwych. Prekursorka polskiej blogosfery i social media. Ubierała Justina Biebera, a teraz pełnoetatowo ratuje planetę...

Przeczytaj więcej

Grażyna Kopińska

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia – filolog, bohemistka. Dziesięć lat pracowała w Instytucie Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. W pierwszych wolnych wyborach do samorządu lokalnego, w 1990 r. wybrana na radną gminy Warszawa-Mokotów z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Przeczytaj więcej

Agnieszka Graff

Igrzyska Wolności 2019

Adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, autorka esejów i książek o prawach kobiet i płci w polskim dyskursie publicznym...

Przeczytaj więcej

Joanna Kos-Krauze

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Reżyserka i scenarzystka, przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich. Część filmów współtworzyła z mężem Krzysztofem Krauze...

Przeczytaj więcej

Iza Bartosz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka, polonistka, redaktor naczelna wydawnictwa OsnoVa. Karierę dziennikarską rozpoczynała w dzienniku „Życie“...

Przeczytaj więcej

Sebastian Fabijański

Igrzyska Wolności 2019

Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie...

Przeczytaj więcej

Paweł Rabiej

Igrzyska Wolności 2019

Absolwent filologii polskiej, studiów dziennikarstwa i psychologii przywództwa. Współzałożyciel partii Nowoczesna, członek jej zarządu (2015-2017) i rzecznik. Członek Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji (2017-2018).

Przeczytaj więcej

Marta Makuch

Igrzyska Wolności 2019

Zastępca Prezydenta Miasta Słupska. Wieloletnia działaczka organizacji pozarządowych, zaangażowana w szereg działań prospołecznych, także ukierunkowanych na aktywizację lokalnych społeczności...

Przeczytaj więcej

Paweł Łysak

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii UW oraz Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST. Wyreżyserował ponad 30 spektakli na scenach teatrów Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Lublina, Łodzi i Torunia oraz siedemdziesiąt słuchowisk radiowych...

Przeczytaj więcej

Zuzanna Nowicka

Igrzyska Wolności 2019

Studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W wolnych chwilach działa na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, doświadczenie zdobywała między innymi w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w Fundacji im. Bronisława Geremka, stacji TVN i przy kampani sexedpl...

Przeczytaj więcej

Krystyna Skarżyńska

Igrzyska Wolności 2019

Profesor psychologii, pracuje w SWPS - Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Specjalizuje się w badaniu potocznych przekonań i postaw. Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych w czasopismach polskich i międzynarodowych i kilkunastu książek...

Przeczytaj więcej

Wadim Tyszkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Polski  samorządowiec, przedsiębiorca, od 2002 roku prezydent Nowej Soli. Ukończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej na Politechnice Warszawskiej...

Przeczytaj więcej

Redbad Klynstra-Komarnicki

Igrzyska Wolności 2019

Polski aktor i reżyser. W 1994 ukończył studia aktorskie w PWST w Warszawie...

Przeczytaj więcej

Xawery Żuławski

Igrzyska Wolności 2019

Polski reżyser i scenarzysta filmowy. W 1995 ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Jan Hartman

Igrzyska Wolności 2019

Polski filozof, polityk i publicysta. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, szef Zakładu Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu...

Przeczytaj więcej

Władysław Frasyniuk

Igrzyska Wolności 2019

Polski polityk, przedsiębiorca, działacz opozycji w PRL. Poseł na Sejm I, II i III kadencji. Do NSZZ „Solidarność” wstąpił w 1980 roku...

Przeczytaj więcej

Maciej Kisilowski

Igrzyska Wolności 2019

Profesor Prawa i Zarządzania Publicznego w Central European University (CEU) a także dyrektor CEU EMBA – elitarnego programu dla menadżerów wyższego szczebla. W swoich badaniach koncentruje się na styku prawa, zarządzania publicznego i strategii...

Przeczytaj więcej

Witold Drożdż

Igrzyska Wolności 2019

Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych w Orange Polska. Członek Rady Fundacji Orange...

Przeczytaj więcej

Tomasz Kasprowicz

Igrzyska Wolności 2019

Wiceprezes Fundacji Res Publica. Partner w Gemini. Redaktor w Liberte! oraz Res Publica Nowa...

Przeczytaj więcej

Agnieszka Rozner

Igrzyska Wolności 2019

Filozofka polityki, komentatorka i publicystka. Członkini zespołu politycznego Fundacji Szkoła Liderów...

Przeczytaj więcej

Marta Lempart

Freedom Games 2019

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Działaczka opozycji demokratycznej – organizatorka i uczestniczka protestów w obronie demokracji i praw człowieka, inicjatorka i koordynatorka krajowa Czarnego Poniedziałku 3/10/2016 - masowych i skutecznych, oddolnych protestów przeciw zakazowi aborcji...

Przeczytaj więcej

Natalia Piórczyńska

Igrzyska Wolności 2019

Literaturoznawczyni, piarowiec. Wykładowczyni przedmiotów związanych z komunikacją i nowymi mediami. Popularyzatorka kultury czytania...

Przeczytaj więcej

Dominika Wielowieyska

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Absolwentka warszawskiego LO im. Józefa Wybickiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (wydział Wiedzy o Teatrze). Uzyskała też tytuł MBA w Międzynarodowej Szkole Zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego. Stypendystka amerykańskiej fundacji The National Forum Foundation (dziś The Freedom House)...

Przeczytaj więcej

Paweł Oksanowicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz radiowy i telewizyjny z ponad 20-letnim doświadczeniem. Pracował dla: RMF.FM, Radia Zet, Radia PIN, Radia Kolor. Obecnie - w MUZO.FM...

Przeczytaj więcej

Maciej Okraszewski

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz specjalizujący się w tematyce iberoamerykańskiej oraz przestępczości międzynarodowej. Pisze dla "Polityki", "Gazety Wyborczej" oraz Onetu.

Przeczytaj więcej

Łukasz Grzesiczak

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz i politolog specjalizujący się w tematyce Europy Środkowej. Na stałe związany z magazynem „Holistic.News”, współpracownik słowackiego czasopisma „Kapitál”...

Przeczytaj więcej

Michał Zabłocki

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, pisarz i aktywista środowiskowy. Od ponad 15 lat pracuje dla różnych mediów w Europie. Przez 13 lat związany był z Polską Agencją Prasową, dla której w latach 2010-2012 napisał PAP z Pragi i Bratysławy ponad 1500 korespondencji...

Przeczytaj więcej

Marek Miller

Igrzyska Wolności 2019

Teaching Fellow w Google News Lab, CEE. Obserwator mediów i dziennikarz z 16-letnim stażem. Przez dużą część tego czasu pracował dla największego wydawcy prasy regionalnej w Polsce - Polska Press Grupa - gdzie miał możliwość praktycznej obserwacji procesu cyfrowej transformacji dziennikarstwa od samego początku...

Przeczytaj więcej

Anna Augustynowicz

Igrzyska Wolności 2019

Polska reżyserka teatralna. Od 1992 dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie...

Przeczytaj więcej

Michał Kobosko

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Polski dziennikarz. Senior Advisor i Country Representative w amerykańskim think-tanku Atlantic Council. Przez ponad 20 lat współtworzył polski rynek medialny...

Przeczytaj więcej

Katarzyna Szymielewicz

Igrzyska Wolności 2019

Prawniczka specjalizująca się problematyce praw człowieka i nowych technologii. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, a także wiceprzewodnicząca European Digital Rights.

Przeczytaj więcej

Mateusz Sabat

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, menedżer, ekspert w zakresie zarządzania i komunikacji. Obecnie prowadzi działalność doradczą i agencję marketingu internetowego...

Przeczytaj więcej

Justyna Glusman

Igrzyska Wolności 2019

Pełni funkcję dyrektora-koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w urzędzie m.st. Warszawy. Odpowiada za politykę klimatyczną oraz zarządzanie terenami zieleni. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Economics and Political Science...

Przeczytaj więcej

Mirosław Proppé

Igrzyska Wolności 2019

Prezes WWF Polska. Pełnił funkcję partnera i szefa zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej...

Przeczytaj więcej

Andrzej Kompa

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Nauczyciel akademicki, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ ds. jakości kształcenia. Historyk, bizantynista, starożytnik, działacz opozycji ulicznej w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Joanna Sadzik

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia WIOSNA, organizującego Szlachetną Paczkę, jednego z największych ogólnopolskich programów społecznych oraz Akademię Przyszłości – nowatorski program edukacyjny dla dzieci w wieku szkolnym.

Przeczytaj więcej

Benedykt Węgrzyn

Igrzyska Wolności 2019

Od 2002 roku wójt gminy Dobra w województwie małopolskim. Członek Rady Interesariuszy Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie...

Przeczytaj więcej

Piotr Feliński

Igrzyska Wolności 2019

Burmistrz Miasta Świdwin. Magister historii Uniwersytetu Szczecińskiego, absolwent studiów podyplomowych z zakresu administracji i prawa samorządowego oraz prawa podatkowego i rachunkowości...

Przeczytaj więcej

Dominik Kwiatkowski

Igrzyska Wolności 2019

Prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni. Specjalista w zakresie pozyskiwania i rozliczania funduszy krajowych i zagranicznych...

Przeczytaj więcej

Paweł Kaczmarczyk

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego oraz adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW...

Przeczytaj więcej

Jacek Żakowski

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2015, Igrzyska Wolności 2019

Publicysta "Polityki", komentator "Gazety Wyborczej" i Wirtualnej Polski. Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas, gospodarz Concilium Civitas i redaktor jej „Almanachu”. Obecnie też autor piątkowych "Poranków TOK FM”, a do niedawna programów „Rozmowa dnia” i „ReDakcja” w Superstacji...

Przeczytaj więcej

Zbigniew Jakubas

Igrzyska Wolności 2019

Przedsiębiorca, biznesmen i inwestor. Z fiskusem rozlicza się w Polsce. Spółki przez niego kontrolowane zatrudniają około 12 tysięcy osób. Rocznie odprowadzają około 100 mln zł podatków. Angażuje się w inicjatywy mające na celu wzmocnienie potencjału polskiej gospodarki i ułatwiające polskim przedsiębiorcom ekspansję zagraniczną...

Przeczytaj więcej

Anna Czerwińska

Igrzyska Wolności 2019

Kuratorka wystawy czasowej dla dużych i małych dorosłych pt. „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania
niepodległości", kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN...

Przeczytaj więcej

Bogdan Szymanik

Freedom Games 2019

Księgarz i wydawca. W 1989 roku założył firmę księgarską BOSZ zajmującą się w początkowym okresie sprzedażą książek i prasy niezależnej...

Przeczytaj więcej

Renata Sokol Jurković

Freedom Games 2019

Koordynatorka największego oddziału Partii Pametno i członkini zarządu prezydenckiego. Obecnie pracuje w Wydziale ds. Rozwoju Produktów i Zastosowań Klimatycznych w Chorwackiej Służbie Meteorologicznej i Hydrologicznej ds. Analizy danych klimatycznych i badań wpływu meteorologicznego...

Przeczytaj więcej

Wojciech Kostrzewa

Igrzyska Wolności 2019

CEO polsko-brytyjskiego fintechu Billon Group. Prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu. Zasiada w radzie nadzorczej m.in. spółek Grupy Ergo Hestia, radzie dyrektorów szwajcarskiej grupy Stadler Rail...

Przeczytaj więcej

Mikołaj Mirowski

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Historyk, publicysta, pracownik Muzeum Historii Polski. W Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi projekt „Warszawa dwóch Powstań”. Naukowo zajmuje się historią ZSRR lat 1917–1941, a także tematyką stosunków polsko-żydowskich...

Przeczytaj więcej

Karolina Sulej

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka – wolny strzelec, reporterka związana z Wysokimi Obcasami, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań na Modą i Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017)...

Przeczytaj więcej

Jerzy Wójcik

Igrzyska Wolności 2019

Prezes i były zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, wiodącej codziennej gazety w Polsce, która została założona w 1989 roku jako pierwsze niezależne media w Europie Wschodniej. Dziś, z 190 000 subskrybentów, Gazeta Wyborcza zajmuje wiodącą pozycję na rynku subskrypcji cyfrowych - 15. miejsce na świecie w Global Digital Subscribe Report...

Przeczytaj więcej

Agnieszka Sadowska-Konczal

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorantka w dziedzinie nauk społecznych. Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste oraz inicjatorka akcji #zwłasnymkubkiem...

Przeczytaj więcej

Rafał Gawin

Igrzyska Wolności 2019

Poeta, konferansjer, redaktor, felietonista i reanimator kultury. Opublikował 3,5 książki poetyckiej, niebawem ukaże się jego poemat "Jem mięso". W "Liberte!" prowadzi "Wiersz wolny"...

Przeczytaj więcej

Sławomir Kalinowski

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, w latach 2002-2018 związany z Katedrą Ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od 2018 roku pracownik IRWiR PAN w Warszawie, od 2019 kierownik Zakładu Ekonomii Wsi...

Przeczytaj więcej

Katarzyna Młynek

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor programowa THINKTANK, autorka tekstów, moderatorka debat i konferencji naukowych. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii (KUL) oraz absolwentką psychologii (UMCS). W swojej pracy badawczej łączy wiedzę z obu ukończonych kierunków...

Przeczytaj więcej

Zbigniew Gajewski

Igrzyska Wolności 2019

Partner w Ośrodku dialogu i analiz THINKTANK. Pomysłodawca i skuteczny realizator wielu nowatorskich przedsięwzięć społecznych i biznesowych. Z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Były pracownik naukowy, dziennikarz, redaktor i wydawca...

Przeczytaj więcej

Jacek Kozłowski

Igrzyska Wolności 2019

Ekspert ds. samorządu terytorialnego, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych w Rutgers University (USA), wykłada administrację publiczną w Collegium Civitas. W latach 1979-1989 uczestnik opozycji demokratycznej, redaktor „Przeglądu Politycznego”...

Przeczytaj więcej

Joanna Żarnoch-Chudzińska

Igrzyska Wolności 2019

Redaktorka naczelna "Wyborczej" w Łodzi. Od 1995 roku związana z "Gazetą Wyborczą". Pracowała jako dziennikarka, reporterka, redaktorka w redakcjach zielonogórskiej, poznańskiej, lubelskiej...

Przeczytaj więcej

Dorota Głowacka

Igrzyska Wolności 2019

Prawniczka w Fundacji Panoptykon, w której zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną praw człowieka w kontekście nowoczesnych technologii, w szczególności swobody wypowiedzi i prawa do prywatności...

Przeczytaj więcej

Jan Krzysztof Bielecki

Igrzyska Wolności 2019

Przewodniczący Rady Doradczej Partnerów EY Polska. Były Premier Rzeczpospolitej Polskiej, Minister ds. Integracji Europejskiej, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności oraz Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie, jest obecny w życiu politycznym i gospodarczym Polski od ponad 20 lat...

Przeczytaj więcej

Witold Bereś

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy i teatralny oraz producent filmowy. Autor o dużym doświadczeniu medialnym: w czasach komunizmu redagował niezależną, podziemną prasę, w latach 90. XX wieku pracował w „Tygodniku Powszechnym” Jerzego Turowicza i współpracował z Radiem Wolna Europa...

Przeczytaj więcej

Krzysztof Burnetko

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, publicysta, scenarzysta. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, w czasach okresie Polski komunistycznej współredagował opozycyjne, podziemne pismo „Promieniści”, w latach 1988-2005 pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego” (m.in. jako szef działu politycznego), następnie związał się z tygodnikiem „Polityka”...

Przeczytaj więcej

Artur Więcek „Baron”

Igrzyska Wolności 2019

Reżyser filmowy i teatralny, prezes Fundacji Świat ma Sens. Twórca takich filmów kinowych jak wielokrotnie nagradzany w świecie debiut – „Anioł w Krakowie” (2002) – m.in. nagroda za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Nagroda Publiczności na festiwalu Filmów Polskich w Chicago...

Przeczytaj więcej

Tomasz Organek

Igrzyska Wolności 2019

Lider zespołu ØRGANEK, autor tekstów, opowiadań i muzyki. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego...

Przeczytaj więcej

Adam Ringer

Igrzyska Wolności 2019

Dziecko powojennej Warszawy, emigrant roku 1968. W Szwecji, pracował na wydziale nauk politycznych Uniwersytetu Sztokholmskiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych porzucił karierę akademicką i przeszedł do businessu.  Został konsultantem i członkiem rad nadzorczych wielu szwedzkich firm robiących interesy z Polską. Po kilku latach wrócił na stałe do Warszawy...

Przeczytaj więcej

Sebastian Rejak

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor biura AJC Central Europe. Wcześniej przez 11 lat pracował w polskim MSZ w dziedzinie stosunków polsko-żydowskich; w latach 2013-2016 pełnił funkcję specjalnego wysłannika Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. stosunków z diasporą żydowską...

Przeczytaj więcej

Aleksandra Pucułek

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz filologii polskiej ze specjalizacją teatrologiczną i edytorską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dziennikarka "Gazety Wyborczej" najpierw w Lublinie, potem w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Marcin Gołaszewski

Igrzyska Wolności 2019

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, liberał. Nauczyciel akademicki, literaturoznawca specjalizujący się w literaturze opozycyjnej w III Rzeszy. Stypendysta w programie MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, laureat Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizator programu FUGA Narodowego Centrum Nauki, liczne stypendia fundacji krajowych i zagranicznych...

Przeczytaj więcej

Paweł Rutkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz łódzkiego oddziału Gazety Wyborczej, okazjonalnie prozaik. W 2016 roku obronił doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Autor książki pt. „Słowo i świat. Globalizacja w literaturze i literaturoznawstwie”...

Przeczytaj więcej

Julia Maciocha

Igrzyska Wolności 2019

Aktywistka, feministka, lesbijka działająca na rzecz walki z przemocą i dyskryminacją. Prezeska zarządu Fundacji Wolontariat Równości, która koordynuje działania związane z organizacją Parady Równości...

Przeczytaj więcej

Wiktor Schmidt

Igrzyska Wolności 2019

Prezes wykonawczy Netguru, firmy konsultingowej, projektowania produktów i rozwoju oprogramowania, którą założył w 2008 roku. Netguru oferuje doradztwo, narzędzia i zasoby firmom o różnych kształtach i rozmiarach, aby tworzyć pięknie zaprojektowane produkty cyfrowe w sposób szybki i odpowiadający ich potrzebom...

Przeczytaj więcej

Krystian Jażdżewski

Igrzyska Wolności 2019

Profesor medycyny, genetyk, endokrynolog, twórca Programu Badamy Geny. Odkrył gen odpowiedzialny za raka tarczycy. Wraz z zespołem Warsaw Genomics odkrył unikalną metodę analizy genetycznej, dzięki której udało się ponad 20-krotnie zmniejszyć koszt wielogenowych testów genomowych...

Przeczytaj więcej

Dominika Maison

Igrzyska Wolności 2019

Profesor, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Główne obszary zainteresowań naukowych to: utajone postawy konsumenckie, nieświadome motywy i potrzeby, zachowania finansowe oraz badania skuteczności kampanii społecznych i CSR...

Przeczytaj więcej

Paulina Hennig-Kloska

Igrzyska Wolności 2019

Posłanka na sejm RP VIII kadencji, wybrana z listy Nowoczesna Ryszarda Petru. Obecnie Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych...

Przeczytaj więcej

Edyta Kocyk

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożycielka i Prezeska zarządu SiDLY, spółki technologicznej, twórcy innowacyjnego systemu teleopieki opartego na autorskiej opasce telemedycznej SiDLY Care, który został doceniony przez  kilka tysięcy użytkowników w całej Europie i uzyskał wiele międzynarodowych wyróżnień...

Przeczytaj więcej

Dariusz Standerski

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, prawnik, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Dyrektor programowy Wiosny i Komitetu Wyborczego Lewicy. Wiceprezes Fundacji Kaleckiego. Kandydat w wyborach do Sejmu RP, lider pilskiej listy Lewicy...

Przeczytaj więcej

Konrad Szołajski

Igrzyska Wolności 2019

Autor scenariuszy, słuchowisk i powieści. Reżyser filmów fabularnych („Człowiek z…” 1993, „Musisz żyć” 1997, „Operacja KOZA” 1999, „Kop głębiej” 2011 ) i dokumentalnych („I Bóg stworzył seks” 2011, „Walka z szatanem” 2015, „Dobra zmiana” 2018), książek: „Człowiek z krwi i kości” 1992, „Musisz żyć” 1998...

Przeczytaj więcej

Leszek Koczanowicz

Igrzyska Wolności 2019

Kulturoznawca, politolog, filozof. Pracuje w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, Filia we Wrocławiu. Zajmuje się kulturowymi kontekstami polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. Interesuje się filozofią kultury, współczesną kulturą i sztuką...

Przeczytaj więcej

Jarosław Makowski

Igrzyska Wolności 2019

Filozof, teolog, publicysta, miejski aktywista, radny miasta Katowice. W latach 2010-2015 szef think tanku Instytut Obywatelski w Warszawie. Swoje teksty publikuje w „Gazecie Wyborczej", „Rzeczpospolitej", „Polityce", „Tygodniku Powszechnym", „Znaku", „Liberte!"...

Przeczytaj więcej

Ralf Fröhlich

Igrzyska Wolności 2019

Prezydent LGBTI Liberals of Europe, sieci krajowych organizacji LGBTI w ścisłej współpracy z liberalnymi partiami politycznymi w ich kraju. Celem sieci jest rozwijanie i promowanie liberalnej polityki LGBTI oraz ułatwianie dialogu między partiami liberalnymi a społecznością LGBTI...

Przeczytaj więcej

Frédéric Martel

Igrzyska Wolności 2019

Francuski pisarz i dziennikarz, doktor nauk społecznych. Pełnił rolę attaché kulturalnego ambasady Francji w Stanach Zjednoczonych i Rumunii. Wykładał w ESSEC Business School, w Instytucie Nauk Politycznych Sciences-Po w Paryżu oraz gościnne na Uniwersytecie Harvarda...

Przeczytaj więcej

Christal Morehouse

Igrzyska Wolności 2019

W ramach Open Society Initiative for Europe (OSIFE) jest starszym specjalistą ds. Programu, odpowiedzialnym za wspieranie dialogu na wysokim szczeblu w państwach członkowskich UE. Dołączyła do Open Society Foundations w listopadzie 2015 r. W latach 2006-2015 pracowała dla Fundacji Bertelsmann w Niemczech, Brukseli i Waszyngtonie...

Przeczytaj więcej

Grzegorz Mackiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Prezydent Pabianic. Samorząd zna od podstaw - był przewodniczącym kilku komisji, przewodniczącym Rady Miejskiej, w latach 2011-2014 wiceprezydentem i od 2014 r. prezydentem miasta.
W 2018 r. został wybrany ponownie na stanowisko prezydenta, otrzymując w pierwszej turze 72 proc. głosów...

Przeczytaj więcej

Ewa Wójciak

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia filolog, od lat 70 jest współtwórczynią Teatru Ósmego Dnia — na początku studenckiego, a od lat 80 zawodowego teatru o silnym profilu społecznym i politycznym. Zdecydowane zaangażowanie i bezkompromisowość artystów TÓD szybko sprowadziły na nich represje polityczne ze strony władz PRL...

Przeczytaj więcej

Robert Sobiech

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor Centrum Polityki Publicznej w Collegium Civitas. Zajmuje się analizami i ewaluacją polityk publicznych, komunikacją społeczną i badaniami opinii publicznej. Pracował w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej...

Przeczytaj więcej

Anita Sowińska

Igrzyska Wolności 2019

Członkini zarządu Wiosna Roberta Biedronia, liderka regionu łódzkiego. Ekonomistka, absolwentka studiów podyplomowych MBA; specjalistka w zakresie zarządzania zmianami (Certified Professional in Accelarating Transitions; Climate-KIC)...

Przeczytaj więcej

Anna Ciarkowska

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia literaturoznawczyni i filolożka, z zamiłowania zbieraczka mikrohistorii, kolekcjonerka snów. Debiutowała tomem poetyckim _Chłopcy, których kocham._...

Przeczytaj więcej

Jacek Bożek

Igrzyska Wolności 2019

Z zawodu społeczny innowator. Ekspert w dziedzinie działań społecznych w obszarze ochrony środowiska i zwierząt. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie społeczeństwa obywatelskiego (2011)...

Przeczytaj więcej

Dorota Nieznalska

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku...

Przeczytaj więcej

Beata Moskal-Słaniewska

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka magisterskich dziennych studiów dziennikarskich oraz podyplomowych studiów z zakresu integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ponad 20 lat związana była z lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi mediami, była m.in. sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym „Wiadomości Świdnickich”...

Przeczytaj więcej

Anna Szybist

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowo Zarządzania Zasobami Ludzkimi WSZiB w Krakowie. Menadżerka kultury, organizatorka koncertów charytatywnych i akcji społecznych w Krakowie...

Przeczytaj więcej

Aleksandra Jarosz

Igrzyska Wolności 2019

Twórczyni gier niezależnych. Łączy psychologię, sztukę i design, aby stworzyć wartościowe doświadczenie. Jej najnowszy tytuł to „Fantastic Fetus” (www.fantasticfetus.com), która jest ciążową grą protestacyjną typu Tamagotchi, w której opiekujesz się ciężarną kobietą i tworzysz płód z supermocami...

Przeczytaj więcej

Hanna Cichy

Igrzyska Wolności 2019

Interesuje się finansami publicznymi, rynkiem pracy i polityką społeczną. Doktorantka w Katedrze Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka ekonomii i ekonomicznej analizy prawa na SGH...

Przeczytaj więcej

Kaja Kallas

Igrzyska Wolności 2019

Estońska polityczka. Obecnie przewodnicząca estońskiej Partii Reform. Wcześniej była posłanką do Parlamentu Europejskiego, gdzie jej głównym celem była strategia jednolitego rynku cyfrowego, polityka energetyczna i polityka konsumencka...

Przeczytaj więcej

Paulina Kieszkowska-Knapik

Igrzyska Wolności 2019

Od 20 lat doradza przedsiębiorcom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza prawa farmaceutycznego, ustawy refundacyjnej i ustawy o działalności leczniczej, najpierw pracując w międzynarodowych kancelariach, a od 2014 prowadząc wraz ze wspólnikami własną kancelarię KRK...

Przeczytaj więcej

Piotr Pacewicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, aktywista, doktor psychologii. W latach 80. redaktor podziemnego „Tygodnika Mazowsze”. Przy Okrągłym Stole sekretarz Bronisława Geremka w zespole „Solidarności” ds. reform politycznych. Jeden z założycieli "Gazety Wyborczej", w latach 1995-2010 jej wicenaczelny. Autor kilku tysięcy wywiadów, analiz,  reportaży i komentarzy, autor programu TV i książki "Pociąg osobowy"...

Przeczytaj więcej

Mirosław Sopek

Igrzyska Wolności 2019

Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Tytuł doktorski otrzymał na Wydziale Chemicznym w zakresie Chemii Teoretycznej. Pracował jako asystent i wykładowca na Politechnice Łódzkiej (modelowanie molekularne), Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej (e-commerce/kryptografia) oraz w Szkole Filmowej w Łodzi (grafika komputerowa)...

Przeczytaj więcej

Ewa Szmitka

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka socjologii UŁ, współzałożycielka Sieci Pizzerii Fiero, obecnie doradczyni przedsiębiorstw społecznych w Centrum Opus. Współzałożycielka Klubu Sportowego Kontra – jedynego w Łodzi i chyba w całej Polsce klubu sportowego zrzeszającego piłkarki, siatkarki i koszykarki amatorki...

Przeczytaj więcej

Anna Kurowska

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowana nauk społecznych, ekonomistka i politolog, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Autorka badań i publikacji z zakresu polityki rodzinnej, w szczególności instrumentów godzenia życia zawodowego z rodzinnym...

Przeczytaj więcej

Andrzej Leder

Igrzyska Wolności 2019

Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i obronił doktorat z filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się filozofią polityczną i filozofią kultury, stosując narzędzia fenomenologiczne i psychoanalityczne, zwłaszcza psychoanalizę Lacana...

Przeczytaj więcej

Alicja Pacewicz

Igrzyska Wolności 2019

Ekspertka edukacyjna i działaczka społeczna. Współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Szkoła z Klasą. Inicjatorka i współautorka licznych programów edukacyjnych: Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej (KOSS), Szkoła z Klasą 2.0, Nauczycielka I Klasa, Ślady Przeszłości, Młodzi Głosują, Solidarna Szkoła...

Przeczytaj więcej

Marta Poślad

Igrzyska Wolności 2019

Politolożka i socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i University of Cambridge. W 2005 r. współtworzyła inicjatywę Wybieram.pl, która przekształcona w stowarzyszenie była przez nią prowadzona przez cztery kolejne lata...

Przeczytaj więcej

Tomasz Trela

Igrzyska Wolności 2019

Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, ukończył także podyplomowe studium finansów i strategii spółek na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2010 roku był radnym Rady Miejskiej, a od 2013 roku pełnił również funkcję przewodniczącego Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej...

Przeczytaj więcej

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektorka forumIdei Fundacji Batorego, była ambasador RP w Moskwie i wiceminister Spraw Zagranicznych. Przez lata związana z warszawskim Ośrodkiem Studiów Wschodnich...

Przeczytaj więcej

Nina Gabryś

Igrzyska Wolności 2019

Współzałożycielka Stowarzyszenia „Sto Lat Głosu Kobiet", organizatorka Obchodów stulecia Praw Wyborczych Polek w Krakowie i autorka akcji „Kultura Niepodległa Kobiet". Radna Miasta Krakowa VIII kadencji i przewodnicząca krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania...

Przeczytaj więcej

Piotr Voelkel

Igrzyska Wolności 2019

Współwłaściciel Grupy Kapitałowej Vox – firm z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz, współtwórca Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu. Założyciel Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej oraz prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych...

Przeczytaj więcej

Krystyna Szumilas

Igrzyska Wolności 2019

Posłanka, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży w Sejmie RP. Była Ministra Edukacji Narodowej w drugim rządzie premiera Donalda Tuska. W latach 1975-1991 pracowała w szkole podstawowej w Knurowie jako nauczycielka matematyki...

Przeczytaj więcej

Marek Tatała

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista, wiceprezes zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Studiował ekonomię i ekonomiczną analizę prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz ekonomię i nauki polityczne na University of Bristolu w Wielkiej Brytanii...

Przeczytaj więcej

Marcin Urbaniak

Igrzyska Wolności 2019

Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, gdzie zajmuje się głównie etyką środowiskową, neuroetyką oraz moralnością w świecie zwierząt...

Przeczytaj więcej

Karolina Kuszlewicz

Igrzyska Wolności 2019

Adwokatka, ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt i przyrody. Feministka i publicystka, autorka bloga „W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata"...

Przeczytaj więcej

Karolina Lewicka

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka polityczna Radia Tok FM, prowadząca program „Wywiad polityczny”. Wcześniej przez kilkanaście lat związana z TVP. Była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie kampanie wyborcze w latach 2005-2015...

Przeczytaj więcej

Martin Svárovský

Igrzyska Wolności 2019

Wcześniej przez 19 lat pracował w czeskim ministerstwie spraw zagranicznych, w tym jako zastępca dyrektora Departamentu Europy Środkowej i zastępca dyrektora ds. Planowania polityki, zastępca szefa misji ambasad czeskich w Budapeszcie i Warszawie...

Przeczytaj więcej

Jarema Piekutowski

Igrzyska Wolności 2019

Główny ekspert ds. społecznych „Nowej Konfederacji”, socjolog i publicysta, stały współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych UW i Fundacji Pole Dialogu, współwłaściciel przedsiębiorstwa non-profit Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego sp. z o.o. Członek Laboratorium Więzi...

Przeczytaj więcej

Andrzej Zybała

Igrzyska Wolności 2019

Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH), naukowo zajmuje się zagadnieniami stosunków pracy, polityki publicznej, rządzenia publicznego, dialogu społecznego. Redaktor naczelny kwartalnika Studia z Polityki Publicznej/Public Policy Studies, wydawanego w SGH...

Przeczytaj więcej

Agnieszka Zakrzewicz

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarka i pisarka specjalizująca się w tematyce kościelnej i watykańskiej, łodzianka z urodzenia mieszkająca w Rzymie, skąd jako korespondentka polskich mediów opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu...

Przeczytaj więcej

Bálint Magyar

Igrzyska Wolności 2019

Po uzyskaniu tytułu doktora w dziedzinie ekonomii politycznej oraz magistra historii i socjologii na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie rozpoczął karierę naukową (1977-1990) w różnych instytutach badawczych...

Przeczytaj więcej

Olle Schmidt

Igrzyska Wolności 2019

Wiceprzewodniczący Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), liberalnej fundacji i think tanku partii Alde. Jest również starszym konsultantem Hume Brophy, specjalizującym się w usługach finansowych. Członek Parlamentu Europejskiego w latach 1999-2004, 2006-2014...

Przeczytaj więcej

Agata Czachórska

Igrzyska Wolności 2019

Pasjonatka zrównoważonego rozwoju, od lat związana z CSR. W IKEA od 2009 r.; zajmowała się m.in. wdrażaniem eko-standardów, kampaniami CRM i działalnością społeczną, współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz procesem partycypacji i dialogu z mieszkańcami w inwestycjach komercyjnych...

Przeczytaj więcej

Danuta Hübner

Igrzyska Wolności 2019

Pierwsza polska komisarz Unii Europejskiej w latach 2004-2009. Posłanka do Parlamentu Europejskiego od 2009. Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych (2014-2019) i Komisji ds. Polityki Regionalnej PE (2009-2014)...

Przeczytaj więcej

Andrea Virág

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Węgierska badaczka i analityczka w Republikon Institute, gdzie odpowiada także za projekty międzynarodowe. W 2015 roku uzyskała tytuł licencjata nauk politycznych na Wydziale Prawa i tytuł licencjata historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie (ELTE)...

Przeczytaj więcej

Joanna Ellmann

Freedom Games 2018, Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gdańskiej Akademii Debaty. Prezeska Fundacji Aureus Link zajmującej się wspieraniem przedsiębiorczości...

Przeczytaj więcej

Andrzej Dragan

Igrzyska Wolności 2019

Łączy ogólną teorię względności z teorią kwantową na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor wizytujący na Uniwersytecie w Singapurze, laureat nagrody "Polityki", Ministra Edukacji Narodowej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, European Science Foundation i Polskiego Towarzystwa Fizycznego...

Przeczytaj więcej

Jolanta Kurska

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Politolożka, prezeska Fundacji “Centrum im. Prof. Bronisława Geremka”. Tłumaczka książek. Autorka “Rozmów w Awinionie” (opublikowanych także w języku francuskim)...

Przeczytaj więcej

Jowita Michalska

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Prezeska Digital University, fundacji zajmującej się rozwojem strategicznych kompetencji cyfrowych, która współpracuje z MIT, Harvard Business School, Stanford University, NYU Stern oraz wieloma prelegentami i wykładowcami z całego świata...

Przeczytaj więcej

Detmar Doering

Freedom Games 2018, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Przedstawiciel Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności (FNF) na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie w Pradze. Do 2015 roku był dyrektorem Liberales Institut (Instytutu Wolności) – think tanku FNF-u w Berlinie...

Przeczytaj więcej

Tomasz Mazur

Igrzyska Wolności 2019

Współczesny praktykujący stoik, dr filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UW, gdzie przez dwanaście lat wykładał filozofię i prowadził seminaria poświęcone teoriom wartości oraz filozofii stoickiej. W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej...

Przeczytaj więcej

Joanna Scheuring-Wielgus

Igrzyska Wolności 2019

Absolwentka Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Menadżerka kultury...

Przeczytaj więcej

Renata Mieńkowska-Norkiene

Igrzyska Wolności 2019

Autorka ponad 60 publikacji naukowych (głównie na temat integracji europejskiej), uczestniczka i liderka wielu projektów badawczych oraz związanych z działalnością organizacji pozarządowych, samorządów i młodzieży, finansowanych z Unii Europejskiej...

Przeczytaj więcej

Piotr Beniuszys

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Polski politolog i socjolog. Członek zespołu redakcyjnego i autor licznych publikacji w „Liberté!”. Specjalizuje się w tematyce ewolucji myśli liberalnej oraz w historii zachodnioeuropejskich partii liberalnych...

Przeczytaj więcej

Marcin Gerwin

Igrzyska Wolności 2019

Z wykształcenia politolog. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, która doprowadziła do zorganizowania pierwszego budżetu obywatelskiego w Polsce na poziomie miasta...

Przeczytaj więcej

Michał Wawrykiewicz

Igrzyska Wolności 2019

2017 roku współzakładał inicjatywę #WolneSądy, która stale zajmuje się działaniami na rzecz niezależności sądownictwa, przygotowuje filmy, infografiki i relacje na żywo (w sumie ponad 450 materiałów), organizuje protesty, demonstracje, debaty i konferencje. Wraz z #WolnymiSądami nagrodzony za działalność publiczną nagrodami Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 rok...

Przeczytaj więcej

Daniel Milo

Igrzyska Wolności 2019

Studiował prawo na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie i posiada stopień doktora prawa w zakresie prawa karnego. Jego głównym obszarem wiedzy jest ekstremizm, cyberhate, międzynarodowe sieci ekstremistyczne i wykorzystanie propagandy przez zagraniczne podmioty...

Przeczytaj więcej

Magdalena Gałkiewicz

Igrzyska Wolności 2019

Członkini zarządu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, współorganizatorka protestu przeciwko ustawie antyaborcyjnej w 2016 roku w Łodzi. Przewodnicząca łódzkiego koła oraz koordynatorka regionalna woj. łódzkiego Partii Zieloni, kandydatka z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego 2019...

Przeczytaj więcej

Przemysław Staciwa

Igrzyska Wolności 2019

Współpracuje z Liberté! i Krytyką Polityczną. Laureat Kryształowego Ekranu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej...

Przeczytaj więcej

Marta Florkiewcz-Borkowska

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, trenerka edukacyjna, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji oraz rozwoju osobistego, trenerka i ekspertka w wielu ogólnopolskich programach związanych edukacją cyfrową i medialną...

Przeczytaj więcej

Barbara Nowacka

Igrzyska Wolności 2019

Polska polityk i działaczka feministyczna, z wykształcenia informatyk, w latach 2015–2017 współprzewodnicząca partii Twój Ruch. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma „Foreign Policy”...

Przeczytaj więcej

Paweł Pieniążek

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym". Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Jego artykuły ukazywały się m.in. na portalu Gazeta.pl, w „Gazecie Wyborczej" i „Krytyce Politycznej"...

Przeczytaj więcej

Anna Wojciuk

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowana, politolożka na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się problematyką siły państw na arenie międzynarodowej. Prowadziła badania naukowe m.in. na Harvard University, Columbia University, Cornell University, European University Institute...

Przeczytaj więcej

Antoni Dudek

Igrzyska Wolności 2019

Profesor nauk humanistycznych, kierownik Katedry Instytucji i Zachowań Politycznych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011-16 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2018 wiceprezes stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej...

Przeczytaj więcej

Krzysztof Dudek

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Adwokat, manager kultury. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury od 2007 do „dobrej zmiany”. Dyrektor naczelny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Piotr Siergiej

Igrzyska Wolności 2019

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu. Pracował jako redaktor działu Eko w portalu wyborcza.pl, redaktor prowadzący w portalu ChronmyKlimat.pl oraz rzecznik w Koalicji Klimatycznej...

Przeczytaj więcej

Michał Boni

Igrzyska Wolności 2019

Poseł na Sejm pierwszej kadencji. Od 1995 roku dyrektor Programu Reform Polityki Społecznej przy Fundacji Batorego. W latach 1996-97 był dyrektorem i członkiem Instytutu Spraw Publicznych. Od 1998 do 2001, główny doradca Ministra Pracy i Polityki Społecznej...

Przeczytaj więcej

Miłosz Hodun

Igrzyska Wolności 2019

Doktor i prawnik związany z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Reykjaviku. Członek zarządu Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), think tanku partii ALDE. Doradca ds. międzynarodowych Nowoczesnej. Wcześniej ekspert w Kancelarii Prezydenta RP...

Przeczytaj więcej

Katalin Cseh

Igrzyska Wolności 2019

Węgierska polityk, lekarka, posłanka do Parlamentu Europejskiego. W 2019 roku została członkinią „Team Europe”, liczącej siedem osób grupy liderów Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w wyborach europejskich...

Przeczytaj więcej

Marek Belka

Igrzyska Wolności 2019

Ekonomista i polityk, europarlamentarzysta, profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, urzędnik w międzynarodowych instytucjach finansowych...

Przeczytaj więcej

Bernard Guetta

Igrzyska Wolności 2019

Francuski dziennikarz i publicysta, specjalista w zakresie geopolityki, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Od 1978 do 1990 był zatrudniony w redakcji dziennika „Le Monde”. Od 1979 pełnił funkcję korespondenta na Europę Środkową i Wschodnią. Relacjonował m.in...

Przeczytaj więcej

Ricardo Silvestre

Igrzyska Wolności 2019

Specjalista ds. międzynarodowych w portugalskim think tanku Liberal Social Movement. Finalista kursu magisterskiego w zakresie dyplomacji i stosunków międzynarodowych. Jego zainteresowania obejmują ochronę demokracji w erze digitalizacji, promocję liberalizmu społecznego...

Przeczytaj więcej

Piotr Augustyniak

Igrzyska Wolności 2019

Doktor habilitowany filozofii, tłumacz, eseista, autor książek, artykułów i performansów teatralnych. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W latach  2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.  Wydał m.in. „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła"...

Przeczytaj więcej

Tom G. Palmer

Igrzyska Wolności 2019

Wicedyrektor wykonawczy ds. programów międzynarodowych w Atlas Network. Starszy doradca w Instytucie Katona oraz dyrektor Cato University...

Przeczytaj więcej

Jürgen Martens

Igrzyska Wolności 2019

Poseł niemieckiego Bundestagu i przewodniczący Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), politycznej fundacji partii ALDE. Po czterech latach pełnienia funkcji wiceprezesa został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Forum Liberalnego w 2016 roku...

Przeczytaj więcej

Daniel Kaddik

Igrzyska Wolności 2019

Dyrektor wykonawczy Europejskiego Forum Liberalnego (ELF), politycznej fundacji Europejskiej Partii Liberalnej, ALDE. Przy współpracy z 40 organizacjami członkowskimi, ELF prowadzi działania w całej Europie, aby wprowadzić do ​​debaty politycznej nowe idee, zapewnić platformę do dyskusji...

Przeczytaj więcej

Gabriela Morawska-Stanecka

Igrzyska Wolności 2019

Adwokatka, działaczka społeczna, feministka, członkini Zespołu do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, wiceprezeska partii Wiosna Roberta Biedronia do spraw prawno-legislacyjnych...

Przeczytaj więcej

Masha Gessen

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Masza Gessen jest rosyjsko-amerykańską dziennikarką i autorką dziesięciu książek non-fiction. Jej ostatnia książka - „Przyszłość to historia: jak totalitaryzm odzyskał Rosję” - zdobyła nagrodę National Book Award 2017 za non-fiction...

Przeczytaj więcej

Hanna Zdanowska

Igrzyska Wolności 2019

Zanim objęła urząd prezydenta Łodzi przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi...

Przeczytaj więcej

Sofia Nerbrand

Igrzyska Wolności 2019

Szwedzka opiniotwórczyni i dziennikarka. Obecnie jest przewodniczącą liberalnego think tanku Bertil Ohlin Institute oraz członkinią zarządu liberalnego i zielonego think tanku Fores...

Przeczytaj więcej

Nils Erik Forsgård

Igrzyska Wolności 2019

Fińsko-szwedzki historyk idei i autor. Jest profesorem nadzwyczajnym historii idei na Uniwersytecie w Helsinkach od 2004 r. i profesorem gościnnym w dziedzinie kultury na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Forsgård jest członkiem Europejskiego Parlamentu Kultury...

Przeczytaj więcej

Tomasz Kamiński

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Adiunkt w Katedrze Studiów Azjatyckich, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Europeista, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polityku UE wobec Chin oraz politycznej roli...

Przeczytaj więcej

Adam Bodnar

Igrzyska Wolności 2019

Prawnik, działacz społeczny, Rzecznik Praw Obywatelskich. W latach 2004-15 związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu...

Przeczytaj więcej

Wojciech Sadurski

Igrzyska Wolności 2019

Profesor filozofii prawa na Uniwersytecie Sydnejskim i profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się teorią i filozofią prawa, prawem konstytucyjnym porównawczym i filozofią polityczną...

Przeczytaj więcej

Paweł Potoroczyn

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata. Od 2008 do 2016 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. W 2017 roku został dyrektorem generalnym SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego, zajmował to stanowisko do 2018 roku...

Przeczytaj więcej

Marek Safjan

Igrzyska Wolności 2019

Polski prawnik, sędzia, specjalista w zakresie prawa cywilnego, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1998–2006 prezes Trybunału Konstytucyjnego, od 2009 roku pełni funkcję sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej...

Przeczytaj więcej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Igrzyska Wolności 2019

Działaczka społeczna, polityczka i badaczka edukacji. Współpracowniczka Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a we Wrocławiu, członkini międzynarodowego ruchu na rzecz demokratyzacji Europy DiEM25...

Przeczytaj więcej

Marek Migalski

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Polski politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...

Przeczytaj więcej

Jarosław Gugała

Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz, prezenter telewizyjny. W latach 90’ dyrektor I Programu TVP oraz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Reporter i prezenter Wiadomości oraz programów publicystycznych. Od 2003 dziennikarz TV Polsat...

Przeczytaj więcej

Adam Szłapka

Igrzyska Wolności 2019

Polityk, politolog, poseł na Sejm VIII kadencji. Były dyrektor Fundacji Projekt: Polska i ekspert w Kancelarii Prezydenta RP w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego. Sekretarz generalny Nowoczesnej...

Przeczytaj więcej

Csaba Toth

Igrzyska Wolności 2019

Strateg polityczny, dyrektor węgierskiego liberalnego think tanku Republikon Institute, członek zarządu Europejskiego Forum Liberalnego (ELF)...

Przeczytaj więcej

Anna Dziewit-Meller

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Anna Dziewit-Meller jest polską dziennikarką o żydowskich i rosyjskich korzeniach. Znana również jako prowadząca programów poświęconych literaturze w radiu Chilli Zet oraz stacji TVN...

Przeczytaj więcej

Magda Melnyk

Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Publicystka, analityczka i reportażystka. Członkini redakcji "Liberté!". Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego...

Przeczytaj więcej

Sylwia Gregorczyk-Abram

Igrzyska Wolności 2019

Adwokatka, specjalizuje się w postępowaniach i sądowych, prawie cywilnym i karnym. Współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej "Wolne Sądy" oraz członkini zarządu Stowarzyszenia im. Profesora Zbigniewa Hołdy...

Przeczytaj więcej

Błażej Lenkowski

Igrzyska Wolności 2019

Politolog, publicysta, przedsiębiorca. Twórca i prezes zarządu Fundacji Liberté!, wydawcy czasopisma "Liberte!"...

Przeczytaj więcej

Leszek Jażdżewski

Igrzyska Wolności 2019

Polski politolog, publicysta, redaktor naczelny „Liberté!”.  Ekspert ds. polityki międzynarodowej, Członek Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego. Współautor książek: „Liberal reflections on life chances and social mobility in Europe”...

Przeczytaj więcej

Katarzyna Lubnauer

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2018, Igrzyska Wolności 2019

Przewodnicząca Nowoczesnej, jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Klubu PO-KO. Dr matematyki, nauczyciel akademicki, polityczka, posłanka VIII kadencji sejmu, kandydatka z 2 miejsca w wyborach do sejmu z Warszawy...

Przeczytaj więcej

Sławomir Sierakowski

Igrzyska Wolności 2019

Polski socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej, prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Ukończył MISH na Uniwersytecie Warszawskim...

Przeczytaj więcej

Adam Wajrak

Igrzyska Wolności 2017, Igrzyska Wolności 2019

Dziennikarz związany z "Gazetą Wyborczą", przyrodnik, podróżnik. Działacz na rzecz ochrony przyrody. Autor książek o tematyce przyrodniczej m.in.: "Wilki", "Lolek", "Umarły las" czy "To zwierzę mnie bierze".

Przeczytaj więcej

Magdalena M. Baran

Freedom Games 2019, Igrzyska Wolności 2019

Doktor filozofii, historyk idei, publicystka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi. Doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego...

Przeczytaj więcej

Partnerzy strategiczni

Partnerzy

Partnerzy wspierający

Partnerzy medialni

Partner technologiczny

Partner dialogu

Goszczą nas

Zapisz się na newsletter Igrzysk Wolności

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.