Za nami kolejna – szósta już – edycja Igrzysk Wolności. Między 13 a 15 września Łódź na powrót stała się stolicą demokratycznych wartości. Tegoroczny program wydarzenia powstał w oparciu o pytanie: „Jak zwyciężają demokracje?”, stanowiące zarazem temat przewodni wydarzenia.
Na przestrzeni sześciu lat Igrzyska stały się rosnącą z roku na rok w coraz większy rozmach, imprezą o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym zarazem. Jak było w tym roku? Tym, który byli z nami – przypominamy. Tych, którym nie udało się dołączyć do wspólnego świętowania – zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji!
W ciągu trzech dni, na sześciu scenach, niemal trzystu prelegentów zastanawiało się wraz z uczestnikami zastanawiało się czym dziś – zarówno w roku wyborczym, jak i 30 lat po częściowo wolnych wyborach – jest demokracja, w jaki sposób wpływa na poszczególne poziomy życia publicznego i co w istocie można uznać za jej zwycięstwo.
Igrzyska Wolności 2019 – Aftermovie
3 dni, 6 scen, 85 wydarzeń i niezliczona ilość emocji – oto jak wyglądały Igrzyska Wolności 2019! 👌Raz jeszcze dziękujemy Wam za udział w tej edycji! Do zobaczenia za rok!
Julkaissut Igrzyska Wolności Perjantaina 18. lokakuuta 2019
PIĄTEK 13.09.2019
W piątek galę otwarcia Igrzysk Wolności otworzył prezes Fundacji Liberté! – Błażej Lenkowski zapewniając, że jak co roku będzie to trzydniowe święto demokracji. W swoim wystąpieniu podkreślił, że piękno świata polega na różnorodności – stąd niezbędne jest stworzenie w państwie takiego systemu, w którym wszyscy mogliby funkcjonować. Tego dnia mieliśmy także m. in. szansę wysłuchać przemówień Balinta Magyara, Radosława Sikorskiego czy Christal Morehouse, a także wziąć udział w spotkaniu z Frédériciem Martelem czy Robertem Makłowiczem.
SOBOTA 14.09.2019
Igrzyska Wolności to wydarzenie obfitujące w wykłady, dyskusje i spotkania autorskie z udziałem ludzi kultury, biznesu i polityki, pisarzy i pisarek czy ekspertów z uczelni wyższych. W sobotę mieliśmy zatem szansę uczestniczenia m. in. w panelu dyskusyjnym „Demokracja, czyli kultura”, w którym udział wzięli Agnieszka Holland, Jerzy Stuhr, Ewa Łętowska i Paweł Potoroczyn. Mogliśmy także zastanowić się wraz z Piotrem Pacewiczem, Bartoszem Węglarczykiem, Elizą Michalik i Jarzym Wójcikiem „Jak obronić wolność mediów w XXI wieku”, a także włączyć się do dyskusji na temat tego „O co walczy współczesny feminizm”, o którym rozmawiały Ewa Szmitka, Aleksandra Jarosz, Aleksandra Knapik, Nina Gabryś i Karolina Sulej. Nie mniej interesujące okazały się jednak również spotkania, w tym m. in. z Maciejem Stuhrem, Magdą Mołek czy Sebastianem Fabijańskim i Xawerym Żuławskim. Istotnym i zapadającym w pamięć momentem tego dnia było także wystąpienie redaktora naczelnego magazynu Liberté! – Leszka Jażdżewskiego „Jak zwyciężają demokracje?”.
NIEDZIELA 15.09.2019
Ostatniego dnia Igrzysk Wolności wspólnie szukaliśmy sposobów na to „Jak uratować planetę dla naszych dzieci” podczas panelu, w którym udział wzięli Katarzyna Jagiełło, Reneta Sokol Jurković, Anita Sowińska, Agnieszka Pomaska, Adam Wajrak i Przemysław Staciwa, a także „Jak pokonać antysemityzm w Polsce?”, o czym dyskutowali Andrzej Leder, Sebastian Rejak, Paula Sawicka, Zuzanna Radzik i Anna Wacławik-Orpik. Z Krystianem Lupą rozmawiał z kolei Piotr Augustyniak w spotkaniu zatytułowanym „Wyobraź sobie świat bez Boga”. Niedziela okazała się wyjątkowo ciekawa dla osób zainteresowanych literaturą i udziałem w spotkaniach autorskich – w tym m. in. z Marcinem Mellerem czy nominowaną do Literackiej Nagrody „Nike” Małgorzatą Rejmer. Szczególnie ważną chwilą tego dnia było jednak przemówienie prezydenta Lecha Wałęsy „Solidarność w XXI wieku”.
Zdjęcia: Tomek Ogrodowczyk